0

Felieton Automobilisty

Janusz Kulig w swoim Fordzie
Janusz Kulig w swoim Fordzie
fot. Mirek Rutkowski

Na stronie internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na pierwszej stronie, publikowane są „wczorajsze statystyki”.

13 lutego na drogach doszło do 71 wypadków, zginęły 3 osoby, 81 zostało rannych. Zatrzymano 148 nietrzeźwych kierowców.

Mirek Rutkowski
Mirek Rutkowski – autor
fot. MR

Dzień wcześniej wypadków było 70, zginęły 2 osoby, rannych było 80 a nietrzeźwych 122. To tylko statystyki dwóch dni. Według wstępnych danych policji w ubiegłym roku doszło do 30 136 wypadków, (to o 1 538 mniej niż rok wcześnie). Zginęło w nich 2 897 osób (o 35 więcej), ranne zostały 35 292 osoby (o 2 067 mniej). W minionym roku funkcjonariusze w czasie kontroli drogowych zatrzymali 110 678 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Ilu kierowców nietrzeźwych lub zamroczonych prochami jeździło po drogach i ulicach – nie wiadomo, wszak ich nikt nie złapał.

A właśnie wczoraj media poinformowały, że w Helsinkach w styczniu nie zginął żaden pieszy. Ponad 100 lat (dokładnie od 1908 roku) nie zdarzyło się, aby nie było  śmiertelnych ofiar na ulicach fińskiej stolicy. Ogółem w wypadkach drogowych w Helsinkach w 2019 roku śmierć poniosły trzy osoby – jeden pasażer samochodu oraz dwóch motocyklistów. To drugi najniższy wynik od 1927 roku, w roku 2016 również w wypadkach zginęły zaledwie trzy osoby.

Co zrobić, aby i w Warszawie (ale też i w każdym innym mieście) ludzie nie ginęli?
W Skandynawii od wielu lat wdraża się tak zwaną Opcję 0. Jussi Yli-Seppälä, inżynier transportu cytowany w komunikacie władz Helsinek podkreśla, że jednym z kluczowych czynników było wprowadzenie nowych ograniczeń prędkości. Zwraca jednak uwagę, że same ograniczenia to za mało.

W Helsinkach od zeszłego roku na większości głównych ulic obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, a na mniejszych ulicach – 30 km/h. Kilkanaście większych arterii ma ograniczenie do 50 km/h lub wyższe. Zastosowano też rozwiązania technologiczne, poprawiono infrastrukturę, zwiększono kontrolę ruchu, a także poprawiono skuteczność działania służb ratunkowych. Między innymi zainstalowano 70 nowych kamer drogowych.

Ale najważniejsze wydaje się to, że niestosowanie się do ograniczeń prędkości się nie opłaca. Bardzo nie opłaca. Wysokość mandatów ustalana jest zależnie od dochodów kierowcy tak, aby kara była dotkliwa. No i druga sprawa – mało komu udaje się uniknąć konsekwencji. System nadzoru ruchu drogowego rejestruje wszystkie naruszenia porządku na drogach i wyłapuje kierowców (pewnie nie wszystkich, ale prawie) łamiących zakazy. Nieuchronnie więc za szaleństwo drogowe trzeba ponieść konsekwencje.

A w naszym pięknym kraju kierowca jadący zgodnie z przepisami jest najczęściej zawalidroga…

Szerokiej drogi

Tymczasem…

w najnowszym wydaniu Cyfrowego Magazynu Motoryzacyjnego iAuto:

Wrażenia z jazd

 • Od pierwszego wejrzenia… – str. 4
  ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

Arteon bardzo mi się spodobał. Prestiż, elegancja, estetyka. A zwłaszcza ten zwracający uwagę kolor- kurkuma (metalik). Rewelacja. Jest to najładniejszy model Volkswagena od lat. Łączy stylistycznie elementy auta sportowego z przestronnością, elegancją oraz funkcjonalnością. Produkowany w Wolfsburgu model oficjalną prezentację miał w marca 2017 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

 • Cacko z trójzębem – str. 10
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Aby stać się posiadaczem Maserati Levante, trzeba mieć co najmniej sto tysięcy.
Mowa, oczywiście, o euro.

Wydarzenia

 • Piątek, trzynastego… – str. 14
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Był piątek, 13 dzień lipca 2018 roku. Nad Pruszkowem unosił się słup czarnego dymu; płonęły magazyny firmy kosmetycznej i, mieszczący się w tym samym budynku, ośrodek szkolenia lakierników firmy AkzoNobel. Zabytkowy budynek spłonął doszczętnie, zostały jedynie wypalone dziewiętnastowieczne mury.

 • LEAF i parkowanie – str. 20
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Dwa elektryczne Nissany LEAF sieją popłoch wśród kierowców, którzy w strefach płatnego parkowania zapominają lub unikają opłaty. Innowacyjny system e-kontroli ZDM sprawił, że w strefach kontrolowanych pojawiły się wolne miejsca parkingowe. Niemała grupa kierowców zrezygnowała z pozostawiania aut bez opłaty.

BRD

 • W przypadku wypadku – str. 22
  MACIEJ RZOŃCA

Każdego roku w wypadkach na polskich drogach ginie kilka tysięcy osób, a kolejnych  kilkadziesiąt tysięcy odnosi cięższe lub lżejsze obrażenia. Warto przypomnieć, że przepisy prawa nakładają na świadków takich zdarzeń obowiązek udzielenia pomocy ofiarom. Jakie są więc zalecane przez policję i służby ratownicze procedury w takich przypadkach?

Sport

 • Robert Kubica w BMW – str. – 24
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

13 lutego w czasie briefingu prasowego potwierdzono krążące od grudnia spekulacje o możliwych startach Roberta Kubicy w wyścigowej serii DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). Starty Polaka w samochodzie BMW M4, podobnie jak jego obecność w F1, wspiera Orlen.

 • I to by było na tyle… – str. 28
  Wywiad z Wojciechem Szyszko, Dyrektorem Zarządzającym Kia Motors Polska
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Zakończyła się wieloletnia przygoda Kia Picanto na torach wyścigowych. Miałem wielką przyjemność współpracować w pierwszych latach tego markowego pucharu, miałem też wielką frajdę w kolejnych latach, już jako gość, obserwować niektóre wyścigi. Za te wszystkie lata bliższej i dalszej współpracy, za kapitalną atmosferę, za sportowe emocje, życzliwość i świetne towarzystwo wielkie dzięki kieruję do Moniki Krzesak i Wojciecha Szyszko. Wszystkim kolegom i znajomym, z którymi zdarzyło mi się spotykać, zawodnikom, mechanikom, paniom i panom, też bardzo dziękuję.
To tyle prywaty.

 • Mistrz Janusz – str. 36
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Szesnaście lat temu, na przejeździe kolejowym w Rzezawie zginął jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych, Janusz Kulig. W pamięci pozostaje jako znakomity sportowiec, ale nade wszystko jako wspaniały, prawy i wielkiej kultury człowiek. Okropnie go brak.
W krajowym sporcie osiągnął wszystko, karierę międzynarodową przerwał tragiczny wypadek.

Kalendarium

 • Czerwony autobus przez ulice mego miasta mknie… – str. 49
  Kalendarium pod redakcją Macieja Rzońcy

Wydarzenia i rocznice: luty 2020

Zapraszamy do lektury: [LINK]

21 lutego 2020 20:20