Sprawa Tesco na Kabatach stanie na Komisji Ładu

Kabaty - widok z lotu ptaka
Kabaty – widok z lotu ptaka
fot. Foma (Wiki)

Komisja Ładu Przestrzennego Rady Warszawy we wtorek (1 lipca) o godz. 16 w Sali Rudniewa (PKiN IV p) zajmie się omówieniem sprawy inwestycji firmy Tesco na  Kabatach (Ursynów).

Radni zapraszają wszystkich zainteresowanych na posiedzenie.

Obecność wielkoformatowego sklepu Tesco na Kabatach i planowane tam inwestycje budzą wiele kontrowersji wśród mieszkańców tej okolicy.
Oczywiście jedni cieszą się a inni narzekają i oburzają się. Jak zawsze.

Protestują mieszkańcy i organizacje pozarządowe.
Jak można przeczytać w liście jaki ślą protestujący:

Po wysłuchaniu prezentacji oraz spotkaniach z Tesco, mamy już pewność, że będzie on chciał realizować projekt banalny i w swych rozwiązaniach nienowoczesny, o skali wręcz monstrualnej w stosunku do potrzeb dzielnicy, który sprawi, że lokalny handel i usługi znikną, a ta część Warszawy na zawsze straci swój mieszkaniowo-wypoczynkowo-rekreacyjny, unikalny charakter oraz spowoduje dalszą eskalację konfliktów społecznych, ponieważ plany Inwestora chcą być realizowane kosztem interesów części społeczeństwa Ursynowa.
Całość listu poniżej.

Na jutrzejszym posiedzeniu Komisji Ładu warszawscy radni zajmą się tym tematem.

Porządek posiedzenia:

Proponowany porządek obrad
wspólnego posiedzenia
Komisji Ładu Przestrzennego i Komisji Rozwoju Gospodarczego
Rady m.st. Warszawy
w dniu 1 lipca 2014 r. (wtorek)
godz. 16.00, sala Rudniewa, IVp. PKiN

Część wspólna:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zaopiniowanie wniosku dotyczącego wyrażenia zgody na zmianę sposobu użytkowania i zagospodarowania nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Nałęczowskiej z dotychczasowego przeznaczenia, na cel handlowo-usługowy.
  4. Zaopiniowanie wniosku dotyczącego wyrażenia zgody na zmianę sposobu użytkowania i zagospodarowania nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Puławskiej z dotychczasowego przeznaczenia, na zabudowę biurowousługową.
  5. Zaopiniowanie wniosku dotyczącego nieruchomości przy ul. Cybisa na terenie SBM „Ursynów i SMB „Jary” .

Część oddzielna – Komisja Ładu Przestrzennego:

  1. Zaopiniowanie wniosku dotyczącego podziału nieruchomości RSM „Praga” dla prawidłowego korzystania z budynków.
  2. Omówienie planowanej inwestycji Tesco Kabaty.
  3. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych w rejonie ulicy Orłów Piastowskich – część I – druk nr 2427 – kontynuacja
  4. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu tzw. Serka Bielańskiego – druk nr 2455
  5. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Parku Olszyna – druk nr 2456
  6. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Żelaznej cześć północna A.
  7. Zaopiniowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Zachodniego Pasma Pyrskiego w rejonie ulicy Poleczki.
  8. Przyjęcie protokołów nr 96 i 97.
  9. Informacja o korespondencji, która wpłynęła do Komisji.
  10. Sprawy różne.

List kierowany do władz Warszawy

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

W związku z wysłuchaniem publicznym w/s Tesco na Kabatach, które odbyło się w Urzędzie Gminy Ursynów w dniu 4 marca 2014 r., oraz spotkaniami z Inwestorem w ramach „Zespołu” pod patronatem Zarządu Dzielnicy Ursynów, zwracamy się jako mieszkańcy dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, Stowarzyszenie „Przyjazne Kabaty” oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa, z wnioskiem o podjęcie uchwały przez Radę m. st. Warszawy o przystąpieniu do zmiany Uchwały Nr XXXVI/1090/2008 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 10 lipca 2008 r. w sprawie zmiany parametrów uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Ursynów Południe-Kabaty w zakresie obejmującym teren obecnego sklepu Tesco przy al. Komisji Edukacji Narodowej 14 w Warszawie.

Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Ursynów Południe – Kabaty przewidujące m.in., współczynnik zabudowy czy dominantę wysokościową dla działki będącej własnością Tesco są, według posiadanej przez nas opinii architektów (prof. nzw. dr inż. arch. Marek Budzyński, dr inż. arch. Janusz Kołaczkowski) oraz w opinii mieszkańców całkowicie nieadekwatne w odniesieniu do okolicznej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Należy zauważyć, że układ ulic w tej części Ursynowa, jest i w najbliższej przyszłości 10 lat będzie niedostosowany do obsługi tak dużego ruchu komunikacyjnego, który wygeneruje planowana galeria handlowa (występują tu drogi tylko o charakterze lokalnym, ulice dzielnicowo – osiedlowe, a obszar odcięty jest komunikacyjnie za sprawą swojego naturalnego usytuowania przy Skarpie Wiślanej, Rezerwacie Lasu Kabackiego oraz Rezerwacie Natolińskim). Także pierwsza linia metra tutaj zaczyna się i kończy przystankiem „Kabaty”.

