0

Lato w mieście – lista placówek

Lato w mieście
fot. UM Warszawa

Oferta dla uczestników Warszawskiego Programu ”Lato w Mieście 2018”. Placówki  realizujące program.

  1. Muzeum Narodowe w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3)
    odwiedzą 102 grupy uczniów z wakacyjnych placówek edukacyjnych. Dzieci będą uczestniczyły w różnorodnych zajęciach: „W malarskiej pracowni”, „Warszawa jak z obrazka”, „Archeologiczna przygoda w Faras”, „Jak zaprojektować krzesło?”, „Świat świętych, księżniczek i rycerzy”, „Królowie Polski, O! Matejko” oraz „Ptaki, robaki i inne zwierzaki”.
  1. Muzeum Niepodległości w Warszawie –
    Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
    (ul. Skazańców 25)
    przygotowało pięć tematów zajęć dla dzieci i młodzieży pod hasłem Detektywi historii: „Śledztwo w sprawie orła białego”, „Warsztat młodego historyka”, „Ojczyzna na pięciolinii”, „Józef Piłsudski, rewolucjonista, brygadier” oraz „Tajemnice X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej”.
  1. Muzeum Wojska Polskiego (al. Jerozolimskie 3)
    w placówce zaplanowano 41 zajęć podczas których będą wykorzystywane repliki zabytków: „Jak zostać rycerzem”, „Mój pradziadek był ułanem”, „Szlakiem misia Wojtka. Historia żołnierzy gen. Andersa”, „Wojskowe nakrycia głowy”, „Żołnierski plecak”. 
  1. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (ul. Agrykola 1)
    zaprasza grupy z wakacyjnych placówek edukacyjnych na 120 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami „Ogród Łazienkowski”, „Królewskie ptaki”, „Dlaczego zebra jest w paski, a krokodyl jest płaski?”, „Królewscy artyści w Starej Oranżerii”, „Płynie czas, czyli historia zegara”, „Bajka zamiast lekcji”, „Moda i obyczaje w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej” Zajęcia będą się odbywały w plenerze i obiektach muzeum.
  1. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (ul. Anielewicza 6)
    w tym roku Muzeum Polin przygotowało trzy scenariusze warsztatów tematycznych: „Na łące Leśmiana – warsztaty muzyczne”, „Poranek filmowy – o podróżach w dalekie strony” oraz „Gra muzealna”.
  1. Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie (ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16) przeprowadzi 75 lekcji muzealnych, uczestnicy mają do wyboru liczne tematy m.in. „Królewska rodzina”, „Zwierzaki, stwory i potwory” „Wizyta u króla i królowej”, „Król wojownik”, „Obyczaje w dawnej Polsce”, „Mitologiczny kod Wilanowa”, „Jak w sarmackim zegarku”, „Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie”, „Bursztynowa korona”,  „Podróże w karecie króla Jana III”, „Codzienne niecodzienne stroje króla Jana III”, „Zbuduj dwór!”, „Inspirowane naturą – warsztaty rzeźbienia w mydle”, „Ceramiczne piecuchy”, „Papier papierowi nierówny, czyli historia szeleszczących kartek z drukarni króla Jana III”   „Tajemniczy ogród”, „Pszczoły z wąsem”.
Muzeum Warszawy ze swoimi oddziałami zaprasza do udziału w zajęciach pozwalających lepiej poznać Warszawę.
  1. Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28/42)
    „Nowe szaty warszawiaka”, „Przygoda na Starym Mieście” (lekcja spacerowa), „Legendy z dreszczykiem” (lekcja spacerowa), „Freski… kreski… humoreski…” (literacko-plastyczne zajęcia warsztatowe).
  2. Centrum Interpretacji Zabytku ( Brzozowa 11/13)
    „Dziedzictwo Starego Miasta”.
  3. Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52)
    „Lato ze zwierzakami z warszawskiego ZOO” (lekcja + warsztaty).
  4. Muzeum Farmacji (ul. Piwna 31/33)
    „Rośliny trujące polskich łąk, pól i lasów” (lekcja muzealna).
  5. Muzeum Drukarstwa (ul. Ząbkowska 23/25)
    „Ksiąg zdobienie”.
