0

6. dzień II wojny światowej w Warszawie

Stefan Starzyński - najlepszy Prezydent Warszawy
Stefan Starzyński – najlepszy Prezydent Warszawy
fot. Jan Malarski (Wiki)

6 września 1939 (środa)

Warszawa

Prezydent Stefan Starzyński podejmuje akcję zaradczą wobec pierwszych przejawów dezorientacji i chaosu w mieście, spowodowanych wyjazdem komisarza rządu na miasto Warszawę – Jaroszewicza, części policji i władz administracyjnych: zarządza utworzenie Straży Obywatelskiej, jako społecznego aparatu porządkowego.

Na stanowisko komendanta Straży desygnowany zostaje mjr rez. Janusz Regulski; funkcję jego zastępców obejmują dr Jan Gebethner i Bronislaw Barylski. Prezydent Starzyński ogłasza odezwę do ludności o utworzeniu i zadaniach Straży Obywatelskiej.

PAT publikuje oświadczenie rządu w sprawie dalszego prowadzenia akcji obrony kraju.

Do Warszawy przybywają nowi uciekinierzy cywilni i rozbite oddziały wojskowe. Równocześnie przez mosty Kierbedzia i Poniatowskiego ciągną grupy uciekinierów z miasta na wschód – w kierunku Pragi.

Po południu lotnictwo nieprzyjaciela dokonuje silnych nalotów na mosty: Średnicowy i Poniatowskiego.

Dziewięciokrotnie w ciągu dnia Niemcy bombardują magazyny amunicyjne w Palmirach koło Warszawy, powodując m.in. pożar lasu, z którym walczy część warszawskiej Straży Ogniowej.

Warszawski OKR PPS i Rada Zawodowa m. Warszawy powołują Warszawski Robotniczy Komitet Pomocy Społecznej. Przedstawiciele kierownictwa PPS – Tomasz Arciszewski i Zygmunt Zaremba – odbywają z gen. Czumą wstępną konferencję w sprawie utworzenia ochotniczych oddziałów robotniczych i uzyskują aprobatę dla koncepcji uformowania sześciu kompanii saperskich bez broni.

Wieczorem na rozkaz Naczelnego Dowództwa opuszcza Warszawę Brygada Pościgowa, która w ciągu sześciu dni zestrzeliła w obronie Warszawy 43 samoloty niemieckie na pewno, 9 prawdopodobnie i uszkodziła 20 maszyn nieprzyjaciela, ponosząc straty własne 38 samolotów, tj. 70% swego stanu.

Zobacz:

6 września 2014 00:06
[fbcomments]