0

Fikaj z Koziołkiem Matołkiem

Koziołek Matołek - obrazki z komiksu z tekstem
Koziołek Matołek – obrazki z komiksu z tekstem
fot. NN

Nowa wystawa dla dzieci w wieku 4-10 lat już niedługo w Muzeum Karykatury.

W 2023 roku Koziołek Matołek kończy 90 lat!

Od 7 stycznia do 19 marca Muzeum Karykatury zamieni się w świat przygód Koziołka Matołka.

Nomen omen Muzeum mieści się przy ulicy Koziej!

W niedużym ale bardzo sympatycznym  gmachu muzealnicy stworzą przestrzeń, w której swobodnie poczują się widzowie w wieku od 4 do 10 lat.

Wystawa przyjmie formę drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostaną zadania do wykonania.

Będą musieli się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać.

Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostanie podkreślone poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań „Przygód Koziołka Matołka”.

Dziadkowie zapewne też z chęcią wrócą w świat przygód swego ulubionego bohatera z dzieciństwa, a rodzice poznają uroczy świat komiksów Kornela Makuszyńskiego.

Pomnik Koziołka Matołka w Pacanowie
Pomnik Koziołka Matołka – w Pacanowie
fot. Piotruś (Wikimedia)

Koziołek Matołek

to postać literacka stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci, która ukazała się w 1932 roku.

Jest to postać wciąż popularna, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera niekoniecznie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie.

W latach 1969–1971 w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych powstał serial animowany pt. Dziwne przygody Koziołka Matołka.

Fabuła książeczek (powstała ich cała seria: 120 przygód Koziołka Matołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka i Czwarta księga przygód Koziołka Matołka) sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i dobrotliwie naiwny.

Makuszyński napisał całą historię w postaci rytmicznych czterowierszy ośmiozgłoskowcem, a do każdego czterowiersza przypisana jest jedna ilustracja Walentynowicza. To z tekstu Makuszyńskiego pochodzą liczne utrwalone w polszczyźnie sformułowania jak „w Pacanowie kozy kują”, porównania czy inne określenia. Warto zaznaczyć, że wizerunki powszechnie dziś znanych i pamiętanych postaci z Koziołka są trzecią wersją rysunkową Walentynowicza. Pierwsze dwie dość znacznie się od ostatecznej różniły.

Obaj autorzy wrócili raz jeszcze do postaci Koziołka Matołka w 1938 r. w ostatnim z trzech tomów przygód małpki Fiki-Miki (dwa pierwsze ukazały się w latach 1934 i 1935). Książeczki te były pisane i rysowane identyczną metodą ilustrowanych czterowierszy jak opowieści o Matołku. W tej książeczce Matołek z racji swych dawnych osiągnięć i sławy jest już królem polskich kóz i ukazany jest jako rozważny władca.

W roku 2003 minister kultury Waldemar Dąbrowski zorganizował w Pacanowie obchody 70. urodzin Koziołka Matołka. W 2005 roku powstał pomysł stworzenia nowoczesnego centrum kultury dla dzieci, a w 2010 roku oficjalne otwarto Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Ma ukazać się również pełnometrażowy film 3D Koziołek Matołek i porywacze zabawek.

Wikipedia

30 grudnia 2022 08:36
[fbcomments]