0

Działkowcy krytyczni wobec władz Warszawy

Czy urlop lub weekend na Rodos, tym w centrum Warszawy, za sprawą jej władz może odejść do przeszłości?
(RODOS czyli „Rodzinne Ogrody Działkowe Ogrodzone Siatką”).

13 czerwca 2015 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się V Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców w Warszawie.

W Zjeździe udział wzięli delegaci z Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) z Mazowsza oraz ustępujące władze Okręgowego Zarządu PZD i Komisarycznej Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Warszawie. Na 440 Delegatów w Zjeździe wzięło udział 352 osoby, co dało frekwencję ponad 80%. W Zjeździe uczestniczył Prezes Krajowej Rady PZD Pan Eugeniusz Kondracki, a spośród zaproszonych gości obecni byli Senator Marek Borowski oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Miasto jest Nasze Jan Śpiewak.

Zjazd Delegatów Okręgu Mazowieckiego  Polskiego Związku Działkowców w Warszawie. 2015 r.
Zjazd – Delegatów Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców w Warszawie 2015 r..
fot. PZD

Tegoroczny Zjazd obradował pod hasłem: „Ustawa o ROD gwarancją bezpieczeństwa ogrodów” i właśnie bezpieczeństwo i przyszłość ogrodów – szczególnie warszawskich – były jednym z wiodących tematów poruszanych na Zjeździe.

Niestety mimo zaproszenia na Zjeździe nie byli obecni przedstawiciele władz Warszawy.

W sprawie problemów z rejestracją Statutu PZD oraz trudnej współpracy działkowców z władzami stolicy wypowiedział się senator Marek Borowski, który zadeklarował, iż wystąpi do warszawskiego ratusza z prośbą o wyjaśnienie przyczyn opóźniania spraw dotyczących regulacji stanu prawnego gruntów.

W trakcie swego wystąpienia senator Marek Borowski życzył działkowcom aby nie ziściła się bajka Ignacego Krasickiego gdzie „wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły„. Bo przecież, jak wyraził się senator Borowski, wszyscy chcą dobra działkowców, jednak widzą je przez pryzmat swoich potrzeb, a wśród działkowców istnieje obawa, że ich sprawy i dobro ponad miliona ludzi w Polsce zaginie gdzieś w meandrach potyczek partyjnych.

Prezes i senator - Barbara Frydrychewicz (ROD Waszyngtona) i Marek Borowski
Prezes i senator – Barbara Frydrychewicz (ROD Waszyngtona) i Marek Borowski

Senator Marek Borowski (niezależny) i Aleksander Pociej (PO) zgłosili pod obrady Senatu projekt tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. Zdaniem jej autorów, ma ona przeciwdziałać dzikiej reprywatyzacji. Zakłada m.in., że Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wykupywać roszczenia wynikające z dekretu Bieruta, tak by skutecznie realizować zadania związane m.in. z ochroną zdrowia, kulturą, edukacją, ale też ze zrównoważonym rozwojem przestrzennym. Dzięki temu nieruchomości wykorzystywane na cele publiczne nie musiałyby być zwracane w naturze. Projekt ustawy przewiduje również, że jeżeli przez 6 miesięcy od zgłoszenia roszczenia, wnioskodawca nie podejmie następnych kroków, postępowania zostanie umorzone. Będzie to również możliwe, gdy osoba zgłaszająca roszczenie nie udowodni swojego prawa do nieruchomości, bądź nie wskaże swojego adresu, przez kolejne 3 miesiące.

Senat przyjął zgłoszoną propozycję, w Sejmie przeszła przez dwie komisje, a za około 2 tygodni powinna stanąć pod obrady Sejmu.

Na temat problemów ogrodów działkowych na terenie Mazowsza w związku z roszczeniami do gruntów głos zabrała Ewelina Świątek – radca prawny OZM PZD. Omówiła ona szczegóły prawne związane z roszczeniami oraz stan spraw toczących się w związku z roszczeniami do gruntów zajmowanych przez ogrody.

Najistotniejsze obecnie problemy Związku oraz Okręgu omówił Prezes PZD pan Eugeniusz Kondracki, który skupił się przede wszystkim na sprawie nowego statutu PZD, a także problemach ROD w Warszawie z roszczeniami, które grożą likwidacją ogrodów. Prezes wyjaśniał zebranym delegatom kwestię sytuacji, w jakiej znajduje sie proces odwołania od decyzji sądu rejestrowego, który odrzucił statut PZD.

Wiele miejsca w trakcie obrad Zjazdu zajęła burzliwa dyskusja na temat sytuacji związanej z odrzuceniem Statutu PZD przez sąd rejestrowy. Mówiono także wiele na temat przyszłości ogrodów i konieczności podejmowania zdecydowanych działań, zmierzających do obrony ogrodów warszawskich przed likwidacją.

Ze stanowiska Zjazdu w sprawie rejestracji statutu:

Uczestnicy Okręgowego Zjazdu Zarządu Mazowieckiego PZD wyrażają głęboką dezaprobatę wobec działań Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz- Waltz jako organu nadzoru nad PZD. Wiele argumentów przemawia za tym, że działania te są podyktowane podtekstem politycznym i są stronnicze. Wiele stowarzyszeń jest rejestrowanych przez KRS, pomimo poważnych uchybień. Tymczasem względem PZD urzędnicy miejscy podnoszą wielce wątpliwe i kontrowersyjne tezy, bez przeprowadzenia wyczerpującej analizy prawnej, jedynie w oparciu o przypuszczenia. Jednocześnie zwracamy się do organów rejestrowych o uwzględnienie i pozytywne rozpatrzenie odwołania PZD i rejestrację statutu PZD.

