0

Pałacyk Konopackiego nagrodzony

Pałacyk Konopackiego w Warszawie w 2021 r.
Pałacyk Konopackiego – w Warszawie w 2021 r.
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

Zabytkowy Pałacyk Konopackiego na Pradze-Północ otrzymał III nagrodę w konkursie ”Renowacja Roku Zabytków Mazowsza’.

Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nagroda została przyznana

za uratowanie skazanego na zagładę zabytku, dzięki czemu powstała efektowna budowla o istotnej roli w kontekście lokalnej urbanistyki, architektury i lokalnej społeczności.

Pałacyk Konopackiego przeszedł gruntowny, wielomiesięczny remont w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Od niedawna jest siedzibą Domu Kultury Praga.

Pałacyk Konopackiego w Warszawie w 2021 r.
Pałacyk Konopackiego – w Warszawie w 2021 r.
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

Warszawski Serwis Prasowy

Dom Ksawerego Konopackiego,

zwany także pałacykiem Ksawerego Konopackiego, to zabytkowy budynek znajdujący się w Warszawie przy ul. Strzeleckiej 11/13, w dzielnicy Praga-Północ.

Budynek powstał w latach 60 XIX w., na zlecenie właściciela i założyciela Nowej Pragi Ksawerego Konopackiego. Autorem projektu budynku mógł być Aleksander Woyde. Ze względu na okazałą i dekoracyjną formę nazywano go też pałacykiem, choć wnętrza miały charakter normalnego domu mieszkalnego. Konopacki zamieszkiwał w części budynku z rodziną, pozostałe pomieszczenia prawdopodobnie wynajmował.

Dom zbudowany na planie prostokąta, z dodanymi niewielkimi aneksami do elewacji tylnej oraz bocznej elewacji północnej. Ma jedenastoosiową fasadę zwróconą do ul. Środkowej. Pierwotny wystrój elewacji od strony ul. Środkowej i Strzeleckiej przetrwał w dużym stopniu do współczesnych czasów: zachowały się opaski okienne, profilowane gzymsy i dwa żeliwne balkony.

Dom założyciela Nowej Pragi,p. Ksawerego Konopackiego, rzy ulicy Środkowej
Dom założyciela Nowej Pragi,p. Ksawerego Konopackiego, – przy ulicy Środkowej
fot. Tygodnik Ilustrowany 1867

Od 1881 właścicielem budynku był osiadły w Warszawie emerytowany generał rosyjski Agafon Wachwachow, a następnie spółka dwóch żydowskich przedsiębiorców Endelmana i Papiernego. W 1924 cała nieruchomość pomiędzy ulicami: Środkową i Kowelską została zakupiona przez miasto z przeznaczeniem na budowę szkoły powszechnej nr 89 przy ul. Kowelskiej 1 (obecnie LVXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).

W maju 2005 pałacyk wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków.

W 2006 grupa radnych dzielnicy Praga-Północ zgłaszała propozycję, aby w pałacyku Konopackiego utworzyć Muzeum Warszawskiej Pragi. Ostatecznie zdecydowano o lokalizacji tego muzeum na ul. Targowej. Rozważano również ulokowanie w pałacyku Muzeum Cudu nad Wisłą i Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. W kolejnych latach grupa radnych podejmowała starania, aby powstało tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Pod inicjatywą tą zebrano 4 tys. podpisów. W budynku po przeciwległej stronie skrzyżowania, przy ul. Strzeleckiej 8, znajdował się pion śledczy NKWD. W piwnicach zachowały się ślady potwierdzające użytkowanie piwnic w latach 1944–1948 na cele więzienne.

Zgodnie z zapisami Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy w Domu Konopackiego ma znaleźć siedzibę centrum społeczno-kulturalne.

W 2017 budynek od kilkunastu lat stał pusty i znajdował się w fatalnym stanie technicznym. We wrześniu 2017 miasto wybrało wykonawcę generalnego remontu pałacyku. Remont zakończył się pod koniec 2020. Zmodernizowany pałacyk będzie praskim domem kultury z klubem seniora, salami wystawowymi i tanecznymi oraz pracowniami: kulinarną, mody i szycia.

Wikipedia

27 września 2021 06:00
[fbcomments]