„Lądy tymczasowych przelotów” Agnieszki Stabro to siódmy tomik Kolekcji Literatury. Książkę opisuje Roman Soroczyński.
Lądy tymczasowych przelotów Agnieszki Stabro – to siódmy tomik z Kolekcji Literatury, wydawanej przez Oddział Warszawski Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Instytut Literatury.
Jest to kolejna poetycka, a zarazem podróżnicza, książka z kolekcji. Tym razem Autorka zabiera Czytelnika w podróż po Europie, zwłaszcza jej południowej części. Dzieli się wrażeniami: –… gdzie pachnie rybami/ zmierzchem/ i wiatrem od morza (Romeo), ale marzy też, by wracać w tamte strony: – Powrócić tam/ gdzie figowce i oliwne gaje (Powroty). Próbuje też ukryć się w słowach/ jak w zamku (Praga). Odnosi się do współczesnych wydarzeń. Na przykład po zamachu w Paryżu (13 listopada 2015 roku) napisała: – Barbarzyńcy zabrali mi Paryż/ Ciche zaułki/ Kręte uliczki/ Małe kawiarenki…
Wraca jednak do Polski, zanurzając usta w kwaśnej czerwieni (Jabłka mojego pradziadka). Przyznaje: – Nie tęsknię za tobą, Polsko (…) Nie tęsknię za zbyt krótkimi dniami/ i za deszczem…, ale zarazem stwierdza: – Mam tu kilka miejsc, gdzie zawsze jestem u siebie (Polsko).
Autorka wraca myślami nie tylko do krajobrazów. Tęskni za ludźmi. Tęskni za tymi, których poznała podczas podróży: – Kieliszek rakii na odchodnym/ tu nie mówi się „żegnaj” lecz/ „do zobaczenia” (Spokój południowych miast). Tęskni za tymi, którzy przeszli na inną stronę: – Ci co odeszli/ nie odeszli naprawdę/ ani na zawsze (Ci co odeszli). Tęskni za tymi, którzy opuścili ją: – Patrząc jak odchodzisz/ zawyję bezgłośnie/ nikt nie usłyszy (Powiedz). Niektórzy nie zauważyli jej: – Zobaczyłam cię tamtego popołudnia/ i wiedziałam/ To ten,/ którego miałam nigdy nie kochać (Przeznaczenie).

Agnieszka Stabro jest poetką, autorką opowiadań i powieści biograficznych oraz eseistką. Jest również autorką recenzji książkowych, wyborów wierszy, reportaży oraz wywiadów radiowych. Publikowała w różnych czasopismach oraz na literackich portalach internetowych. Przełożyła z języka francuskiego na polski libretto Jules’a Barbiera i Michela Carrégo do opery Faust Charles’a Gounoda dla Opery Wrocławskiej. Była wyróżniana w konkursach literackich, zdobyła nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca.
W kontekście wyróżnień, jakie otrzymała Agnieszka Stabro, warto sięgnąć do Historii literatury: – W historii literatury pozostaną tylko wiersze o niewiernych kochankach/ (…)/ Twoje miejsce jest w moim sercu/ kartka zapisana na zawsze cienkim pismem tego,/ co między słowami.
Nie dziwmy się zatem, że Redaktor tomiku, Andrzej Appel, napisał: – Jeśli nagłe olśnienie podczas pocałunku, to także ból po rozstaniu. Poza tym coś jeszcze – między słowami.
Z kolei Krzysztof Bielecki spuentował: – Uczmy się nie czekać.
Tytuł zbioru mógłby zmylić Czytelnika. Nie ma bowiem wiersza „tytułowego”, zaś zwrot ten pojawia się w wierszu Statki: – Są miejsca dryfujące w przestrzeniach jak statki/ Gdziekolwiek się jest, zawsze się do nich wraca/ żegnając bezpieczne lądy/ tymczasowych przelotów. Krótki wiersz, a ileż w nim treści, różnorodnych miejsc i upływu czasu w otaczającej nas rzeczywistości!
Takich utworów w tomiku Lądy tymczasowych przelotów Agnieszki Stabro jest znacznie więcej. Autorka przyznaje jednak: – Wiersze dojrzewają pomału (Wiersze). Tym bardziej warto sięgnąć po tę książkę i wchłaniać krótkie, ale jakże dogłębne, utwory.
Agnieszka Stabro, Lądy tymczasowych przelotów
Redakcja: Andrzej Appel
Korekta: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Projekt graficzny i skład: Tunia
Ilustracje: Bożena Boba-Dyga
Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa i Instytut Literatury, 2020
ISBN: 978-83-66359-97-0 oraz 978-83-959291-6-8
Redakcja serii Kolekcja Literacka:
Piotr Müldner-Nieckowski
Anna Nasiłowska
Małgorzata Karolina Piekarska