0

Artystyczna rodzina

Lechaim. Za życie fragment okładki
Lechaim. Za życie – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Wokalistka, a od niedawna autorka książki. Na spotkanie z Zofią Rajfer zaprasza Roman Soroczyński.

Do tej pory znałem je z koncertów, gdzie śpiewały utwory w języku polskim, jidysz, hebrajskim oraz romskim: Zofia i Czesława Rajfer – wokalistki i aktorki. Teraz będzie okazja, by jedną z nich poznać jako autorkę książki.

28 sierpnia w MAL Spotykalni – Bibliotece Sąsiedzkiej na warszawskim Bemowie zostanie zorganizowane spotkanie autorskie na temat książki Lechaim. Za życie, która wyszła spod pióra Zofii Rajfer. Obok autorki w spotkaniu weźmie udział, jej siostra, Czesława. Fragmenty książki przeczytają aktorzy Teatru Żydowskiego – Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer. Nazwisko aktora, który będzie czytać – to nie przypadek. Jest to bowiem brat obydwu wokalistek.

Autobiograficzna książka pokazuje, czym jest bliźniacza siła, upór i konsekwencja z dodatkiem odrobiny szczęścia. Towarzyszymy dwóm artystkom, Zofii i Czesławie Rajfer, gdy stawiają pierwsze kroki na scenie w klubie osiedlowym, szkolnych akademiach, festiwalach młodzieżowych, aż po występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie.

Lechaim. Za życie okładka książki
Lechaim. Za życie – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Zofia Rajfer – urodzona w rodzinie żydowskiej wokalistka i aktorka. Urodziła się w Polsce, od 1990 roku mieszka w Izraelu. W wieku 15 lat razem z siostrą bliźniaczką Czesławą rozpoczęły karierę artystyczną w studio piosenkarskim przy Telewizji Katowice. Występowały jako solistki zespołu „Śląsk”, przez wiele lat były solistkami zespołu cygańskiego „ROMA”, odnosząc sukcesy w wielu krajach świata. Pracowały również w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Koncertowały niemal na wszystkich kontynentach, reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji, występowały w Paryskiej „Olimpii”. Nagrały wiele programów rozrywkowych dla telewizji izraelskiej oraz polskiej. Obecnie są jednymi z najpopularniejszych wokalistek wykonujących piosenki żydowskie w wielu krajach na świecie, a szczególnie w Izraelu.

Jednak Lechaim. Za życie to nie tylko świat artystyczny. Na pierwszych stronach autorka wyjaśnia, co skłonił ją do opublikowania wspomnień. Obserwujemy dzieciństwo sióstr – bliźniaczek. Poznajemy, chociaż niezupełnie, historię ich rodziców. Dlaczego niezupełnie? Otóż niechętnie wracali oni do okropnych wojennych czasów. Trauma matki objawiała się między innymi w tym, że nie była łagodna wobec dzieci.

Może bała się, że stanie się z nami to, co widziała w czasie wojny u innych matek, które za bardzo okazywały miłość, a potem zostawały ze śmiercią w oczach, gorzej, jeśli najpierw dzieci, a dopiero potem swoją własną. Mogło być też tak, że mama nie rozumiała świata dzieci, bo za wcześnie jej świat dzieciństwa zniknął zakryty grubą warstwą kłopotów, zmartwień i strachu.

Mówi się, że z rodziną dobrze się wychodzi na zdjęciach, ale Zofia Rajfer pokazuje, że są rodzeństwa, które przez długie lata pozostają w przyjaźni. Zostajemy uczestnikami wielu aspektów codziennego życia, miłosnych rozterek i wyzwań towarzyszących karierze artystycznej zdolnych kobiet w okresie PRL-u. I choć na żadnym etapie nie ukrywały swojego pochodzenia, to ich żydowskie korzenie nadają całej historii zupełnie inny wymiar, pokazując trudy i przeciwności, z którymi musiały się mierzyć.

Spotkanie z Zofią Rajfer plakat
Spotkanie z Zofią Rajfer – plakat
fot. materiał Organizatora

Warto wybrać się na spotkanie, podczas którego będzie można poznać Zofię Rajfer i jej rodzeństwo. Tym bardziej, że w programie przewidziana jest także muzyczna niespodzianka, a wstęp jest wolny.

  • Zofia Rajfer, Lechaim. Za życie
  • Współpraca przy tworzeniu: Sandra Borowiecka
  • Projekt okładki, skład książki i przygotowanie do druku: Paweł Koszarowski
  • Korekta: Barbara Albin, Danuta Kieszczyńska
  • Źródła zdjęć: archiwum prywatne
  • Wydano nakładem własnym, Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-968809-0-1
25 sierpnia 2023 09:34
[fbcomments]