0

Mercedes L710 w barwach MPO

Mercedes L710 z 1968 roku. Fot. MPO
Mercedes L710 – z 1968 roku.
fot. MPO

Mechanicy z warszawskiego MPO uratowali 54-letniego Mercedesa L710 i oldtimer będzie jeździł w plener.

W roku 1968 The Beatles wydali kolejną płytę, w Stanach trwały protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, w Polscy PZPR urządziła nagonkę na Żydów i zdjęła z afisza Dziady Adama Mickiewicza, a zakłady Mercedes-Benz w Mannheim  wyprodukował jeden z 30 tysięcy modeli L710, który trafił do Polski.

Historia Mercedesa 710 MPO

Wysłużony senior został znaleziony przez ówczesnego głównego mechanika warszawskiego MPO.  Auto tkwiło gdzieś na wsi za stodołą i było skazane na zapomnienie. Do niecodziennego odkrycia doszło w czasie, kiedy MPO Warszawa kupowało partię nowoczesnych mercedesów. Zarząd Spółki zdecydował się odkupić „staruszka” od prywatnego właściciela.

Rozpoczęła się intensywna praca nad renowacją zabytkowego mercedesa.
Zajęcie wymagało determinacji i smykałki pasjonatów, którzy w warsztatach pracowali „po godzinach”. Dwóch pracowników Spółki poświęciło blisko 3 lata na rekonstrukcję kilkudziesięcioletniego auta.

Samochód odmalowano pomarańczowym lakierem.
Proces napraw przypominał skomplikowaną operację, która wymagała zgromadzenia planów i starannych przygotowań. Prace przy podwoziu trwały ponad dwa lata, a zabudowa została skonstruowana w ciągu intensywnych czterech miesięcy. Wiele niezbędnych części pracownicy warsztatu MPO sprowadzali z magazynu części zamiennych do zabytkowych aut w Niemczech.

Historia porzuconego i skazanego na pożarcie przez korozję mercedesa L710 zakończyła się pomyślnie. Auto zostało uratowane, a dzięki wysiłkowi pracowników MPO zyskało drugie życie. Oczywiście jego „służba” będzie symboliczna. Odrestaurowany senior stanie się ciekawostką motoryzacyjną i nowinką historyczną podczas wydarzeń edukacyjnych i ekologicznych.

Dzięki ostatnim szlifom i sprowadzeniu trudno dostępnych części ponad pięćdziesięcioletni samochód znów może wyjechać na ulice.

Oldtimer na chodzie

Stefan Pokora, starszy mistrz w warsztacie MPO Warszawa przy ul. Kopijników 13:

W ostatnim czasie pojazd był przygotowywany do badań technicznych. Przeszedł przegląd układu hamulcowego, naprawę instalacji elektrycznej, wymianę lamp, tablicy rejestracyjnej oraz konserwację lakierniczą.

Po naprawie spawalniczej skrzyni ładunkowej, przeglądzie układu paliwowego, zabezpieczeniu elementów zawieszenia oraz wymianie opon mercedes MPO stał się w pełni przystosowany do uczestniczenia w ruchu miejskim.

Stefan Pokora:

Samochód ma już swoje lata i z tego względu nie jest technicznie skomplikowany. Teraz istotne jest to, żeby zadbać o jego regularny przegląd i konserwację

Dzięki staraniom pracowników warsztatu na przestrzeni ostatnich lat mercedes L710 będzie wykorzystywany podczas wydarzeń plenerowych organizowanych przez MPO, dzielnice oraz m.st. Warszawę.

Stefan Pokora:

Ten model w tak dobrym stanie to dzisiaj zdecydowana rzadkość. Z pewnością będzie wielką atrakcją w trakcie warsztatów edukacyjnych dla dzieciaków albo podczas pikników organizowanych w Warszawie.

4 maja 2022 18:00
[fbcomments]