0

Zaproszenia na weekend

Zapewne jednym z większych wydarzeń będzie sobotnie Święto Saskiej Kępy. Jenak nie zabraknie również innych, ciekawych.

Scena na ul. Francuskiej  - 2010 r.
Scena na ul. Francuskiej – 2010 r.
fot. MPawlik

W PLENERZE

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę Saska Kępa po raz 10. zaprasza na swoje święto. Będą sprawdzone w poprzednich latach hity, ale także atrakcja, która szybko się nie powtórzy – prezentacja pucharu Ligii Europy, o który na Stadionie Narodowym zawalczą drużyny z Hiszpanii i Ukrainy. Więcej na stronie WSP.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 10 na pl. Konstytucji zacznie się Warszawski Dzień Różnorodności, współorganizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i stowarzyszenie Lambda Warszawa. „Zwyczaje, doświadczenia, kultura, w której wyrośliśmy, i ludzie, których kochamy, a także takie cechy jak płeć czy kolor skóry – to wszystko nas różni, ale i buduje Warszawę. Niezwykły tygiel kulturowy sprawia, że dla wielu stolica Polski jest jednym z najciekawszych miejsc do życia” – to właśnie chcą pokazać również organizatorzy Warszawskiego Dnia Różnorodności.

WISŁA
W sobotę i niedzielę odbędą się pierwsze z cyklu wydarzenia otwierające sezon nad Wisłą. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty, rejsy po rzece, zawody kajak polo i tradycyjny już Bieg Wisły. Więcej na stronie WSP.

WOLA
W niedzielę w godz. 12–17 odbędzie się Święto Kolonii Wawelberga. Wybudowane 115 lat temu osiedle, zlokalizowane między ul. Górczewską 15, 15a a Wawelberga 3, powstało z myślą o robotnikach z warszawskiej Woli. Święto Kolonii Wawelberga to okazja, by przypomnieć historię osiedla i jego fundatora. Na specjalnej plenerowej wystawie fotografii, przygotowanej przez Muzeum Woli, będzie można zobaczyć, jak wyglądała dzielnica na przełomie XIX i XX w. Historię Kolonii opowie przewodnik, który będzie oprowadzał chętnych w kilku turach. Przygotowano bogaty program kulturalny. Na scenie zaprezentują się między innymi grupa flamenco Madrugada, Magdalena Niernsee – tancerka klasycznego tańca indyjskiego, zespół bębniarski Viva el cajon. Będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia ceramiki na kole garncarskim. Zajęcia dla dzieci poprowadzą specjaliści z pobliskiego Domu Kultury „Działdowska”.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 14 w parku im. gen. Sowińskiego odbędzie się piknik „Wolski Korowód – przegląd ofert pomocowych publicznych i pozarządowych”. „Przygotowanych będzie ponad 80 stanowisk namiotowych, gdzie zaprezentują swoje oferty partnerzy publiczni, prywatni i pozarządowi, jak również placówki ochrony zdrowia i inni partnerzy” – zapowiadają organizatorzy.

SPORT

ŚRÓDMIEŚCIE 
W sobotę w godz. 10–16 w Centralnym Ośrodku Sportu przy ul. Łazienkowskiej 6aodbędzie się Warszawski Maraton Fitness, czyli pięć godzin ćwiczeń w trzech salach. „Każdy mieszkaniec Warszawy bezpłatnie może wziąć udział w zajęciach fitnessowych, zumba, pilates, power aerobic, shape, step, pilates, joga, aqua-aerobik” – zapowiadają organizatorzy.

ŻOLIBORZ
W sobotę w godz. 12–18.30 na terenie warszawskiego parku Kępa Potocka odbędzie się 17. Piknik Olimpijski z udziałem Centralnego Ośrodka Sportu. W tym roku myślą przewodnią imprezy będą I Igrzyska Europejskie w Baku, podczas których już w czerwcu reprezentanci Polski walczyć będą o historyczne pierwsze medale. Poza Strefą Baku 2015 na terenie pikniku jak zwykle czekają na wszystkich niezliczone atrakcje sportowe, gry i zabawy, no i co ważne – przygotowane są one absolutnie dla wszystkich. Nikt nie jest za młody ani tym bardziej za stary, żeby doskonale bawić się na Pikniku Olimpijskim.

