0

No nie do wiary, pójdziemy na bulwary!

Bulwar Flotylli Wiślanej
Bulwar Flotylli Wiślanej
fot. MPawlik

Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, zakupy w sklepach zrobi więcej osób, a młodzież powyżej 13 roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Rząd znosi niektóre ograniczenia.

Jednak nadal, do odwołania, obowiązują zasady bezpieczeństwa:

  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej,
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie dystansu),
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Stopniowy powrót do normalności został podzielony na cztery główne etapy.
Pierwszy z nich zacznie obowiązywać już od poniedziałku, 20 kwietnia.

Od 20 kwietnia

Według nowych zasad zakupy w sklepach będzie mogło zrobić więcej osób. W sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wprowadzono limit 4 osób na jedną kasę lub punkt płatniczy, a w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Zostaną otwarte parki, lasy i bulwary, po których będzie można spacerować, biegać i jeździć na rowerze (w maseczkach, z zachowaniem odpowiedniego dystansu).

Nadal nie będzie można korzystać z placów zabaw czy siłowni plenerowych oraz organizować zgromadzeń. Dodatkowo apelujemy, by nie rozpalać ognisk/grilli – jest susza, więc zagrożenie pożarowe jest wysokie. Dodatkowo spalane drewno lub węgiel zanieczyszcza powietrze i szkodzi zdrowiu – szczególnie osobom, które mają problem z układem oddechowym.

Od 20 kwietnia zmieni się także limit osób, które będą mogły uczestniczyć w nabożeństwach i obrządkach religijnych – będzie to 1 osoba na 15 m2 w świątyni.

Młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej, ale z zachowaniem 2-metrowego dystansu, zasłoniętymi ustami i nosem.

Co później?

Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

W drugim etapie planowane jest otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy oraz niektórych instytucji kultury (bibliotek, muzeów i galerii).

W kolejnym, trzecim, mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy w galeriach handlowych (z ograniczeniami); gastronomia będzie mogła działać stacjonarnie (z ograniczeniami). Będzie można organizować wydarzenia sportowe (do 50 osób, w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), zapowiedziano także organizację opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali).

Natomiast w ostatnim, czwartym etapie, zostaną otwarte salony masażu i solaria, będą mogły działać siłownie i kluby fitness oraz teatry i kina (w nowym reżimie sanitarnym).

Urząd m.st. Warszawy

18 kwietnia 2020 17:05
[fbcomments]