  6. Muzeum – Miejsce Pamięci Plamiry, 05-152 Czosnów
    „Spacerem wokół Palmir”
  1. Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20)
    zaoferowało dzieciom z wakacyjnych placówek edukacyjnych 2 200 bezpłatnych biletów. Dzieci będą mogły zapoznać się z wystawą, która składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych.
  1. Centrum Olimpijskie ( Wybrzeże Gdyńskie 4)
    zaprasza młodzież na wystawę edukacyjną „Konopacka z radości życia” na pamiątkę 90 rocznicy zdobycia przez Halinę Konopacką pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem. W ramach wizyty przewidziane jest oprowadzenie kuratorskie po wystawie, warsztaty plastyczne, pokaz filmów o tematyce olimpijskiej, spotkanie z olimpijczykiem.
  1. Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25)
    „Przystanek Historia” zaprasza dzieci na zajęcia dotyczące historii Polski – jak to się stało, że Polska straciła niepodległość oraz w jaki sposób zbrojnie o nią walczyliśmy. Zajęcia mają w założeniu przygotować dzieci do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
  1. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1)
    przeprowadzi kilkanaście lekcji muzealnych dla grup uczestników z wakacyjnych placówek edukacyjnych. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję poznać życie i twórczość najwybitniejszego kompozytora. Dla uczestników lekcji muzealnych przygotowano, do wyboru, wiele ciekawych tematów muzycznych, plastycznych i biograficznych, m.in. podróż przez ekspozycję śladami miejsc, które Chopin odwiedził podczas swoich podróży po Polsce i Europie. Uczestnicy zyskają również szansę przyjrzenia się rozkładowi dnia z życia muzyka epoki romantyzmu, doświadczenia na czym polegał wpływ muzyki ludowej na twórczość Chopina, a także sprawdzenia w jaki spsoć uwieczniono muzyka na portretach oraz jak ewoluował fortepian. Zajęcia podzielone będą na część odbywającą się w przestrzeni ekspozycji muzealnej i aktywności w sali warsztatowej.
  1. Papugarnia Ptasi Móżdżek ( Łukowska 46)
    dzieci spędzą niezapomniane chwile z egzotycznymi ptakami i nie tylko (Ary, Amazonki, Kakadu, Mnichy Nizinne, Lorysy górskie, Lorysy tęczowe, Konury słoneczne, Zeberki, Ryżowce, Kury Silki, Przepiórki, Mewki Japońskie, Amadyny wspaniałe oraz Gołąbki diamentowe), podczas pobytu będzie można zrobić sobie z nimi zdjęcia, nakarmić, pospacerować z nimi na barku i pobawić.
  1. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie (ul. Ratuszowa 1/3)
    bezpłatnie odwiedzi 250 grup najmłodszych uczestników z wakacyjnych placówek edukacyjnych.
  1. Dziecięce Ogrody Muzyczne (Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego)
    „Dziecięce Ogrody Muzyczne – Afryka” – tajemnicza i daleka Afryka, muzyka, dzieła sztuki i baśnie. „Muzyka dla Szeherezady” uczestnicy zostaną zaproszeni do arabskiego, muzycznego ogrodu Szeherezady. „Dziecięce Ogrody Muzyczne – USA” czyli Disney, Gwiezdne Wojny, blues, jazz, rock and roll, musical, Hollywood, Broadway, Metropolitan Opera, Nowy Jork, Indiana Jones… „Dziecięce Ogrody Muzyczne – Chiny” chińska muzyka, instrumenty, język, ogrody, kwiaty, ptaki, pismo, a we wspólnej kreacji audiowizualnej zostanie wyczarowany chiński smok.
  1. Centrum Pieniądza NBP po raz kolejny włącza się do Programu „Lato w Mieście” i zaprasza na zajęcia przeznaczone dla zorganizowanych grup uczniów ze szkół podstawowych „Czy król może ukryć się w portfelu? Czyli od denara do złotego”.
  1. Punkty informacyjny budowy II linii Metra
    „Stacja Targówek/Ja też kiedyś zbuduję metro” – przebiegi budowy metra,
    „Drążymy tunel – działanie mechanicznego kreta”- nowoczesne metody drążenia,
    „Co jest potrzebne aby wybudować metro?” – najważniejsze maszyny wykorzystywane na placu budowy.
    „Po co nam metro?” – uświadomienie uczestnikom zajęć jak ważnym środkiem komunikacji jest metro.
