0

Półnago w wannie

Małgorzata Kowalska
Frances – Małgorzata Kowalska
fot. Teatr SOHO

Niezwykle wnikliwa i odważna interpretacja trudnego okresu życia wielkiej gwiazdy Hollywood „Frances” gościnnie w warszawskim Teatrze Soho.

Frances Farmer zdobyła wielką sławę w latach 30-tych ubiegłego wieku, gdy jako 20-letnia aktorka, urodą porównywana do Grety Garbo – oczarowała widzów. Nagła sława i nieudane małżeństwo prowadzi ją jednak na drogę zakrapianą alkoholem i narkotykami oraz konfliktu z prawem. Na 6 lat trafia w tym okresie do szpitala psychiatrycznego.

Ten trudny okres życia Frances zainspirował Małgorzatę Kowalską – absolwentkę z 2015 roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

To jest właśnie ten moment jej życia, który zainspirował mnie do napisania mojej „Frances”; jej czas na rozliczenie się z duchami przeszłości, wspomnieniami i wydarzeniami. Przez życie Frances; w tym, co przeżyła; w tym, co ją spotkało, przemówiłam ja. Moja izolacja, moja choroba, moja ambicja i poszukiwanie profesjonalizmu zmaterializowały się w postaci Frances. Pokochałam Ją. Pokochałam Jej walkę, Jej upór, Jej niezłomność, Jej bezkompromisowość, Jej oddanie, Jej siłę.

Nad projektem opiekę objął reżyser Tomasz Leszczyński. Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna jest studentka ASP w Warszawie, Karolina Łucja Bramowicz.

Spektakl to połączenie monodramu z materiałami wideo wyświetlanymi w tle. Rozpoczyna się od wywiadu Frances z okresu po pobycie w szpitalu. Chwilę później na scenie pojawia się Kowalska, która oddaje tej roli całe serce. Siedząc półnaga w wannie, ochlapując pół sceny wodą prowadzi swój rozrachunek z osobami, które doprowadziły ją do takiego stanu: z mężem, matką, a nade wszystko z samą sobą. Cały czas widać, że to wymarzona, może życiowa rola Małgorzaty Kowalskiej.

Monodram powstał dzięki wsparciu Festiwalu MonoArt w Oleśnicy. Gościnnie jest wystawiany w Teatrze Soho na warszawskiej Pradze (Mińska 25). Niepowtarzalna okazja zobaczyć w Warszawie ten niezwykły popis młodej aktorki jeszcze w sobotę 11 lutego o godz. 17 i 20.

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

  • scenariusz: Małgorzata Kowalska i Tomasz Leszczyński
  • reżyseria: Tomasz Leszczyński
  • scenografia i kostiumy: Karolina Łucja Bramowicz
  • muzyka: Olga Podgaiskaja
  • obsada: Małgorzata Kowalska

Wyróżnienia:

  • Wyróżnienie na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramów za spektakl „+1”
  • Nagroda Dziennikarzy: „… w uznaniu dużej skali aktorskiej ekspresji dla oddania różnych aspektów skomplikowanej i pełnej sprzeczności postaci bohaterki …
11 lutego 2017 00:40

Komentarze