0

Refleksyjny Tybet i szalona Tajlandia

Festiwal Pięć Smaków
Festiwal-Pięć-Smaków

Trzeci dzień Festiwalu Pięć Smaków to trzynaście filmów oraz wydarzenia w ramach Akademii Azjatyckiej.

Widzowie Pięciu Smaków doskonale znają azjatyckie reklamy, które już od lat uatrakcyjniają wszystkie festiwalowe seanse. W tym roku organizatorzy postanowili pójść o krok dalej. O godzinie 18.00 w kinie Muranów zupełnie unikalne wydarzenie, czyli Papaya Films & Pięć Smaków: świat azjatyckiej reklamy. Dyskusji towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany zestaw z najciekawszymi przykładami.

O godzinie 20.30 spotkanie z Pemą Tsedenem, gościem tegorocznego cyklu Bliskie spotkania. Specjalne dłuższe spotkanie po piątkowym seansie filmu „Jinpa” w Kinie Muranów będzie okazją do rozmowy z reżyserem o jego twórczości, o przełamywaniu stereotypowego wizerunku Tybetu, spotkaniach kina z literaturą, realizowaniu zdjęć w niezwykłych sceneriach regionu i pracy z lokalnymi aktorami.

  • Papaya Films & Pięć Smaków: świat azjatyckiej reklamy,
    15 XI, piątek g. 18.00, Kino Muranów

Co wyjątkowego jest w azjatyckich reklamach, które od lat kochają widzowie festiwalu? Unikatowy set reklamowych klipów (m.in. autorstwa Nawapola Thamrongrattanarita) z komentarzem ekspertów z branży – Wojciecha Szwagrzyka (OneProduction), Piotra Onopy (Match&Spark), Kacpra Dembka (Papaya Films). Prowadzi Zdzisław Furgał (Papaya.Rocks).

  • Bliskie spotkania: Pema Tseden,
    15 XI, piątek g. 20.30, Kino Muranów

Pierwszy Tybetańczyk na prestiżowej Akademii Filmowej w Pekinie, ceniony scenarzysta i pisarz, którego teksty przetłumaczono już na wiele języków, ale przede wszystkim niezwykle wrażliwy i utalentowany reżyser. W 2016 Pema Tseden przyciągnął uwagę widzów Pięciu Smaków swoim poetyckim „Tharlo”, zdobywając przy okazji specjalną nagrodę Jury NETPAC. Podczas 13. edycji festiwalu reżyser pojawi się w Warszawie osobiście, aby przedstawić dwa niezwykłe filmy.

Pełen siły i prostoty „Balon” będzie wyświetlany jako tybetański reprezentant w konkursie Nowe Kino Azji, zaś oszałamiający wizualnie „Jinpa” jest jednym z tytułów włączonych do tegorocznej sekcji Mistrzowie.

15 listopada 2019 11:27