0

Organizatorzy Urodzin Pragi

Urodziny Pragi

Dziś rozpoczyna się święto Pragi. Przed Urodzinami Pragi zadaliśmy kilka pytań organizatorom.

W bieżącym roku święto Urodzin Pragi rozpoczyna się dziś i będzie trwało 17 dni [Zapowiedź: LINK]. W tym czasie organizatorzy zaplanowali około 60 wydarzeń mających uświetnić święto i zaznaczyć atrakcyjność Pragi na mapie Warszawy. Postanowiliśmy z nimi porozmawiać.

Stowarzyszenia Gwara Warszawska

Opowiada prezes Martyna Goździuk.
[LINK]

Zbliża się 4. Święto Pragi organizowane w tym składzie. Jak wspominasz poprzednie?

Martyna Goździuk - Stowarzyszenie Gwara Warszawska
Martyna Goździuk – Stowarzyszenie Gwara Warszawska
fot. Martyna Goździuk

Przypomnę, że sama inicjatywa ma już 8 lat. Pierwsze Urodziny odbyły się w 2011 roku, a w obecnym składzie działamy od 2015 r. Pierwsze Urodziny zorganizowaliśmy w tydzień i wspominam je najmilej. Rozdawaliśmy w mrozie pyzy na Różycu. Przygrywał nam Warszawski Duet Sentymentalny, były nawet tańce.

Święto zaplanowaliście od 5 lutego przez 17 dni. Dlaczego akurat w taki sposób?

Kierujemy się zasadą: im więcej, tym lepiej. Lubimy kiedy dużo się dzieje i każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie w trakcie tych 17 dni zaplanowanych wydarzeń. Co chwilę dołączają do nas nowe atrakcje i tak program rośnie.

Jakie niespodzianki przygotowało dla mieszkańców Stowarzyszenie Gwara Warszawska?

Przygotowaliśmy sporo wydarzeń. 5 lutego zapraszamy na wykład o gwarze, 7 lutego odbędzie się wykład o Stefanie Wiecheckim. 8 lutego i 18 lutego odbędą się warsztaty gwary, a w sobotę 10 lutego o 21.00 zapraszamy na imprezę taneczną w warszawskim klimacie w Centrum Zarządzania Światem, w czasie imprezy zaserwujemy przepyszny urodzinowy tort od Cukierni Strzałkowski. Ma być po warsiasku i z faszonem!

Stowarzyszenie Kolekcjonerów Czasu

Opowiada prezes Anna Straszyńska.
[LINK]

Kto był inicjatorem Stowarzyszenia?

Anna Straszyńska - Kolekcjonerzy Czasu
Anna Straszyńska – Kolekcjonerzy Czasu
fot. Kolekcjonerzy Czasu

Inicjatorką byłam ja, wybrano mnie na głównodowodzącą Stowarzyszenia, którym nadal pozostaję. Urodziłam i wychowałam się na Pradze. To właśnie głębokie poczucie tożsamości lokalnej i zamiłowania do historii nakłoniły mnie do tego, by zająć się Pragą, ale nie tylko. Działania Stowarzyszenia można obserwować w różnych miejscach Warszawy i kraju.

Czym się zajmuje Stowarzyszenie?

Stowarzyszenie zajmuje się szeroko rozumianą dbałością o dziedzictwo kulturowe. Prowadzi działania dotyczące objęcia ochroną prawną zabytkowych, historycznych obiektów, dokumentuje stan ich zachowania, opracowuje kwerendy historyczne, prowadzi prelekcje i spacery historyczne, a to tylko część z działalności Stowarzyszenia.

Co macie już w swojej kolekcji?

Naszą kolekcją są uratowane i na nowo opublikowane karty historii, są to obiekty, którymi się zajmujemy i o które walczymy, a które posiadają nietuzinkową i ważną historię. To większa świadomość historyczna i lokalna ludzi, którzy przychodzą na nasze spotkania i dopingują naszą działalność.

Jednym z celów SKC jest fotografia podwodna. Czym możecie się pochwalić, jeśli chodzi o podwodną Warszawę?

Te działania nie obejmują terenu Warszawy i Mazowsza.