Nasz wniosek dotyczy przystąpienia do zmiany ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tylko i wyłącznie dla działek ewidencyjnych należących do Tesco, a które ograniczyłby skalę projektowanej galerii tj. zmniejszenie wskaźnika intensywności zabudowy (0,5 to wskaźnik odpowiadający obecnej zabudowie supermarketu Tesco), zwiększenie współczynnika powierzchni biologicznie czynnej, zamknięcia w bryle budynku (lub pod poziomem gruntu): placów dostaw, parkingów dla samochodów ciężarowych (typu TIR) i osobowych oraz urządzeń chłodniczych, wentylacyjnych, agregatów itp., które Inwestor planuje zamontować na dachu obiektu.

Czternastoletnia udokumentowana historia uciążliwości marketu, dowodzi, że obecnie rozwiązania architektoniczne, które są powielone w projekcie galerii proponowanej przez Inwestora, są nie do przyjęcia przez mieszkańców i powinny zostać wyeliminowane.W szczególności dotyczy to placu dostaw, ,,kolejkowania” samochodów dostawczych, nowo projektowanej drogi techniczno – dojazdowej, od strony ciągu pieszo – rowerowego, przy ul. Sępa-Szarzyńskiego (30 metrów od zabudowy mieszkaniowej) oraz planowanego drastycznego zwiększenia ilości urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych zainstalowanych na dachu obiektu (ponad 160 urządzeń!). Wnosimy o wprowadzenie odpowiednich zapisów do „mikroplanu”, Kabaty – Południe, dla działki Tesco, takich jak: zamknięcie w bryle budynku wszelkiej komunikacji na terenie galerii dla pojazdów osobowych i wszystkich dostawczych oraz urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych.

Podobne rozwiązania zastosowano w projektowanych oraz użytkowanych obiektach tego samego typu w innych dzielnicach Warszawy czy Europy. Zapisy takie dałyby gwarancję mieszkańcom, że Inwestor wybuduje obiekt dostosowany do miejsca, w którym ma powstać, a rozwiązania architektoniczne zmniejszą obszar dowolności zarządzania eksploatacyjnego, na który wpływ będzie miało bezpośrednio tylko Tesco.

Dodatkowo wskazujemy również, na brak zgodności obecnych zapisów miejscowego planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy. Realizacja tej galerii w skali zaproponowanej przez Inwestora spowoduje niezamierzone i niezgodne z założeniami studium przesunięcie centrum dzielnicy Warszawa Ursynów z okolic Urzędu Dzielnicy Warszawa Ursynów w bezpośrednie sąsiedztwo Rezerwatu Lasu Kabackiego. Zgodnie ze studium, centrum dzielnicy Ursynów wyznaczono w okolicy Ratusza Gminy Warszawa Ursynów a jedno z centrów lokalnych – w okolicy skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Belgradzkiej (obecna galeria Ursynów). Obszary te oznaczono w studium jako główne przestrzenie publiczne. Natomiast żadnych podobnych oznaczeń nie ma w studium, w okolicy skrzyżowania ulic Wąwozowej i Komisji Edukacji Narodowej. Lokalizacja w tym miejscu olbrzymiej galerii handlowej, wielkości porównywalnej z Galerią Mokotów czy Arkadią, jest niezgodna z ustaleniami studium, gdyż realizacja inwestycji spowoduje powstanie w tym miejscu centrum o charakterze ogólnomiejskim lub nawet regionalnym obejmującym także Piaseczno, gminę Konstancin-Jeziorna i inne, zlokalizowane na południe od Warszawy gminy. Oznacza to również, niedostosowanie przewidzianego w studium układu drogowego do obsługi projektowanej galerii Tesco i dewastację komunikacyjną tej części Warszawy.

Po wysłuchaniu prezentacji oraz spotkaniach z Tesco, mamy już pewność, że będzie on chciał realizować projekt banalny i w swych rozwiązaniach nienowoczesny, o skali wręcz monstrualnej w stosunku do potrzeb dzielnicy, który sprawi, że lokalny handel i usługi znikną, a ta część Warszawy na zawsze straci swój mieszkaniowo-wypoczynkowo-rekreacyjny, unikalny charakter oraz spowoduje dalszą eskalację konfliktów społecznych, ponieważ plany Inwestora chcą być realizowane kosztem interesów części społeczeństwa Ursynowa.

30 czerwca 2014 14:56