0

Wiedza Psychologiczna

Wielki finał IX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej
Wielki finał IX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej
fot. Organizator

8 kwietnia w Warszawie odbędzie się wielki finał IX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

Prestiżowy konkurs odbywa się rokrocznie już od dziewięciu lat i ma na celu promowanie psychologii jako dyscypliny naukowej oraz rozwijanie zainteresowania tematyką psychologiczną wśród młodzieży szkolnej.

Przez wiele miesięcy uczestnicy przygotowywali się do Turnieju, by wreszcie sprawdzić swoją wiedzę podczas eliminacji on-line, które odbyły się 6 i 7 marca. Wzięło w nich udział ponad 2000 uczniów z 240 szkół ponadgimnazjalnych. Teraz, 100 uczestników, którzy uzyskali w eliminacjach najwyższe wyniki weźmie udział w ostatnim etapie konkursu odbywającym się, już tradycyjnie, w VII Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Warszawie.

Finał podzielony jest na dwie części – pisemny test wiedzy psychologicznej oraz ustne zadanie problemowe. Z tym drugim zmierzy się tylko 10 osób (o najlepszych wynikach w teście), które wylosują pytania z dwóch bloków tematycznych: „Sztuczki magii, sztuczki umysłu” oraz „Psychologia i życie”. Zmagania finalistów oceniać będzie Komisja pod przewodnictwem dr Doroty Krzemionki. W trakcie obrad Komisji uczestnicy wezmą udział w warsztatach psychologicznych. Trzech wyłonionych zwycięzców Turnieju otrzyma roczne stypendia naukowe w wysokości 3000 zł, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Do udziału w Turnieju i zgłębiania psychologii zachęca m.in. Philip Zimbardo, profesor psychologii na Stanford University, wybitny badacz społecznych mechanizmów zła i wpływu społecznego. W przesłaniu do uczestników mówi:

„Warto uczyć się psychologii, bo psychologia dotyczy nas samych. Dzięki niej możemy lepiej rozumieć samych siebie (…) Psychologia pokazuje, jak człowiek się rozwija, jak małe dziecko staje się nastolatkiem, jak z nastolatka przeobraża się w dorosłego, jak dorosły dojrzewa. Wyjaśnia też, jak mózg wpływa na to, co słyszymy, widzimy. Wyjaśnia nasze procesy myślowe, sądy, percepcję. To fascynujące!”.

W dotychczasowych, ośmiu edycjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej wzięło już udział ok. 20 000 uczestników.

Program finału 8 kwietnia 2017

  • 9.00–10.30  Rejestracja  uczniów
  • 11.00–11.45  Test pisemny w grupach 20-osobowych, w 5 salach lekcyjnych
  • 11.50–12.30  Poczęstunek dla uczniów i opiekunów
  • 12.45  Ogłoszenie listy 10 uczniów, którzy przechodzą do II etapu finału (aula)
  • 13.00   Etap ustny – według wylosowanej kolejności (aula)
  • 13.00–15.00  Warsztaty psychologiczne dla uczestników finału
  • około 15.00  Zakończenie etapu ustnego
  • 15.30  Ogłoszenie wyników
6 kwietnia 2017 14:24

Komentarze