Jakie niespodzianki przygotowało dla mieszkańców SKC?

Kolekcjonerzy Czasu w tegorocznej edycji Urodzin Pragi jest współorganizatorem wystawy fotograficznej pod nazwą „Przetrwam?” w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ponad to na każdym z organizatorów spoczywa olbrzymi obowiązek związany inicjowaniem i spinaniem wszystkich działań w zakresie Urodzin Pragi, tak wiec pracy każdy ma z nas sporo :)

Towarzystwo Przyjaciół Pragi

Opowiada prezes Piotr Stryczyński.
[LINK]

Jesteście jedną z najstarszych organizacji na Pradze. Jak działało Wasze Stowarzyszenie niegdyś a jak dziś?

Piotr Stryczyński - Towarzystwo Przyjaciół Pragi
Piotr Stryczyński – Towarzystwo Przyjaciół Pragi
fot. TPP

TPP jest faktycznie najstarszą, warszawską organizacją skupiającą społeczników w celu rozwoju społeczno-gospodarczego Pragi i jej lokalnej społeczności. Powstało w 1915 r. w trudnych czasach, w których najpoważniejszym zagadnieniem były potrzeby ludności wywołane warunkami toczącej się wówczas na terenie naszego kraju wojny. Wbrew pozorom współczesne problemy, z którymi zmaga się TPP, są dość podobne tj. narastające i dziedziczone: ubóstwo, słaba aktywizacja mieszkańców, niski poziom edukacji czy problemy z dostępem do kultury. Do tego oczywiście brak należytej ochrony dziedzictwa kulturowego. Naszą odpowiedzią są warsztaty edukacyjno-sportowe, organizacja i włączanie mieszkańców w wydarzenia kulturalne oraz popularyzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego.

Istnieją formalne i nieformalne podziały Pragi. Północ, Południe, Targówek, Bródno, a jeszcze podnosi mocno głowę Grochów. Mówi się, że prawdziwa Praga to ta między mostami (właściwie wiaduktami) Średnicowym i Śląsko-Dąbrowskim. Jak to ma się do Waszej działności?

Co do zasady zakres terytorialny naszej działalności zawiera się w granicach administracyjnych Pragi-Północ. W praktyce oczywiście rozszerzony jest o całą prawobrzeżną Warszawę a nierzadko i jej lewą część. Podziały powinny zostać jedynie w formie upamiętnienia historycznych części Warszawy i podkreślenia jej zamierzchłych osad jak Praga, Nowa Praga, Szmulowizna, Pelcowizna czy Golędzinów.

Wszyscy jesteśmy warszawiakami, a jednak ci z lewej strony Wisły nazywani są przez praską ferajnę „Lewusami”, za co oni odwdzięczają się „Azjatami”. Jak te wesołe spory wyglądają w rzeczywistości i jaki mają wpływ na promocję i postrzeganie prawej części Warszawy?

Współcześnie tego typu podziały występują na szczęście dość rzadko. Praga nadal zmaga się z dopiętą w ubiegłych dziesięcioleciach łatką dzielnicy niebezpiecznej i nieprzyjaznej dla mieszkańców. Jednak współczesna Praga świetnie broni się sama poprzez mnogość inwestycji, organizowane coraz częściej ogólnomiejskie imprezy, świetnego skomunikowania tej części miasta i jego bliskości z Centrum czy Starówką.

Jakie niespodzianki przygotowaliście dla mieszkańców na Święto Pragi?

Jak co roku organizujemy wykłady w placówkach edukacyjnych i wychowawczych dotyczące historii prawobrzeżnej Warszawy. Do tego turniej gier planszowych, wykład poświęcony naszym licznym zbiorom suwenirów związanych z Pragą i spacer dotyczący przedwojennej architektury Nowej Pragi. Serdecznie zapraszamy!

Na Pradze

Opowiada Anna Szwałkiewicz.
[LINK]

Skąd u Ciebie taki sentyment dla Pragi?

