0

Wyniki 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Ogłoszenie laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021
Ogłoszenie laureatów – Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021
fot. mat. prasowy

Tym razem ogłoszenie wyników Nagrody Literackiej m.st. Warszawy odbędzie się publicznie na Bulwarach Wiślanych.

20 czerwca dowiemy się, które z 12 książek nominowanych w tym roku do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostaną wyróżnione. Po raz pierwszy w uroczystym ogłoszeniu laureatów będzie mógł wziąć udział każdy. Wydarzenie odbędzie się na Wiśle, na pokładzie literackiej barki, a czytelnicy będą mogli je obserwować z Bulwarów Wiślanych.

Ogłoszenie odbędzie się na Bulwarze gen. Pattona w niedzielę o godzinie 18:00.

W tym roku ogłoszenie laureatów najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce będzie miało wyjątkową oprawę. Po raz pierwszy wydarzenie zyska bowiem otwarty charakter.  Do strefy publiczności znajdującej się na bulwarze zaproszeni są wszyscy: zarówno najwięksi fani polskiej literatury, miłośnicy książek, jak i każdy spacerowicz – oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości i wszelkich zasad bezpieczeństwa.  Nominowani autorzy oraz ich wydawcy zgromadzą się zaś na barce znajdującej się na Wiśle. To tam zostaną przekazane do publicznej wiadomości zwycięskie tytuły w każdej z 4 kategorii: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska). Podczas wydarzenia dowiemy się również, kto otrzyma w tym roku tytuł Warszawskiego Twórcy lub Warszawskiej Twórczyni.

Jury

 • Justyna Sobolewska – Przewodnicząca.
  Krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”.
  Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone „Książki o czytaniu” ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Autorka wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. W 2020 ukazała się jej książka „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (wyd. Iskry). Mieszka w Warszawie.
 • Maciej Jakubowiak – Sekretarz
  krytyk literacki, eseista, doktor literaturoznawstwa, redaktor magazynu „Dwutygodnik”. Autor książki „Nieuchronny plagiat” (2017). Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku”. Weganin, żona, córka, dwa psy, pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.
 • Eliza Kącka
  doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej IKE PUNO oraz na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku). Autorka książek naukowych Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (Warszawa: Wydział Polonistyki UW, 2012) oraz Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda (Kraków: Universitas, 2017), a także tomów prozatorskich Elizje (Kraków: Lokator, 2017) i po drugiej stronie siebie (Kraków: Lokator, 2019). Współredaktorka antologii poezji najnowszej Poeci i poetki przekraczają granice (Katowice: FA-art, 2011), redaktorka wyborów poezji mniej współczesnej (m.in. Cypriana Norwida “Klucze od Echa” -Osobność-Wiersze, Kraków: Universitas, 2018). Członek Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
 • Jarosław Klejnocki
  polski poeta, pisarz, badacz literatury i muzealnik. Pracuje w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz na Polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Anna Kramek-Klicka
  Praktykująca polonistka, pomysłodawczyni pewnego festiwalu teatralnego, absolwentka filologii polskiej na UW i studiów doktoranckich w Instytucie Badań Literackich PAN, badaczka literatury polskiej XX i XXI wieku, redaktorka i współautorka książki literaturoznawczej Ta sama Europa? Inna literatura? (2008). Przez lata współpracowała z Fundacją na rzecz Badań Literackich, współtworzyła Warszawski przewodnik literacki (2005), którego stronę internetową prowadzi do dzisiaj. Miłośniczka literackich spacerów, miejskich palimpsestów oraz mediów społecznościowych poświęconych literaturze najnowszej.
 • Agnieszka Sowińska
  Tłumaczka z języka rosyjskiego, dziennikarka. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, Dwutygodnik.com. W „Książkach. Magazynie do czytania” odpowiada za dodatek poświęcony literaturze dla dzieci i młodzieży. Tłumaczyła książki m.in. Marii Stiepanowej, Anny Starobiniec, LinorGoralik, Ałły Gorbunowej, Jeleny Czyżowej, Walerija Paniuszkina, Michaiła Chodorkowskiego, Aleksieja Nawalnego. Przełożone przez nią książki Jeleny Czyżowej były nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Współpomysłodawczyni (wraz z PolinąKozerenko-Justovą) szkoły dla początkujących tłumaczy z języka rosyjskiego Słowa na Słowa w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Uczestniczka cyklicznego seminarium dla tłumaczy z Europy Środkowo-Wschodniej w Gorajcu ROZSTAJE (www.rozstaje.art). Pasjonatka współczesnej literatury – polskiej i rosyjskiej – oraz literatury dla dzieci. Mama Julka.
 • Karolina Szymaniak
  Literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka. Pracowniczka Katedry Judaistyki UWr oraz ŻIH, współpracowniczka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Bada polsko-żydowskie kontakty literackie od k. XIX do XXI w. Była redaktorka naczelna literacko-artystycznego kwartalnika „Cwiszn”. Wykładała m.in. w Paryżu, Berlinie, Sztokholmie, Lwowie, Nowym Jorku czy Melbourne. Współtwórczyni projektów animacyjnych poświęconych odczytywaniu żydowskiej Warszawy. Ostatnio wydała wraz z Joanną Lisek i Bellą Szwarcman-Czarnotą antologię poetek jidysz „Moja dzika koza”. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” (2016).

