0

Międzynarodowe Targi Książki

Książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach - Stanisław Lem. Fot. Skitterphoto (Pexels.com)
Książka – to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach - Stanisław Lem.
fot. Skitterphoto (Pexels.com)

Od dziś do niedzieli w PKiN blisko 600 wystawców oraz prawie 1000 autorek i autorów, tłumaczy i ilustratorów.

W tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki weźmie udział również Norman Davies i Neal Shusterman. Święto książki odbędzie się między 23 a 26 maja w Pałacu Kultury i Nauki i na placu od strony Kinoteki.

Wstęp na targi jest bezpłatny.

Międzynarodowe Targi Książki to okazja, by w jednym miejscu spotkać ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy.

Z publicznością spotkają się m.in.

Janusz L. Wiśniewski, Michał Lubina, Robert Małecki, Maciej Siembieda, Michał Rusinek, Katarzyna Puzyńska, Radek Rak, Wit Szostak, Rafał Kosik, Anna Kańtoch, Joanna Laprus, Magda Stachula, Vincent V. Severski, Robert Michniewicz, Rafał Skąpski, Grzegorz Kapla, Małgorzata Czyńska, Konrad Piskała, Jędrzej Pasierski, Grzegorz Piątek, Magdalena Majcher, Aneta Korycińska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jagna Rolska, Anna Podsiadło, Joanna Chmura, Julia Łapińska, Elżbieta Łapczyńska, Magdalena Salik, Olaf Popkiewicz, Mikołaj Grynberg, Marcin Kruszewski.

Włochy

W tym roku gościem honorowym targów są Włochy.
Przy stoisku 133 w Sali Marmurowej PKiN będzie można spotkać włoskich wydawców, autorów i przedstawicieli świata książki i kultury.

Program Włoch rozpocznie spotkanie z udziałem wydawców literatury dziecięcej, Carla Gallucciego, Gai Stock i Jadwigi Jędryas. A w foyer Sali Goethego PKiN będzie można oglądać wystawę najpiękniejszych okładek książek pt. „Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów”. Z kolei na dzień otwarcia targów, podczas Wieczoru Wystawców, zaplanowano koncert Italia Folksongs w wykonaniu Daniele Di Bonaventura Band’Union & Ilarii Pilar Patassini.

Najciekawsze

Targom towarzyszy wielowątkowy program: festiwale i wydarzenia branżowe, m.in.:

Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, „Spotkania z Nauką”, Salon Wydawców Ukraińskich, Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich oraz panele i dyskusje z wiodącymi twórcami mediów poświęconych literaturze.

Dodatkowo w ramach Festiwalu Literatury Young & New Adult zorganizowana zostanie strefa autografów, w której autorki najmłodszego pokolenia podpisywać będą swoje książki. Będzie tam można spotkać m.in.

Ludkę Skrzydlewską, Natalię Brożek, Irenę Małysę, Mańkę Smolarczyk, Martę Bijan Emilię Jachimczyk, Natalię Grzegrzółkę, Zuzannę Wólczyńską, Aleksandrę Muraszkę, Zuzę Bandosz i Angelikę Łabudę.

A wśród gości zagranicznych, obok licznej grupy twórców z Włoch, będą m.in.:

Norman Davies, Neal Shusterman, Chelsea G. Summers, Marco Gervasio, Bora Chung, Peter Balko, Øyvind Torseter, Switłana Taratorina, Hałyna Tkaczuk, Yaryna Tsymbal, Jurij Wynnyczuk.

Strefa Warszawska

Elementem targów jest także program m.st. Warszawy.
W tym roku zaplanowano spotkania, warsztaty i panele tematyczne m.in. wykład Igora Siedleckiego „Sąsiedztwo w mikroskali”, rysowanie i rozmowy z Mariuszem Tarkawianem z okazji wznowienia „Atlasu wszystkich mieszkańców”, rozmowę Sławomira Łotysza i Aleksandry Litorowicz „Po co historyk stoi w bagnie?”, spotkanie i warsztaty z Dianą Lelonek wokół „Atlasu Śmiecioroślin” oraz warsztaty z Julią Krupą o zielarstwie w mieście a także biodróż wokół PKiN z Michałem Książkiem.

Na Scenie Głównej rozmowę z Bereniką Kołomycką i Piotrem Nowackim o tym, jak się robi komiksy dla dzieci poprowadzi Magda Majewska, a z Janem Mazurem i Michałem Rzecznikiem Olga Wróbel porozmawia o tym, jak wspierać rynek komiksu w Polsce.

W sobotę w sali im. Goethego w PKiN odbędą się spotkania z autorkami i autorami książek-finalistek 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowionej przez Radę m.st. Warszawy.

Na miejskim stoisku (stoisko G2) będzie można znaleźć książki nominowane i nagradzane w warszawskich nagrodach literackich: Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy, Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrodzie Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

Nauka

Nowością tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest blok wydarzeń i sektor wystawienniczy Spotkania z Nauką z ofertą wydawców akademickich i naukowych i programem spotkań.

Sektor ze stoiskami 17 oficyn znajdzie się PKiN w salach Korczaka i Mikołajskiej, a w Forum przygotowanym w sąsiedztwie, odbywać się będą spotkania z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego.

Kiedy?

  • 23.05.2024 r. – 10:00 – 18:00
  • 24.05.2024 r. – 10:00 – 19:00
  • 25.05.2024 r. – 10:00 – 19:00
  • 26.05.2024 r. – 10:00 – 17:00

Szczegóły:

23 maja 2024 06:00
[fbcomments]