Anna Szwałkiewicz - Na Pradze
Anna Szwałkiewicz – Na Pradze
fot. Na Pradze

Nie jest to takie proste do określenia. Myślę, że parę rzeczy miało na to wpływ. Sądzę jednak, że pierwszym i zarazem najmocniejszym zalążkiem mojej pasji było to, że wychowałam się w praskiej zabytkowej kamienicy, doskonale pamiętam sąsiedzką dumę z tego gdzie mieszkamy, oraz troskę o to miejsce. Pamiętam jak sąsiad mieszkający obok opowiadał mi o historii naszej kamienicy.

Opowiedz krótko o swojej działalności.

Moja działalność dla Pragi rozpoczęła się w roku 2010, kiedy po paru latach przerwy w mieszkaniu na Pradze, powróciłam w dawne rewiry. Zajmowałam się już wtedy fotografią i po prostu zaczęłam spacerować po Pradze z aparatem. Dziś skupiam się przede wszystkim na fotografowaniu tego, co najwięcej mówi o historii Pragi (zachowane detale architektoniczne, kapliczki, zdroje, polichromie…). Interesuję się również historią Pragi. Organizuję wystawy fotograficzne, prowadzę co pewien czas foto spacery, włączam się w lokalne inicjatywy. Wspieram stowarzyszenia, które działają na rzecz objęcia ochroną prawną zabytkowych obiektów (dokumentuję ich stan, opracowuję historię itp.).

Jakie niespodzianki przygotowałaś dla mieszkańców na Święto Pragi?

Przede wszystkim zapraszam na wystawę fotograficzną „Przetrwam?” w Muzeum Warszawskiej Pragi (10-18 lutego). Oczywiście jak co roku przygotuję też reportaż z imprezy. Może się wydawać, że organizacja takiego wydarzenia to nic wielkiego, ale organizatorzy mają na prawdę sporo pracy na głowie (dogadanie wszystkiego, spięcie w całość, przygotowanie strony internetowej, grafik…).

PSM Michałów

Opowiada Krzysztof Michalski.
[LINK]

Podobno wywodzicie się z Michałowa i ze Szmulek. Na niektórych warszawiakach już sama ta druga nazwa powoduje gęsiora (gęsią skórkę). Czy Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców Michałów Próbujecie to odczarować?

Krzysztof Michalski - PSM Michałów
Krzysztof Michalski – PSM Michałów
fot. PSM Michałów

Od lat staramy się w naszych działaniach odczarować fałszywe stereotypy dotyczące Szmulek. To jedna z ostatnich, autentycznych dzielnic Warszawy, ze wspaniałymi ludźmi i monumentalnymi zabytkami takimi jak np. Bazylika NSJ przy Kawęczyńskiej. Zachęcamy do odwiedzania Szmulowizny i Michałowa o każdej porze, również nocą. [LINK]

Czym możecie się pochwalić?

Działamy od ponad 11 lat, choć nawiązujemy do tradycji przedwojennego Towarzystwa Przyjaciół Michałowa. Od kilku lat co roku organizujemy Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych, czy w różnej formie Dni Szmulowizny i Michałowa. Budujemy na Szmulkach społeczeństwo obywatelskie, dbamy o zabytki, zieleń, przestrzeń publiczną, pomagamy odkryć lokalną tożsamość. Zainteresowanych naszymi działaniami zapraszamy na naszą stronę: [LINK] oraz na naszego Facebooka (PSM Michalow).

Jakie niespodzianki przygotowaliście dla mieszkańców na Święto Pragi?

Jedną z głównych atrakcji będzie spacer Szmulowizna i Michałów per pedes, który poprowadzę. Na uczestników spaceru będą czekać również papierowe przewodniki po okolicy, pozwalające na samodzielne zwiedzanie Szmulek. Dodatkowo organizujemy wystawę plenerową archiwalnych zdjęć, a także wieczór gier i zabaw wspólnie z Domem Sąsiedzkim Szmulowizna przy ul. Łochowskiej. Zapraszamy też na wydarzenia przygotowane przez zaprzyjaźnioną galerię Szuflada przy ul. Kawęczyńskiej 4.

Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i krótkie prezentacje.
Wszystkiego najlepszego w urodziny Pragi!

5 lutego 2018 00:01
[fbcomments]