Nominowani

Laureaci zostaną wybrani spośród autorek i autorów 12 nominowanych książek, które wyłoniło jury spośród 700 zgłoszonych tytułów.

Kategoria proza

 1. Tkanki miękkie Zyty Rudzkiej (W.A.B.).
  To nowa powieść autorki nominowanej wcześniej do 12. Nagrody Literackiej za „Krótką wymianę ognia”. Tym razem Rudzka ukazuje portret mężczyzny w czasach słabości.
 2. Pod słońcem Julii Fiedorczuk (Wydawnictwo Literackie)
  To odważny powieściowy eksperyment, który czyta się jak najlepszą sagę. Autorka opowiada o losach swoich bohaterów w drugiej połowie XX wieku, kiedy pamięć wojny miesza się z równie tragiczną współczesnością, ale, jak nigdy dotąd w literaturze, przypomina o być może najważniejszej sile sprawczej – przyrodzie.
 3. Bestiariusz nowohucki Elżbiety Łapczyńskiej (Biuro Literackie).
  To debiutancka powieść, w której autorka opisuje z wielką literacką pomysłowością – mieszając gatunki i rejestry języka – mroczne epizody z historii powstawania Nowej Huty.

Kategoria poezja

 1. Rośliny mięsożerne Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (Instytut Mikołowski),
  które znakomicie równoważą wypisy z codzienności, prywatności z notowaniem myśli, przychodzącymi do głowy, gdy ma się kłopoty z zaśnięciem.
 2. Boję się o ostatnią kobietę Joanny Bociąg (Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział w Łodzi).
  Poetka w skondensowanej i zwięzłej formie rejestruje rzeczywistość w duchu nowej wrażliwości, z uważnością przyglądając się ludziom, zwierzętom i roślinom.
 3. Zakłady holenderskie Radosław Jurczak (Biuro Literackie).
  Autor zabiera odbiorców w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadzając do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie tocząc fascynującą grę z tradycją poetycką.

Kategoria Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)

 1. Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
  Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry).
  Autorzy połączyli coś pozornie niemożliwego do pogodzenia: komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik, czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.
 2. Skąd jestem? Agnieszki Kacprzyk, z ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Albus).
  Książka jest dowodem na to, że o najbardziej intymnych sprawach można rozmawiać z dziećmi tak, by uszanować nie tylko ich wrażliwość, ale też inteligencję.
 3. Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki Rafała Witka, z ilustracjami Aleksandry Fabii (Wydawnictwo Bajka).
  O przedszkolu, w którym każde dziecko jest ważne, Rafał Witek pisze z taką naturalnością, jakby międzygatunkowa przyjaźń była czymś najzwyklejszym.

Kategoria Książka o tematyce warszawskiej

 1. Najlepsze miasto świata Grzegorza Piątka (W.A.B.)
  Opowieść o fenomenie  budowy całkiem nowego miasta na  gruzach dawnej Warszawy;
 2. Mama zawsze wraca Agaty Tuszyńskiej oraz Iwony Chmielewskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry),
  Autorki z wielką czułością i wrażliwością opowiedziały – zarówno słowem, jak i obrazem – o losach ukrywanej w piwnicy warszawskiego getta czteroletniej Zosi Zajczyk.
 3. Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993 Rafała Księżyka (Wydawnictwo Czarne).
  Jest ona opowieścią o muzycznym stanie nadzwyczajnym, kiedy upadkowi jednego ustroju i wyłanianiu się nowego towarzyszył niesamowity ferment dźwiękowy.

Nagroda, sięga w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa.

Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku będą to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych.

Wszystkie wyróżnione tytuły będzie można wkrótce znaleźć w warszawskich bibliotekach.

 • Organizator
  Miasto Stołeczne Warszawa
 • Patroni medialni:
  Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.
18 czerwca 2021 17:30

Komentarze