Targi VIVELO

Targi VIVELO 2024 Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz
Targi VIVELO 2024 – Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz
fot. Materiał Organizatora

W połowie maja zorganizowano Targi Książki i Mediów VIVELO. Zwiedzał je Roman Soroczyński.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w całej Polsce zaczęto organizować w maju Dni Oświaty, Książki i Prasy. Ta tradycja, mimo zmiany ustroju i nazwy, jest kontynuowana pod różnymi postaciami. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w całej Polsce organizowano w maju Dni Oświaty, Książki i Prasy. Ta tradycja, mimo zmiany ustroju i nazwy, jest kontynuowana pod różnymi postaciami. Jedna z nich jest stosunkowo młoda. Oto bowiem przez cztery dni, od 16 do 19 maja 2024 roku, największy stadion w kraju – PGE Narodowy w Warszawie – był miejscem drugiej edycji Targów Książki i Mediów VIVELO. Poprzednią, organizowaną w 2023 roku, odwiedziło 40.000 osób. W tym roku było ich o dziesięć tysięcy więcej! Przed wejściem na stadion widziałem spore kolejki do kas biletowych.

Równie duże, a czasem wręcz wielkie, kolejki można było zaobserwować przed większością stoisk czy miejsc, w których odbywały się panele i spotkania autorskie. Nie sposób wymienić wszystkich autorów, zatem podam tylko kilka nazwisk: Katarzyna Nosowska, prof. Jerzy Bralczyk, prezydent Aleksander Kwaśniewski, Maciej Orłoś, Jarosław Kuźniar, Krzysztof Zanussi, Artur Andrus, Radosław Piwowarski, Sławomir Koper, Emilia Dziubak, Krzysztof Beśka, Anna Wendzikowska, Agata Passent, Jarosław Gugała, Cezary Harasimowicz czy Zbigniew Janas.

Aleksander Kwaśniewski i Aleksander Kaczorowski podpisują książkę
Aleksander Kwaśniewski i Aleksander Kaczorowski – podpisują książkę
fot. Archiwum Romana Soroczyńskiego

W niedzielę Marszałek Sejmu Szymon Hołownia udzielił lekcji obywatelskiej, podczas której opowiadał o roli rozpowszechniania wiedzy o demokracji na przykładzie współtworzonego przez niego leksykonu dla dzieci 40 haseł o demokracji”.

Szymon Hołownia rozmawia z czytelniczką
Szymon Hołownia – rozmawia z czytelniczką
fot. Roman Soroczyński

Równolegle toczyło się czterodniowe wydarzenie dotyczące twórców internetowych – VIVELO Content Creators, zwieńczone plebiscytem VIVELO Top Creators.

Podczas pierwszej edycji Targów VIVELO organizatorzy stworzyli 11 stref tematycznych. W tym roku było ich mniej, ale chyba ich zasięg był znacznie większy.

Strefa #Psychologia była przestrzenią, w której odbyły się wykłady i dyskusje na temat dobrostanu w życiu, a wszystko wzbogacone było wystąpieniami twórców literatury psychologicznej. Cztery dni spotkań w tej strefie odbyły się pod hasłem „Pokolenia”. Tatiana Mindewicz-Puacz – psychoterapeutka, Mindset & Business Coach, członkini International Coaching Community – opowiedziała o tym, jak nauczyć się ufać samej sobie na przykładzie swojej książki Ja – Kobieta, której nie znałam. Dr hab. Marek Binder pochylił się nad ewolucją ludzkiego mózgu, a prof. Tomasz Grzyb szukał klucza do zrozumienia pokolenia Z. Odbyło się spotkanie się z Agnieszką i Grzegorzem Święch, którzy znaleźli się na liście Forbes 100 Osób wspierających edukację seksualną w Polsce. Do tego wykład Marty Niedźwieckiej tworzącej podcast O Zmierzchu, spotkanie z Katarzyną Kucewicz wokół książki Waga z głowy oraz z Karolem Jachymkiem, który przedstawił instruktaż poruszania się w cyfrowym świecie, w jakim dziś żyją dzieci. Dr Aleksandra Piotrowska poprowadziła wykład na temat rozwoju mózgu nastolatka, dr hab. Jacek Wasilewski opowiedział, jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie, Joanna Gutral pochyliła się nad pułapkami psychowashingu. a dziennikarka Renata Kim przybliżyła zagadnienia związane z  niebinarnością.

