0

Jak warszawiacy obchodzili Wielkanoc

Przedwojenny stół wielkanocny. Rok 1938. (źr. NAC)
Przedwojenny stół wielkanocny – Rok 1938
fot. źr. NAC

Agnieszka Cubała składa w imieniu TMH życzenia i opowiada o warszawskich tradycjach wielkanocnych.

Kolejny felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od pół roku emitowane w każdą sobotę o 15:15, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii. Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek XXVII:

Jak warszawiacy obchodzili Wielkanoc

Opowiada Agnieszka Cubała

W imieniu Towarzystwa Miłośników Historii Warszawa chciałabym złożyć Państwu życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, a także opowiedzieć, jak warszawiacy obchodzili to wyjątkowe święto.

Przedwojenny stół wielkanocny. Rok 1938. (źr. NAC)
Przedwojenny stół wielkanocny – Rok 1938
fot. źr. NAC

Mieszkańcy stolicy wyróżniali się na tle kraju ciekawymi potrawami.
Kuchnia polska zawdzięcza im m.in.: żur po warszawsku serwowany z surową kiełbasą i szparagami; schab w galarecie po warszawsku faszerowany masą jajeczno-chrzanową czy też mazurek warszawski z ciasta z mielonych migdałów, którego polewę stanowił zapiekany kogiel-mogiel.

Przedwojenny stół wielkanocny. Rok 1938. (źr. NAC)
Przedwojenny stół wielkanocny – Rok 1938
fot. źr. NAC

Mieszkańcy miasta wywodzący się z mieszczaństwa w Wielką Sobotę święconkę zanosili do kościołów nie w koszyczkach, a na pięknie zdobionych talerzach, a przedstawiciele wyższych sfer w śmigus-dyngus nie oblewali się wodą, a skrapiali perfumami.

Przedwojenny stół wielkanocny. Rok 1938. (źr. NAC)
Przedwojenny stół wielkanocny – Rok 1938
fot. źr. NAC

Do tradycji należało także masowe odwiedzanie grobów pańskich.

Grób Chrystusa w kościele garnizonowym 1 pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie w 1931 r. (źr. NAC)
Grób Chrystusa – w kościele garnizonowym 1 pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie w 1931 r.
fot. źr. NAC

Zwyczaj ten ma swoje korzenie w średniowieczu, jednak w Polsce rozpowszechnił się dopiero w XIX wieku. Przesłanie Świąt Wielkanocnych i towarzyszącą mu idea zmartwychwstania stały się dla warszawiaków pretekstem do zaznaczenia akcentów patriotycznych, co było szczególnie widoczne podczas  zaborów, w okresie dwudziestolecia międzywojennego czy okupacji.  W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w stołecznych kościołach prowadzono kwesty na rzecz instytucji dobroczynnych – m.in. zbierano datki dla osieroconych dzieci będących wychowankami Instytutu św. Kazimierza.

Witold Sadowy wspominając Święta Wielkanocne, pisał:

W Wielki Piątek, po południu, cała Warszawa szła na groby.
Na Krakowskim Przedmieściu było najwięcej kościołów i najwięcej ludzi, czekających cierpliwie w długich kolejkach do Grobu Pańskiego.
Na Pradze najpiękniejszym Kościołem był kościół św. Floriana.
Po odwiedzeniu kilkunastu świątyń, zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domu o zmroku.

Grób Chrystusa w kościele św. Aleksandra w 1936 r. (źr. NAC)
Grób Chrystusa – w kościele św. Aleksandra w 1936 r.
fot. źr. NAC

Warto dodać, że odwiedzanie grobów miało nie tylko aspekt religijny i zdrowotny, ale dawało również słynącym z elegancji warszawiankom szansę zaprezentowania wiosennej garderoby.

W niedzielę wielkanocną warszawiacy zasiadali wspólnie do suto zastawionych stołów. Moment ten poprzedzało składanie sobie życzeń i dzielenie się jajkiem. Tradycję tę opisał z właściwym sobie humorem tak bardzo kochany przez mieszkańców stolicy
Stefan Wiechecki – legendarny „Wiech”:

Przede wszystkim jajeczko!
Jest to danie religijne i do nażarcia się nie służy, znakiem tego nie należy  z każdym jednym życzeniem całej sztuki opychać, ale, trzymając ćwiartkie na widelcu, najmarniej dwie osoby nią załatwić. (…) Z pyskiem do każdego się nie leci, bo ten ów może nie mieć życzenia z byle łachudrą się całować.

Niestety rok 1939 uniemożliwił mieszkańcom stolicy kultywowanie dawnych tradycji. Ze względu na powszechnie panujący niedostatek święta trzeba było obchodzić bardzo skromnie, przygotowując wielkanocne śniadanie w oparciu o tzw. ersatze albo żywność szmuglowaną z pobliskich wsi. Najtrudniejsza do zniesienia była nieobecność bliskich walczących na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, aresztowanych lub zamordowanych w egzekucjach.

Tygodnik Informacyjny z 1942 (źr. Polona)
Tygodnik Informacyjny – z 1942
fot. źr. Polona

W pamięci warszawiaków szczególnie zapisały się groby pańskie z kościoła św. Anny.  Przygotowywał je zespół plastyków z Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Stały się one publiczną demonstracją sprzeciwu wobec działań okupanta. Grób z roku 1940 ukazywał postać Chrystusa na krzyżu ze zwęglonych krokwi, okrytą żałobnym welonem, oświetloną czerwonym światłem pożarów.

Grób Chrystusa w kościele św. Anny w 1940 r. Fot. Jerzy Tomaszewski (źr. MUZHP)
Grób Chrystusa w kościele św. Anny – w 1940 r. Fot. Jerzy Tomaszewski
fot. źr. MUZHP

Stanisław Miedza-Tomaszewski, autor dekoracji, po latach stwierdził:

Pomysł pierwszego grobu narodził się spontanicznie, nie miałem żadnego projektu, szkiców, zastosowałem to, co było pod ręką w zrujnowanej świątyni. Chodziło mi o oddanie nastroju tamtych miesięcy. Sądząc po reakcji ludzi, chyba się udało.

Kolejna dekoracja odwoływała się do terroru i okrucieństwa Niemców, czego symbolem stały się gruzy, groby i połamane lichtarze. Jednak od roku 1942 w symbolice grobów pojawiły się akcenty nadziei – odradzająca się przyroda, promienie wschodzącego słońca, a także żołnierze podziemnej armii.

To wszystko było ogromnie ważne, bo Święta Wielkanocne to nie tylko czas refleksji i zadumy, ale również pokrzepienia, radości i wiosennego optymizmu, czego i Państwu życzymy w tym wyjątkowym okresie.

Agnieszka Cubała

Agnieszka Cubała autorka książek historycznych
Agnieszka Cubała – autorka książek historycznych
fot. arch. autorki

Pasjonatka historii Powstania Warszawskiego, autorka 11 książek, a miedzy innymi:

  • „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”;
  • Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944 Sen o wolności a dramatyczne realia”;
  • Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”;
  • „Miłość’44”;
  • Piaseczno’44. Miasto i ludzie”;
  • „Kobiety’44”,
  • „Warszawskie dzieci’44”;
  • „Sportowe dzieje Piaseczna”.

Opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”; współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego  przy realizacji prac nad ekspozycją stałą placówki.

Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową nagrodę Klio w kategorii varsaviana, a także odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, medal „Orzeł Pęcicki” i srebrny Krzyż Zasługi.

Jest członkiem TMH od jesieni 2022 roku.

 

Podcast Radia Kolor

2:54 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
26 marca 2023 00:00
[fbcomments]