0

Felieton Automobilisty

Zdjęcie salonu samochodowego ze znakiem "Uwaga zagrożenie biologiczne - biohazard"
Salon samochodowy
fot. Mirosław Rutkowski

Pandemia. Patogen zaraża coraz więcej osób na całym świecie. WHO ogłosiło stan pandemii.

WHO ogłosiło stan pandemii, dzień później w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Trwa walka o zatrzymanie rozszerzania się wirusa, trwa walka o uratowanie zarażonych, rosną obawy i lęki jeszcze zdrowych.

Oczywiście po kilku, kilkunastu tygodniach sytuacja zostanie opanowana, większość zarażonych wyzdrowieje, niestety, nie wszyscy. Za rok, dwa dostępna będzie  szczepionka i wirus SARS-CoV-2 przestanie być tak groźny.

Mirek Rutkowski
Mirek Rutkowski – autor
fot. MR

Konsekwencje będą jednak bardzo poważne. Na razie sparaliżowana jest turystyka, potężne kłopoty dotykają transport, spekulacyjna gra na światowych giełdach już doprowadziła do załamania kursów akcji dziesiątek firm. Cena ropy na światowych rynkach pikuje w dół, co jest oznaką gwałtownego spowolnienia gospodarek największych krajów. To, oczywiście, dotknie nasz kraj. Świat z wolna ogarnia paraliż. Sytuacja jest dynamiczna, w tej chwili jeszcze nie ma informacji co do otwierającej sezon Grand Prix Australii, ale po wycofaniu McLarena należy sądzić, że wyścig się nie odbędzie. Wcześniej, jak wiadomo, w ostatniej chwili ogłoszono zakaz organizacji imprez masowych
w Szwajcarii, co sprawiło odwołanie genewskiego Motor Show.
W Polsce organizatorzy zmienili termin Poznań Motor Show, po decyzjach władz państwowych zamknięto muzea, kina, teatry, szkoły i uczelnie. Oczywiście wyścigi, rajdy samochodowe też w najbliższym czasie się nie odbędą.

A to przecież nie wszystko. Tam, gdzie to możliwe praca będzie wykonywana zdalnie, ale przecież w produkcji, usługach czy transporcie nie da się zarabiać siedząc w domu przed komputerem. Dziesiątki firm już zaczyna liczyć straty, w najgorszej sytuacji są posiadacze maszyn i urządzeń leasingowanych. A przecież do zapłacenia są stałe obciążenia, podatki, ZUS, media, dostawcy… Trudno przewidywać skalę kłopotów i wielkość pomocy, jaką państwo będzie chciało wesprzeć ludzi i firmy uderzone pandemią. Trudno przewidywać, wiadomo jednak, że przed nami bardzo trudny czas. Jedyne pocieszające może być to, że paliwa na stacjach benzynowych stanieją. Ale czy rzeczywiście jest się czym pocieszać?

Wszystkie te kłopoty, zerwane linie dostaw komponentów do produkcji i przerwy w produkcji samochodów, brak tego, czy tamtego, odwołane wydarzenia to nie jest coś, co powinno spędzać sen z powiek, bowiem najważniejsze jest zdrowie. Zdrowie i życie. A właśnie ono jest w tej chwili zagrożone.

Przede wszystkim dbajcie o siebie i swoich bliskich, pomagacie potrzebującym, nie ryzykujcie, jeśli nie trzeba…

Szerokiej drogi

Tymczasem…

w najnowszym wydaniu Cyfrowego Magazynu Motoryzacyjnego iAuto:

Wrażenia z jazd

 • W dobrym stylu – str. 4
  ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

Nowa generacja SsangYonga Korando to przykład zmian, jakie koreańska marka rozpoczęła kilka lat temu. Nowy rozdział w historii marki otwiera Korando. Ciekawe jak ten samochód poradzi sobie ten model w trudnej konkurencji kompa

 • Wbrew schematom – str. 10
  ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

Mazda w ostatnich latach ma się dobrze. Nic dziwnego – każdy nowy model to strzał w dziesiątkę. Jeździłam nowym wcieleniem Mazdy 3. Wszystkie dotychczasowe modele Mazdy miały to coś – indywidualizm i to, że nie schlebiały standardom i schematom. Za to lubiłam te samochody. Mazdę 3 polubiłam wyjątkowo.

Wydarzenia

 • Car of the Year 2020 – str. 16
  MACIEJ RZOŃCA

Od kilku lat stało się tradycją, że w przeddzień rozpoczęcia Genewa Motor Show ogłaszane są wyniki dziennikarskiego plebiscytu na Samochód Roku (Car of the Year). Tegoroczne targi zostały niemal w ostatniej chwili odwołane (ze względu na pandemię koronawirusa), ale nic nie stanęło na przeszkodzie, by w przewidzianym wcześniej terminie ujawnić rezultaty głosowania.

Motoryzacja

 • Ona czy on? – str. 20
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Niejako z okazji Dnia Kobiet, ale tylko „niejako” Instytut Transportu Samochodowego przedstawił wyniki badań nad stylem jazdy i zachowaniami na drodze kobiet i mężczyzn. Czy stereotypowe twierdzenia o tym, że panie radzą sobie za kierownicą gorzej od panów znalazł potwierdzenie?

 • Pod napięciem – str. 23
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Firma „Nowe Motywacje” przedstawiła, objęty patronatem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych PSPA, raport „Elektromobilność w Polsce 2019”. Opracowanie zawiera opis wybranych problemów dotyczących technologii i infrastruktury, natomiast brak w nim odniesień do istotnych zagadnień związanych z szeroko rozumianymi skutkami środowiskowymi, jakie niesie pozyskiwanie surowców i produkcja akumulatorów, produkcja energii elektrycznej, a także odniesienia do opracowań wykazujących mniejszą szkodliwość aut z napędem klasycznym. Niemniej dokument może być punktem wyjścia do szerszej dyskusji nad przyszłością motoryzacji.

Sport

 • Ekipa Orlenu – str. – 28
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

W warszawskiej siedzibie Orlenu odbyła się prezentacja sportowców różnych dyscyplin, wspieranych przez rodzimy koncern petrochemiczny. Konferencja prasowa odbywała się jeszcze przed tsunami spowodowanym przez chiński patogen.

 • Podium w Katarze – str. 32
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Kuba Przygoński i Timo Gottschalk zajęli 3. miejsce w pierwszej rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Na ostatnim odcinku specjalnym rajdu Kataru załoga ORLEN Team uplasowała się tuż za zwycięzcą zawodów Nasserem Al-Attiyahem.

 • Memoriał… – str. 34
  INFORMACJA PRASOWA

Organizatorzy PLATINUM 4. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który miał odbyć się w terminie 3-5 kwietnia 2020, wieczorem w środę 11 marca 2020 podjęli decyzję o odwołaniu zawodów

Kalendarium

 • Zabrakło smykałki do biznesu… – str. 35
  Kalendarium pod redakcją Macieja Rzońcy

Wydarzenia i rocznice: marzec 2020

Zapraszamy do lektury: [LINK]

13 marca 2020 14:13