W strefie #Kryminał można było spotkać – zarówno polskich, jak i zagranicznych – najpoczytniejszych mistrzów tworzenia intrygujących fabuł, zaskakujących zwrotów akcji i piekielnie wciągających postaci. Targi VIVELO były jedynymi targami książki w stolicy w maju, na których spotkać można było Katarzynę Bondę i Remigiusza Mroza. Wojciech Chmielarz – prezentując najnowszą powieść, Zbędni – opowiadał o tym, dlaczego ludzie chcą czytać kryminały i dlaczego zło ujawnia się tam, gdzie się kompletnie nie spodziewamy. Wicepremier Krzysztof Gawkowski przypomniał początki swojej twórczości, podejmowanej wówczas, gdy zajmował się już działalnością publiczną.

Krzysztof Gawkowski podpisuje książkę
Krzysztof Gawkowski – podpisuje książkę
fot. Roman Soroczyński

Obecni byli również: Katarzyna Puzyńska – twórczyni sagi o policjantach z Lipowa, na kanwie których powstał serial telewizyjny „Lipowo. Zmowa milczenia”; Max Czornyj –  autor bestsellerowych serii o komisarzu Eryku Deryle; Radomir Wit – autor książki Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie; Marcel Moss, który swoją pierwszą powieść Nie odpisuj napisał po tym, jak odwiódł internautkę od próby popełnienia samobójstwa, oraz dr Zbigniew Nowak – autor książki Kara śmierci. Wybór czy konieczność?. Gośćmi strefy #Kryminał byli także: Anna Rozenberg, Ryszard Ćwirlej i Magda Stachula, której książka Nieobliczalna została zekranizowana.

Graham Masterton podpisuje książki
Graham Masterton – podpisuje książki
fot. Roman Soroczyński

Długie kolejki czytelników ustawiały się do stoisk, w których swoje najnowsze książki podpisywali międy innymi: Terry Hayes Rok szarańczy i debiut, zatytułowany Pielgrzym; Graham MastertonDrapieżcy, Zaklęci i Walhalla; Przemysław Kowalewski Kozioł i Sierociniec; Marek Stelar Ptasznik i Kameleon.

Przemysław Kowalewski podczas spotkania
Przemysław Kowalewski – podczas spotkania
fot. Roman Soroczyński

O ile nie dziwiły mnie kolejki do autorów pojawiających się w strefie #Kryminał, o tyle bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie młodzież, która wręcz opanowała strefę Young Adult & New Adult. Tu swoje książki podpisywali m.in.: Julia Żugaj i Przemek Corso, Agata Polte, Aleksandra Kondraciuk, Aleksandra Negrońska, Izabella Nowaczyk, Jessica Foks, Joanna Balicka, Zuzanna Bandosz, Julia Brylewska, Julia Popiel, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Rutka, Vela Szulwińska, Weronika Plota, Julia Kubicka, Martyna Keller, Weronika Ancerowicz oraz Weronika Anna Marczak – autorka słynnego cyklu Rodzina Monet.

Przyznam, że duża liczba osób, które pojawiły się na Targach Książki i Mediów VIVELO, napawa mnie optymizmem. Zwłaszcza liczny udział młodych ludzi. Może nie jest tak źle, jak badania statystyczne przedstawiają obraz czytelnictwa w Polsce? Chociaż… może takie osoby zawyżają dane?

Skoro mowa o statystyce, to podam – w ślad za organizatorami – że podczas tegorocznych Targów VIVELO zorganizowano 750 spotkań [oczywiście, nie liczę osobistychprzyp.RS] i 200 różnorodnych wydarzeń, zaś swój dorobek prezentowało 400 wystawców, a gościem honorowym była Finlandia.

Jeśli ktoś myśli, że wystawcy byli bierni i ograniczyli się tylko do wystawienia książek oraz oczekiwania na czytelników, to jest w błędzie. Bardzo podobała mi się na przykład, zorganizowana przez Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA, wystawa okładek książek z serii Muminki. W tym roku mija bowiem 60 lat od jej pierwszego wydania w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej.

Muminki archiwum
Muminki – archiwum
fot. Roman Soroczyński

Z kolei Wydawnictwo Prószyński do promocji świetnej książki Słomianie Adriana Markowskiego wykorzystało obecność woja ze średniowiecza, w którego wcielił się Axel Nowicki.

Słomianie w ręce średniowiecznego woja Alexa Nowickiego
Słomianie w ręce średniowiecznego woja – Alexa Nowickiego
fot. Wydawnictwo Prószyński

Sądzę, że o niektórych spośród wymienionych książek będę miał jeszcze przyjemność pisać, a tymczasem informuję, że w 2024 roku Targi Książki i Mediów VIVELO zorganizowane zostaną również w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 września w jednym z najważniejszych centrów targowo-wystawienniczych w Polsce – w obiekcie Targi Lublin przy ul. Dworcowej 11. Natomiast trzecia edycja Targów VIVELO w Warszawie odbędzie się w dniach 22-25 maja 2025 roku.

31 maja 2024 19:39
[fbcomments]