PRAGA-POŁUDNIE 
W sobotę o godz. 15 na stadionie KS Orzeł Warszawa przy ul. Podskarbińskiej 14 odbędzie się Liga Lekkoatletyczna. Wystartują w niej czołowi zawodnicy z klubów Warszawy i Mazowsza. Podczas zawodów można uzyskiwać minima na Mistrzostwa Polski Juniorów i Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Liczymy na mocną obsadę w konkurencjach biegowych i rzutowych. W zawodach powinno wystartować blisko 400 zawodników z ponad 40 klubów.

URSYNÓW 
W sobotę i niedzielę na Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbędzie się Weekend Francuski na Służewcu. W ciągu dwóch dni rozegranych zostanie aż sześć gonitw. Najlepsze z nich spotkają się w niedzielnym wyścigu o Nagrodę Francji. Poza biegiem o Nagrodę Francji interesująco zapowiadają się rywalizacja podczas sobotniej gonitwy o Nagrodę Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz niedzielne wyścigi sułek o Nagrodę Toru Służewiec i Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Hodowców i Użytkowników Kłusaków. Miłośnicy koni biegających galopem również nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Szczególnie ciekawie zapowiada się ostatnia niedzielna gonitwa, w której zmierzą się na dystansie 2200 metrów czteroletnie konie i starsze, a wśród nich Predator, Newman i Commander Hall. Jak co weekend z myślą o najmłodszych przygotowany zostanie miniplac zabaw przed Trybuną Główną. W związku z dużym zainteresowaniem Warszawskim Festiwalem Koni Arabskich 2015, który będzie miał miejsce na torze w ostatnią niedzielę maja (31 maja), uruchomiona została przedsprzedaż biletów, między innymi podczas Weekendu Francuskiego będzie możliwy zakup biletów na to wydarzenie w kasach na Torze Służewiec.

ŚRÓDMIEŚCIE 
W niedzielę o godz. 10 w hali sportowej SCS „Aktywna Warszawa” przy ul. Solec 71 zaczną się indywidualne mistrzostwa Mazowsza w kategorii wiekowej 2004 i młodsi w tenisie stołowym.

KONCERTY

URSUS 
W sobotę o godz. 18 w Ośrodku Kultury „Arsus” przy ul. Traktorzystów 14 zacznie się recital Ireny Santor „Punkt widzenia”. Bilety w cenie 50 zł.

TARGÓWEK 
W niedzielę o godz. 12 w parku Bródnowskim ruszy 7. Festiwal Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”. Określany jest mianem święta edukacji i animacji z udziałem blisko 1 tys. dzieci i młodzieży, 47 prezentacji scenicznych i udziałem 20 placówek kulturalnych. Na scenie zobaczyć będzie można 47 prezentacji w wykonaniu młodych talentów. Będą młodsi i starsi, przedszkolaki, uczniowie i licealiści z prezentacjami wokalnymi, tanecznymi i teatralnymi, m.in. „Koronkowa lambada”, „Majówka na ludowo”, Show Boogie-Woogie z elementami rock’n’rolla lat 50., Halloweenowy Rock, a poza sceną mnóstwo działań i warsztatów dla dzieci.

MUZEA I WYSTAWY

ŚRÓDMIEŚCIE 
Od soboty do 7 czerwca w Domu Spotkań z Historią odbędzie się festiwal Wyłącz System z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. W programie: spotkania, dyskusje, wycieczki oraz najnowszy odcinek „Pożaru w burdelu”. Wszystkie tegoroczne wydarzenia łączy temat cenzury zniesionej w Polsce 25 lat temu. Tradycyjnie kulminacją obchodów będzie FIESTA. W tym roku wielki finał Wyłącz System odbędzie się 5 czerwca w Teatrze WARSawy na Rynku Nowego Miasta, a nad jego przebiegiem czuwać będzie reżyser Adam Sajnuk. Szczegółowy program wydarzeń na stronie: www.wylaczsystem.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE 
W sobotę o godz. 11 w Zamku Królewskim (Sala Odczytowa/Kinowa) zacznie się konferencja prasowa poświęcona festiwalowi Ogrody Muzyczne.