Pełna treść na stronie PZD: LINK

Ze stanowiska Zjazdu w sprawie roszczeń samorządów i osób prywatnych

Uczestnicy Okręgowego Zjazdu Delegat OZ Mazowieckiego PZD są przekonani, że dziś bardziej niż kiedykolwiek oczywista staje się potrzeba opracowania dobrej ustawy reprywatyzacyjnej, która ogrodom zapewni obronę. Tylko systemowe rozwiązanie mogą dać gwarancję bezpieczeństwa i obrony ROD przed skutkami roszczeń. Działkowców nie stać na zaspakajanie roszczeń, wygrywanych coraz częściej na drodze sądowej w nie do końca jasnych okolicznościach i przy dowodach dający dużo do myślenia. Głos działkowców powinien być usłyszany, co może sprawić, że ogrody zostaną dostrzeżone i ich zagrożenie, co jak na razie nie istnieje w prezentowanych projektach ustaw zgłaszanych przez pomysłodawców. Oczywistym jest, że tylko dobra ustawa reprywatyzacyjna może stanowić oręż w walce z roszczeniami do gruntów zajmowanych przez ogrody. Głośne mówienie o występującym coraz częściej problemie jest potrzebne, aby wiedza o nim dotarła do decydentów oraz o jego skali.

Pełna treść: LINK

Uczestnicy Zjazdu zastanawiali się czy ogrodom warszawskim grozi likwidacja i czy jest to przyczynek do zabetonowania tych „lokalnych płuc” naszego miasta. Urzędnicy sprawujący zarząd miasta w imieniu jego mieszkańców wykazują olbrzymi brak zrozumienia jak dobry wpływ na środowisko, czystość powietrza i życie w wielkim mieście mają ogrody działkowe. W trakcie dyskusji wielokrotnie, jako przykład, wymieniano ROD „Waszyngtona” w Warszawie, jako ogród otwarty dla mieszkańców, gdzie jego zarządzający współpracują z radnymi i Urzędem Dzielnicy Praga-Południe, Radami Osiedli, burmistrzem Tomaszem Kucharskim, senatorem Markiem Borowskim i innymi politykami.

11 czerwca ROD „Waszyngtona” gościł wycieczkę, której uczestnicy reprezentowali różne europejskie kraje. Goście byli zachwyceni tym, że w tak dużym mieście istnieje takie piękne i dostępne dla wszystkich zacisze. Byli oczarowani wyglądem działek, kwiatów i ekohoteli dla owadów, ptaków czy jeży. Zdumieni byli również brakiem jakiejkolwiek informacji czy promocji Warszawy pod kątem tak uroczych miejsc.

Po długich obradach i wielu głosowaniach Zjazd, trwający blisko 11 godzin, wybrał nowe władze: Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD w składzie 39 osób oraz Okręgową Komisję Rewizyjną PZD w składzie 11 osób. Prezesem OZ Mazowieckiego wybrano Pana Zygmunta Kacprzaka, a Przewodniczącym Okręgowej Komisji Rewizyjnej został Pan Ryszard Staniak.

Podczas Zjazdu wyróżniono najbardziej aktywnych członków Okręgowego Zarządu PZD. Odznaką „Za zasługi dla PZD” wyróżniono:

  • Barbarę Frydrychewicz (ROD „Waszyngtona” w Warszawie)
  • Kazimierza Kosima (ROD „Perkuna” w Warszawie)
  • Krzysztofa Podlewskiego (ROD „Zdrowie” w Warszawie)
  • Mariana Socałę (ROD „Ursynów” w Warszawie)
  • Mariana Wesołowskiego (ROD „Poziomka” w Grodzisku Maz.)
  • Tadeusza Libronta (ROD „Polana” w Kuleszówce)
  • Jana Nowocińskiego (ROD „Czeczotka” w Ostrołęce)
  • Jana Szczepanowskiego (ROD „Stokrotka” w Radomiu)
  • Zenona Winnickiego (ROD „Relax” w Sadkowie)
  • Stanisława Wojtalę (ROD „Stefanowo” w Stefanowie)
  • Eugeniusza Dobosza (Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD).

Natomiast złotą odznakę „Zasłużony Działkowiec” z rąk Prezesa PZD odebrali:

  • Witold Bałas (ROD „Pod Dziuplą” w Czerwinie),
  • Kazimierz Podsiadły (ROD „Jarzębina” w Radomiu
  • Jerzy Brylewski (ROD „Goździk” w Płocku).

Zjazd przyjął również, ważne dla mazowieckich działkowców, uchwały i stanowiska:

  • W sprawie roszczeń do ROD z tytułu Dekretu Bieruta.
  • W sprawie funduszy unijnych (od tego roku ogrody działkowe mogą ubiegać się o fundusze unijne na rozwój, przebudowę, wyposażenie w sprzęt sportowo/rekreacyjny, place zabaw, wypoczynku dla mieszkańców, itp.).
  • W sprawie funkcjonowania Zespołu do spraw regulacji stanu prawnego rodzinnych ogrodów działkowych w kontekście działań Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
  • W sprawie reprywatyzacji, roszczeń samorządów i osób prywatnych.
  • W sprawie dalszego rozwoju ogrodów działkowych.
Dom działkowca
Dom – działkowca
fot. PZD

Barbara Frydrychewicz (ROD Waszyngtona) i Mat. prasowe OZM PZD

16 czerwca 2015 16:51
[fbcomments]