W niedzielę, 23 marca, przez Warszawę przebiegnie 33 000 zawodników w dwóch biegach na 21 oraz 5 km.
25 tysięcy biegaczy na dystansie półmaratonu (21,0975 km),
8 tysięcy uczestników New Balance Biegu na Piątkę (5 km).
Jak oceniają organizatorzy będzie to największy bieg uliczny, jaki kiedykolwiek odbył się w Polsce.
Ilości uczestników stawiają warszawski weekend biegowy w gronie najważniejszych imprez sportowych w tej części Europy. Pakiety startowe na Półmaraton wyprzedały się dwa miesiące przed biegiem.
Impreza otwiera w Warszawie wiosenny sezon biegów ulicznych.
W tym roku inauguracja ma szczególne znaczenie, bo to jubileusz 20-lecia Półmaratonu.
Marek Tronina, dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski”:
Dwadzieścia lat temu startowaliśmy z kilkoma tysiącami biegaczy i marzeniem, żeby Warszawa miała swój wielki bieg. Dziś na starcie staje 25 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, a organizacja tego biegu jest na poziomie światowego topu – współpracowaliśmy z ekspertami, którzy wspierali logistykę najbardziej prestiżowych maratonów świata. Ale to, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że ten bieg naprawdę łączy ludzi. Niemal co trzeci uczestnik to przedstawiciel pokolenia Gen Z, rośnie udział biegaczy zagranicznych, a kibice na trasie tworzą atmosferę, jakiej nie ma nigdzie indziej.
5 kilometrów
Start o 9:00 na Wybrzeżu Szczecińskim.
Meta na błoniach PGE Narodowego,
Uczestnicy pobiegną 2 godziny przed startem półmaratonu, a na trasę wyruszy 8 tysięcy uczestników New Balance Biegu na Piątkę. To propozycja zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, jak i dla tych, którzy chcą poczuć jubileuszową atmosferę w krótszej formule.
Ola Guzik, New Balance Run Club:
New Balance Bieg na Piątkę to idealna okazja na debiut w biegu ulicznym i na ściganie się o nową życiówkę – zwłaszcza, że trasa jest naprawdę szybka! Rekomenduję i polecam taki start każdemu, kto nie czuje się na siłach by zmierzyć się z półmaratonem, a chce poczuć energię i magię wielkiego jubileuszu.
Półmaraton
Start punktualnie o 11:00 na Moście Poniatowskiego.
Trasa prowadzi przez pięć warszawskich dzielnic i najbardziej charakterystyczne miejsca miasta:
- Aleje Jerozolimskie,
Nowy Świat,
Krakowskie Przedmieście,
okolice Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego,
Żoliborz,
Bielany, - z metą na błoniach PGE Narodowego.
Muzyczna impreza
Hasłem „Let’s Run This Party!” zapowiadana jest muzyczno-imprezowa oprawa.
Na trasie biegu pojawi się aż 40 muzycznych punktów kibicowania, a uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal stylizowany na płytę winylową – symbol tej wyjątkowej edycji. Specjalnie na jubileusz powstał oficjalny utwór, wydany na winylu.
Tomik Grewiński, biegacz i właściciel wytwórni Kayax Production & Publishing:
Na pierwszy rzut oka wytwórnia muzyczna i bieg uliczny to dwa różne światy, ale tak naprawdę łączy je energia, emocje i rytm. Jako Kayax przygotowaliśmy coś wyjątkowego: trzy zespoły z naszej stajni zagrają na trasie półmaratonu, a na mecie na biegaczy będzie czekała Reni Jusis, która zagra DJ set.
Organizatorzy szykują też niespodziankę dla biegaczy.
Gdzieś na trasie, w jednej z 40 stref kibicowania, pojawi się Mery Spolsky – i zagra prosto z ulicy na jednym z punktów kibicowania.
Dokładna lokalizacja pozostaje tajemnicą.
Mery Spolsky, artystka i piosenkarka:
Granie dla publiczności, która przebiega obok to zupełnie nowe doświadczenie i nie mogę się go doczekać. Gdzie dokładnie będę? Tego nie zdradzę, ale obiecuję, że biegacze, którzy mnie usłyszą, dostaną zastrzyk energii na resztę trasy. Przyjdźcie, kibicujcie, szukajcie mnie, warto tam być!