ŚRÓDMIEŚCIE 
W sobotę i niedzielę w godz. 10–19 zwiedzający Centrum Nauki Kopernik będą mogli nauczyć się tańczyć DiabeDance, wypróbować nordic walking, określić ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz czynniki, które na nie wpływają.

KLUBY, PUBY I INNE

ŚRÓDMIEŚCIE 
W sobotę w godz. 11–17 w Cudzie nad Wisła przy Bulwarze Flotylli Wiślanej odbędzie się wegański Wege Bazar. „Tego dnia nad Wisłą zjecie wegańskie dania od najlepszych warszawskich restauracji i blogerów – 100-procentowe roślinne amerykańskie burgery, hiszpańską paellę, marokańskie zupy, azjatyckie curry, włoskie makarony oraz japońskie sushi. Nie zabraknie flaków z boczniaków oraz pierogów z mąki gryczanej” – informuje organizator.

SPOTKANIA

MOKOTÓW 
W sobotę w godz. 9.30–14 na terenie Uczelni Łazarskiego przy ul. Świeradowskiej 43 odbędzie się czwarta edycja akcji „Dzień Prawa na Uczelni Łazarskiego”. Celem przedsięwzięcia jest bezpłatna pomoc prawna osobom, których sytuacja finansowa na to nie pozwala. Ma także uświadomić społeczeństwu, jakie prawa przysługują im w sądzie. Akcja, do której Uczelnia Łazarskiego angażuje swoich wykładowców, absolwentów i współpracujące kancelarie, cieszy się zainteresowaniem. W poprzednich edycjach z tej formy pomocy skorzystało ponad 1,3 tys. osób. Porad udzielało prawie 70 specjalistów.

MOKOTÓW 
W sobotę w godz. 12–18 w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 5 odbędzie się Festiwal Aktywnych Mieszkańców. W programie festiwalu znajdują się bezpłatne warsztaty, prezentacje działań aktywnych mieszkańców, wymiana doświadczeń, konsultacje pomysłów na lokalne działania z miejskimi urzędnikami i doradcami ze Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej. Przygotowano także panel dla dziennikarzy, podczas którego będzie poruszony temat „Dlaczego warto mówić o lokalności? Jak zachęcić do pisania o niej?” oraz jak zachęcić dziennikarzy, aby chcieli pisać o lokalnych wydarzeniach. Wstęp wolny.

WAWER 
W sobotę i niedzielę w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c odbędą się I Targi Gift Show Poland. To impreza poświęcona najnowszym produktom i inspiracjom na prezenty biznesowe oraz okolicznościowe. Rejestracja dla dziennikarzy prowadzona jest na miejscu podczas trwania imprezy.

ŚRÓDMIEŚCIE 
W niedzielę w godz. 12–19.30 w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4 oraz na osiedlu Jazdów odbędzie się pierwsze warszawskie Forum Mieszkanek i Mieszkańców. Forum jest wydarzeniem otwartym. Szczególnie zapraszamy przedstawicieli oddolnych inicjatyw oraz wszystkie osoby zainteresowane urzeczywistnianiem wizji miasta jako dobra wspólnego. Więcej informacji na stronie internetowej.

ŚRÓDMIEŚCIE 
W niedzielę przy ul. Brackiej 25 odbędą się warsztaty programistyczne Django Girls #2. „Proponując warsztaty, pragniemy dać szansę nauki programowania kobietom i zasilić grono programistek. Wierzymy, że sektor IT ma wiele do zaoferowania kobietom – z wzajemnością” – informują organizatorzy. Warsztaty są bezpłatne. Więcej informacji i rejestracja na stronie: http: //djangogirls.org/warsaw/.

Warszawski Serwis Prasowy

22 maja 2015 13:50