0

Kredyt – jak obliczyć jego koszt?

Ręce kobiety na telefonie komórkowym
fot. Mat. prasowy

Koszt kredytu jest jednym z najważniejszych parametrów, branych pod uwagę przy zaciąganiu zobowiązania finansowego w banku.

Przy porównywaniu kosztu kredytu warto wziąć pod uwagę kilka elementów, nie tylko jego oprocentowanie. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Całkowity koszt kredytu

Na całkowity koszt kredytu składają się najczęściej:

Odsetki – najważniejszy element kosztu kredytu. Im dłuższy okres kredytowania wybierze kredytobiorca tym więcej zapłaci z tytułu odsetek. Oprocentowanie to może być:

  • stałe – oznacza, że podczas całego okresu kredytowania nie zmieni się wysokość rat,

lub

  • zmienne – w tym przypadku zmiana stóp procentowych obowiązujących na rynku będzie powodować zmianę wysokości rat.

Dodatkowe opłaty i prowizje – często poza oprocentowaniem instytucje finansowe powiększają koszt kredytu lub pożyczki o dodatkowe opłaty. Stosunkowo często spotykaną jest opłata przygotowawcza lub aranżacyjna. Kredytodawca pobiera ją za przeprowadzenie weryfikacji zdolności kredytowej oraz przygotowanie i doręczenie samej umowy. Równie często składnikiem kosztu kredytu pozostaje prowizja – kredytodawca pobiera ją jako formę wynagrodzenia za udzielenie pożyczki.

Ubezpieczenie – w ramach swoich produktów kredytowych, jako dodatkowy składnik kosztu, banki wykorzystują ubezpieczenie. Ma ono na celu najczęściej zabezpieczyć spłatę zobowiązania w razie wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie może obejmować spłatę kredytu w przypadku wypadku kredytobiorcy, jego długotrwałego pobytu w szpitalu czy utraty źródła dochodu.

Koszty pożyczek pozabankowych

Pożyczki pozabankowe składają się z podobnych elementów, tworzących ich koszt, jak kredyty gotówkowe. Instytucje pozabankowe – podobnie, jak banki – poza standardowymi odsetkami, doliczają do kosztów pożyczki dodatkowe opłaty. Dostępne na rynku pożyczki pozabankowe charakteryzują się stosunkowo elastycznymi warunkami spłaty, dopasowanymi do potrzeb konsumenta, dlatego warto zaznajomić się również z ich ofertą. Szczególnie w przypadku klientów o niższej zdolności kredytowej, pożyczki pozabankowe mogą okazać się dobrym rozwiązaniem ze względu na mniejsze wymagania formalne niż w przypadku kredytu bankowego.

Kredyt lub pożyczka – jak obliczyć ich koszt?

Przede wszystkim przyszły kredytobiorca musi dokładnie zaznajomić się z warunkami umowy i poznać wszystkie zawarte w niej elementy wpływające na koszt kredytu lub pożyczki. Pomocnym może być tu tzw. formularz informacyjny, który kredytodawca jest zobowiązany przekazać klientowi na etapie przed podpisaniem umowy. Znając składowe kosztu może samodzielnie obliczyć całkowitą kwotę do spłaty i porównywać ją dla ofert różnych instytucji finansowych.

Więcej informacji na temat pożyczek znajdziesz na blogu https://proficredit.pl/media/blog/

18 sierpnia 2017 18:09
[fbcomments]