A gdyby tak do kupionych już prezentów dołączyć ciekawą książkę biograficzną? Kilka z nich poleca Roman Soroczyński.
Nawet jeśli ktoś już kupił prezenty pod choinkę, ma szansę na uzupełnienie ich o ciekawe książki biograficzne. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać opisywanych w nich osób.

Autorka pierwszej książki, Anna Augustyn-Protas, już w pierwszym zdaniu wstępu stwierdza: – To nie jest typowa biografia wielkiej gwiazdy kina.
Przodkowie bohaterki książki Beata Tyszkiewicz. Portret damy byli skoligaceni z większością wielkich rodów, z Habsburgami włącznie. W 2003 roku znakomita Aktorka opublikowała książkę „Nie wszystko na sprzedaż”. Być może dlatego nie chciała wypowiadać się na temat treści książki omawianej w tym artykule. Autorka wykorzystała zatem fragmenty innych wypowiedzi Beaty Tyszkiewicz. Przeplata je wywiadami i wspomnieniami Jej znajomych i współpracowników. Jakże interesująca mieszanka! Z tych wypowiedzi rzeczywiście rodzi się portret damy. No właśnie! Jaka powinna być dama?
– Dama? Powinna pić, palić, przeklinać. I naturalnie oglądać się za mężczyznami.
Beata Tyszkiewicz wypowiedziała te słowa – zgodnie ze scenariuszem – w filmie „Zakochani”. Nie wszyscy o tym wiedzą i już chyba na trwałe są one wiązane z Jej postacią i traktowane jako Jej osobista wypowiedź.
Anna Augustyn-Protas, Beata Tyszkiewicz. Portret damy
Redakcja i korekta: Melanż
Redaktor prowadząca: Agnieszka Radzikowska
Redaktor techniczny: Mariusz Teler
Projekt graficzny, skład i przygotowanie do druku: Adelina Sandecka/ formatygraficzne.pl
Zdjęcie na okładce: Wojciech Plewiński/ Forum Polska Agencja Fotografów
Wydawca: Burda Media Polska Sp. z o.o., Warszawa 2020
ISBN: 978-83-8053-797-2

Druga książka, Niejedno przeszłam, nosi podtytuł Stanisława Celińska w rozmowie z Karoliną Prewęcką. Jak z tego wynika, jest to wywiad-rzeka. Aktorka wspomina swoje dzieciństwo, studia w szkole teatralnej, występy teatralne (w tym nagą scenę w Hamlecie w Teatrze Rozmaitości) i filmowe. Opowiada również o trudnym epizodzie swojego życia. Wspomina wspaniałych ludzi, z którymi zetknęła się w swoim życiu. Z wieloma z nich – nie bez trudu – przeszła na ty.
– Nie tak od razu spotkał mnie ten zaszczyt ze strony profesora Zapasiewicza. „Zbyszek jestem” – mówi w końcu do mnie. „Jak to, panie profesorze?” – odpowiadam zdenerwowana. Jakoś wykrztusiłam jego imię i w tym momencie uświadomiłam sobie, że mam… pięćdziesiąt lat!”
Okazuje się, że wiele osób ze środowiska aktorskiego zna fascynację Stanisławy Celińskiej urządzeniami technicznymi. Podczas któregoś z Jej jubileuszy otrzymała z rąk ówczesnego przewodniczącego ZASP-u, Ignacego Gogolewskiego, … wkrętarkę!
Karolina Prewęcka wplotła do wydawnictwa rozdziały, w których inni wypowiadają się o bohaterce książki. Chyba nie muszę pisać, że wszyscy są zachwyceni Stanisławą Celińską?
Niejedno przeszłam. Stanisława Celińska w rozmowie z Karoliną Prewęcką
Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
Redakcja: Renata Bubrowiecka
Korekta: Irma Iwaszko
Projekt okładki: Aleksandra Grabowska
Zdjęcie na okładce: Marcin Banasik
Łamanie: Jolanta Kotas
Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., 2020
ISBN 978‑83‑8169‑327-1

Trzecia z omawianych książek – Okudżawa. Życie, piosenki, legenda – jest biografią sensu stricte. Jej bohater, niestety, nie żyje. Za to ocalały prawie wszystkie jego utwory. Dlaczego prawie? Otóż, w 1943 roku Bułat Okudżawa napisał piosenkę W zimnych wagonach spać się nie chciało, której tekst – jak to bywa podczas wojny – nie zachował się. Autor książki, Dmitrij Bykow, co pewien czas przypomina fragmenty utworów. Niektóre z nich, jak na przykład Modlitwę, omawia znacznie szerzej. Uważam, że Wydawnictwo Prószyński Media znakomicie zrobiło, drukując teksty utworów zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim. Na zakończenie 600-stronicowego fresku Autor zamieścił chronologię życia i twórczości Bułata Okudżawy. Polski Czytelnik być może uzna, że Bykow zbyt mało napisał o związkach bohatera z Polską i Polakami. Autor przewidział, że mogą pojawić się tego typu zastrzeżenia i we wstępie napisał:
– Nie mam nadziei, że przedstawię czytelnikom rzecz bez zarzutu. Pisząc tę książkę, bardzo często musiałem przypominać sobie słowa z autorskiej przedmowy Okudżawy do powieści Jeszcze pożyjesz… – „Wszystkim dogodzić nie sposób”. Przy całej swej prostocie poważnie ułatwiają pracę.
Dmitrij Bykow, Okudżawa. Życie, piosenki, legenda
Przekład: Michał B. Jagiełło
Redaktor prowadzący: Adrian Markowski
Redakcja: Beata Kołodziejska
Korekta: Katarzyna Kołodziejska, Bożena Hulewicz
Projekt okładki: Krzysztof Rychter
Zdjęcia na okładce: FotoSoyuz/Hulton Archive/GettyImages
Łamanie: Ewa Wójcik
Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., 2020
ISBN 978‑83‑8169‑378-3


Na koniec pochwalę się, że już mam jedną książkę o Stanisławie Celińskiej – w dodatku z autografem Aktorki. Jednocześnie – kierując się mottem Bułata Okudżawy, sparafrazowanym przez Dmitrija Bykowa – z czystym sumieniem polecam książki opisane w niniejszym artykule i życzę świątecznego zaczytania.