0

Dziś legalnie na gapę – Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu - plakat UM Warszawy
Dzień bez samochodu – Dzień bez samochodu - plakat
fot. UM Warszawy

W piątek 22 września, od godz. 00:00 do godz. 23:59 nie trzeba kasować biletu w warszawskiej komunikacji miejskiej.

Kasowniki będą wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie będą sprzedawały biletów papierowych (kupowanie biletów długookresowych kodowanych na kartach miejskich będzie możliwe), otwarte zostaną bramki metra.

Dzień bez Samochodu to okazja do przetestowania komfortu komunikacji publicznej  w Warszawie.

Specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach oraz autobusach komunikacji zastępczej KM oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. Bilet nie będzie potrzebny również w pociągach i autobusach zastępczych Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Urząd Dzielnicy Śródmieście zaprasza od godz. 8:30 do centrum Warszawy na akcję promującej Dzień Bez Samochodu.

Przy rondzie Dmowskiego (od strony stacji metra Centrum) stanie bezpłatny Mobilny Serwis Rowerowy.

Osobom, które wybrały tego dnia transport publiczny lub przesiadły się na rowery, urzędnicy będą rozdawać upominki i oświetlenie rowerowe, dzięki któremu będą lepiej widoczni w ruchu na ulicach, ścieżkach rowerowych i przejazdach, bo tylko tam mogą oni jeździć.

Dzień bez Samochodu

to międzynarodowa kampania, której celem jest promocja proekologicznych rozwiązań i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach. Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który przypada w dniach 16-22 września. To cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej poświęcone zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje ono zmianę zachowań komunikacyjnych – z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku. Z darmowych przejazdów komunikacją miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dnia bez Samochodu mogą skorzystać mieszkańcy: Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Głogowa, Jeleniej Góry, Konina, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Nysy, Opola, Poznania, Stalowej Woli, Szczecina, Szczecinka, Torunia, Trójmiasta i Tych.

22 września 2023 06:55
[fbcomments]