0

Rusza realizacja Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba i Mur Pamięci CPW - wizualizacja
Izba i Mur Pamięci CPW – wizualizacja
fot. UM Warszawy

Zarząd Terenów Zielonych poinformował o rozpoczęciu budowy długo oczekiwanego miejsca uhonorowania Powstańców i Ludności Cywilnej Warszawy.

Wreszcie ruszyła budowa Izby i Ściany Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Oczekują na to jeszcze żyjący Powstańcy Warszawscy, ich potomkowie, przyjaciele, warszawiacy.

Komitet do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy swą mozolną pracą doprowadził do przeprowadzenia konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej tego miejsca.
Wspierany był przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Powstańców Warszawy, środowiska kombatanckie, radnych miasta, radnych dzielnicy Wola i po prostu zwykłych ludzi.

5 lat temu, 8 maja 2015 roku, ogłoszono wyniki konkursu, na który wpłynęło 107 prac z całego kraju.

W skład Jury wchodziły osoby z urzędu miasta i dzielnicy Wola, Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Komitetu ds. CPW, Muzeum Warszawy, urzędu wojewódzkiego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
[LINK]

Pierwszą nagrodę i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonania projektu realizacyjnego pawilonu otrzymała praca nr 30, której autorem był zespół autorski w składzie architektów:

  • Piotr Bujnowski,
  • Kalina Jędrak,
  • Maciej Koczocik,
  • Krzysztof Makowski,
  • Martyna Rowicka.

Doprowadzenie do konkursu, uporządkowanie stanu, w jakim był Cmentarz Powstańców Warszawy, przeprowadzenie przeróżnych konsultacji, przekonanie urzędników miejskich, wojewódzkich i nawet samego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, trwało wiele lat. Nie kilka a kilkanaście, bliżej kilkudziesięciu.

Należy przypomnieć wszystkim, że w pierwotnej formie Cmentarz Powstańców Warszawy był dużo większy i obejmował obszar dzisiejszej części oraz tej, która dziś nazywana jest Parkiem Powstańców Warszawy. Tam gdzie stała instalacja z nazwiskami osób pochowanych na CPW , tam gdzie stoi Pomnik Matki i tam gdzie jest plenerowa siłownia i placyk zabaw. Także tam.

Nie wolno nam zapomnieć, że wszystko to co już się wydarzyło na Cmentarzu Powstańców Warszawy, i co zaczyna się dziać, było możliwe dzięki niezwykłej determinacji żołnierza Armii Krajowej, który wykonuje ostatni rozkaz swych dowódców. Pani Wandy Traczyk-Stawskiej pseudonim Pączek.

Artykuły o CPW: [LINK]

Po co to robimy?

Ziemia, na którym znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy, oraz będzie Izba oraz ściana Pamięci, kryje i daje wieczny spoczynek 104105 osobom. Żołnierzom i cywilom, tym którzy zginęli (polegli lub zostali zamordowani) w czasie Powstania Warszawskiego, ale też tym z kampanii wrześniowej i tym z okresu okupacji. Spoczywają tam wyznawcy wiary katolickiej, prawosławnej, protestanckiej i żydowskiej. Spoczywają tam ludzie. Nasi przodkowie.

Czy wolno nam o nich zapomnieć? Nigdy.
A wielu pochowanych nie ma swych nazwisk na mogiłach.
Chcemy by byli obecni na ścianie pamięci.

Józef Piłsudski powiedział:

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Kardynał Stefan Wyszyński powiedział:

Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.

Jan Paweł II powiedział:

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Te trzy cytaty znakomitych Polaków powinny wystarczyć za całe uzasadnienie

Dziś, w dobie rozkwitu technologii komunikacyjnych i towarzyszącego nam codziennie świata wirtualnego mamy olbrzymią łatwość wyrażania swych opinii i poglądów na otaczający nas świat rzeczywisty.
Czy zatem można dziwić, że wraz z zapowiedzią rozpoczęcia budowy i związanej z nią wycinki 15 drzew, w wirtualnym świecie wylała się, niczym z uszkodzonego kolektora do oczyszczalni, struga egoistycznych i niczym niepopartych komentarzy?

Publikowane są one w większości przez mieszkańców tak zwanych Nowych Odolan, osiedli Dobra Wola, Dobrolin, które zostały zasiedlone w ciągu ostatnich kilku lat. Których to mieszkańcy traktują teren CPW i Parku Powstańców, jako miejsce spacerów z dziećmi, zwierzętami, wypoczynku i relaksu.

I bardzo dobrze, niech tak zostanie, tylko z pamięcią, dumą i szacunkiem dla tych, którzy wykrwawili się między innymi po to, by w tym mieście mogli osiedlać się mieszkańcy z całego kraju.

Czy to aż tak dużo?

  • Post na profilu FB Cmentarza Powstańców Warszawy [LINK]
  • Post na profilu FB Zarządu Zieleni [LINK]

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

opublikował informację na swoim fejsbukowym profilu:

W związku z budową Izby Pamięci z Murem Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który realizuje tę inwestycję, rozpoczyna w środę 5 lutego pierwszy etap prac, jakim jest wycinka 15 drzew. Prace potrwają do 28 lutego.

Decyzja została wydana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na terenie parku zostaną wykonane nasadzenia kompensacyjne o najwyższych standardach. Drzewa o obwodach 35-40 cm. zostaną posadzone w trakcie tegorocznych nasadzeń.

Wniosek Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta i decyzja Marszałka Województwa Mazowieckiego są dostępne w serwisie Urzędu Miasta st. Warszawy: [LINK]

 

Mapa wycinki drzew
Mapa wycinki drzew – w serwisie mapowym urzędu miasta.
fot. UM Warszawa
5 lutego 2020 19:34
[fbcomments]