0

Proceder

Proceder – Małgorzata Kożuchowska, Piotr Witkowski
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Zmarnowane przez nałogi i kontakty ze światem przestępczym życie utalentowanego polskiego rapera w filmie Michała Węgrzyna.

Scenariusz oparto na historii Tomasza Chady, rapera który w pewnym momencie osiągnął dużą popularność, jednak wykorzystano wiele inspiracji z podobnych tego typu przypadków: chłopak z patologicznej lub niepełnej rodziny, bez perspektyw do uczciwej pracy, popadający w złe towarzystwa, w konflikt z prawem, w nałogi. Jakże wielu nawet nie dowie się o talencie, który posiada. Bohater filmu ma odrobinę więcej szczęścia, bo jego zamiłowanie do rapu przynosi mu komercyjny sukces. Wciąż jednak jest targany pomiędzy możliwością ułożenia sobie życia w szczęśliwej rodzinie, a popadaniem w kolejne kłopoty i odsiadki w zakładach karnych.

Michał Węgrzyn porwał się na kompleksowe przedstawienie losu bohatera obejmujące zarówno genezę jego sytuacji (trudne dzieciństwo), początki kontaktów z przestępcami, a równolegle miłość do matki, kolejnych kobiet, czy też niezwykły talent do rapowania. Filmowa historia obejmuje kilkanaście lat i przekształca się w film długi, a jednocześnie kompleksowy i różnoraki gatunkowo. Jest tutaj kino więzienne, romantyczne, obyczajowe, sensacyjne, a nawet komediowe. Jak na jeden film wydaje się zbyt dużo, ale takie było życie bohatera, po części inspirowanego prawdziwą historią, a po części na potrzeby filmu dopełnionego z innych życiorysów. Dzięki temu całość stanowi kompleksową biografię i ma silne oddziaływanie na widza poprzez ukazanie postaci niezwykle barwnej, tragicznej, acz charakterystycznej dla trudnych środowisk.

Węgrzyn wychodzi obronną ręką z każdej fazy tego filmu: sceny dramatyczne są odpowiednio ułożone, sensacyjne poprawnie zmontowane, muzyczne uzupełnione autentycznymi piosenkami rapowymi, a więzienne ratuje mocne poczucie humoru. Nawet wątki romantyczne nie psują ogólnego obrazu filmu mocnego, autentycznego, chociaż nad wyraz przygnębiającego. Ileż takich nieodkrytych talentów kończy w rynsztoku …

Na szczególną uwagę w filmie zasługuje charyzmatyczna rola Piotra Witkowskiego. Chociaż kradną mu po części film w drugoplanowych, ale bardzo dynamicznych kreacjach Małgorzata Kożuchowska i Antoni Pawlicki. Węgrzyn ma duże szczęście do aktorów, bo wykorzystując bardzo różny przekrój praktycznie z każdej kreacji wyciąga maksimum. Jednak po filmie pozostaje wrażenie niezwykle autentycznego Witkowskiego, który w sposób niezwykły wczuł się w tak trudną aktorsko biografię.

Proceder” to gratka dla wszystkich, którzy zetknęli się z rapem Tomasza Chady. Muzyki jest bardzo dużo i została umiejętnie rozmieszczona w filmie, dzięki czemu nie traci on tempa i dramatycznego tempa. Może jedynie informacje końcowe są zbyt mało czytelne, przez co mniej zaznajomieni z historią widzowie muszą się po filmie posiłkować wiedzą dostępną w Internecie.

Film jest prezentowany w ramach Konkursu Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego: do obejrzenia w środę 16 października w Multikinie o godz. 18.30. Będzie również wprowadzany do kin.

Zwiastun:

Opis:

Poruszająca historia rapera Tomasza Chady (1978-2018) – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. Muzyka była całym jego życiem — pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.

Michał Węgrzyn – reżyser:

Miał i ma liczne grono wielbicieli i kontynuatorów. Jego teksty bywały dosadne, ale nie była to dosadność dla samej dosadności, to były utwory bardzo osobiste i stylistycznie rozpoznawalne. Wielu raperów uczyło się na nim. Ma lepszych i gorszych naśladowców, ale w sferze tekstowej wyznaczył żywe do dziś standardy.

  • reżyseria: Michał Węgrzyn
  • scenariusz: Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka, Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki
  • montaż: Bartosz Karczyński
  • zdjęcia: Wojciech Węgrzyn
  • muzyka: RX Rafał Sielawa
  • dźwięk: Bartosz Putkiewicz, Paweł Rytelewski
  • występują: Piotr Witkowski, Agnieszka Więdłocha, Ewa Ziętek, Antoni Pawlicki, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Gabriela Muskała
16 października 2019 01:04