Rumuńskie kino triumfuje na 40. Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Natalia – młoda rumuńska dziewczyna z biednej wsi, wyjeżdża do Holandii pracując przy zbiorach. Dostaje dodatkowe zadanie kelnerki, na jak się okazuje erotycznej orgii. Tam napastuje ją pracownik muzeum gromadzącego unikalne zbiory malarskie.
Opowiadana w tym filmie historia ma cechy dramatu społecznego, ale równolegle kryminału. Twórcą scenariusza jest Cristian Mungiu – znany do tej pory jako reżyser nowej fali kina rumuńskiego, która swoją wnikliwością i obserwacjami na uniwersalne tematy, nie tracą przy tym rumuńskiej specyfiki, zdobywa popularność na festiwalach, w kinach i w opiniach widzów. Skupienie się tym razem na samym scenariuszu jest równie trafnym rozwiązaniem.
Reżyserką filmu jest natomiast kobieta – Teodora Ana Mihai, znana również z produkcji dokumentalnych. Kobieca ręka jest odpowiednia do opowiadanej w historii – w której jedyną nieskazitelną moralnie postacią jest główna bohaterka.
Decyzją Jury Konkursu Międzynarodowego film zdobył główną nagrodę na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Taka nobilitacja z pewnością pomoże w szerszym rozpropagowaniu. Jako zwycięzca film zostanie pokazany na ostatnim seansie tegorocznego Festiwalu, w kinie Kinoteka, w niedzielę 20 października o godzinie 20:30.
Opis:
Natalia i Ginel opuszczają swoją małą rumuńską wioskę nad Dunajem, aby pracować za granicą w dużym flamandzkim mieście. Pewnego wieczoru, po tym, jak zostaje zaatakowana po spotkaniu z miejscowym, Natalia prosi Ita, przyjaciela z domu, który stał się oszustem, o pomoc. Ita wykorzystuje ich frustrację przeciwko wartościom świata, który uważają za arogancki, dekadencki i historycznie winny ich nędzy jako obywateli drugiej kategorii — niewidzialnych migrantów. Rezultatem jest tragikomiczny ideologiczny napad, ujawniający jedynie całkowity brak komunikacji między Wschodem a Zachodem, między bogatymi a biednymi, między panami a niewolnikami.
- reżyseria: Teodora Ana Mihai
Belgijsko-rumuńska reżyserka filmowa urodzona w Bukareszcie, znana z charakterystycznego połączenia aktualności społecznej i poezji audiowizualnej. Zdobyła uznanie dzięki debiutanckiemu autorskiemu dokumentowi „Waiting for August”, zanim nakręciła swój pierwszy fabularny film „La Civil”, który zdobył Un Certain Regard – Prix de l’Audace na festiwalu w Cannes (WFF 2021). „Reostat” to jej najnowszy film fabularny.
- scenariusz: Cristian Mungiu
- zdjęcia: Marius Panduru
- montaż: Katharina Wartena, Robert Bitay
- obsada: Anamaria Vartolomei, Ionuț Niculae, Rareș Andrici, Thomas Ryckewaert, Mike Libanon