  1. „Wiem Co jem”
    szkoła gotowania dla dzieci i młodzieży, 123 warsztaty, tematem obecnej edycji są dania na upał. Zajęcia według harmonogramu odbywać się będą w Wakacyjnych Placówkach Edukacyjnych. Projekt jest realizowany w ramach kampanii społecznej „Wiem co jem” prowadzonej przez Centrum Komunikacji Społecznej. 
  1. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (ul. Wałbrzyska 3/5)
    „Lato w małym kinie” – animacje poświęcone różnym ciekawym i angażującym tematom. Razem z bohaterami ulubionych bajek dzieci przeniosą się między innymi w świat marzeń i wyobraźni, spróbują rozwiązać skomplikowane zagadki czy też przeżyją niesamowite przygody. W trakcie pokazów nasi najmłodsi widzowie poznają uznane dzieła polskiej kinematografii dostosowane do ich możliwości poznawczych, a warsztaty pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać ważne informacje. 
  1. Centrum Wielokulturowe ( Jagiellońska 54)
    zaprasza uczestników „Lata  w Mieście” na warsztaty wielokulturowe, spotkaniem z tzw. „Żywymi Książkami” – migrantami, przedstawicielami kultur. 
  1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
    „Lipiec na Bródnie” – przez cały lipiec zorganizowane grupy szkolne zapraszamy do Parku Rzeźby na Bródnie Kondratowicza/Chodecka – galerii sztuki otwartej 24 godziny na dobę! Zajęcia w parku to okazja do rozmowy o sztuce w przestrzeni miasta, a także do zabawy i ćwiczeń plastycznych na świeżym powietrzu. „Sierpień nad Wisłą” w drugiej połowie wakacji uczestników „Lata w mieście” zapraszamy do Muzeum nad Wisłą Wystawa „Jedna bestia, jedno bóstwo, jeden sznur” sprawi, że podczas zajęć przeniesiemy się do odległych krajów Azji Południowej. 
  1. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego ( Kozia 11)
    wystawy czasowe kilkadziesiąt prac grafików, karykaturzystów i rysowników satyrycznych. Tematy poruszane przez artystów skupiły się wokół najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w Polsce i na świecie. Autorzy zwrócili również uwagę na takie wartości jak tolerancja i patriotyzm.
  1. Baylab (Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158)
    zaprasza grupy z wakacyjnych placówek edukacyjnych na eksperymentalne zajęcia: „Jak się czujesz w swojej skórze” –  o budowie skóry i jej funkcjach, „Czy w żołądku mamy cytrynę?” –  czyli jak zbudowany jest układ pokarmowy, „Zupa, pompa i odrobina hydrauliki” – czyli krew, serce i krążenie (kardiologia), „Koń trojański i bunt jednej komórki” (onkologia), „Jak ugasić pożar w gardle – o zapaleniu, gorączce i bólu”, „Niewinny świadek czy groźny przestępca – o alergenach i alergii”.
  1. Muzeum Domków dla Lalek (Pałac Kultury i Nauki Plac Defilad 1)
    dzieci zobaczą ponad 120 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek, unikatową kolekcję zabawek sakralnych, dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. Niezliczona ilość godzin wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale której czar urzeka do dziś.
  1. Hulakula (ul. Jagiellońska 82b)
    to doskonała alternatywa na spędzenie czasu pod czujnym okiem wykwalifikowanego personelu, który zapewni dzieciom doskonałą zabawę w różnych formach. To ciekawe połączenie zajęć edukacyjnych, sportowych oraz rozwojowych.
  1. Eldorado Sala Zabaw (ul. Powstańców Śląskich 126)
    zaprasza dzieci do bajkowego świata małego żeglarza, który podróżując po morzach i oceanach zwiedza wiele wspaniałych zakątków i poznaje mnóstwo interesujących ludzi. Sala Zabaw stwarza najmłodszym nieograniczone możliwości zabawy, kreatywności i realizowania swoich pomysłów.
  1. Piosenka dla Małego Powstańca
    1 sierpnia dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych spotkają się pod pomnikiem Małego Powstańca, aby zaśpiewać piosenki Powstania Warszawskiego.
  1. Jak co roku dla uczestników Warszawskiego Programu „Lato w Mieście” również ofertę zajęć przygotowała Policja, Straż Miejska oraz Straż Pożarna.
18 czerwca 2018 20:36
[fbcomments]