0

Kino Jerzego Kawalerowicza

Filmy Kawalerowicza - plakat przeglądu
Filmy Kawalerowicza – plakat przeglądu
fot. mat. prasowy

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza w kinie Kultura odbędzie się przegląd jego twórczości.

Jerzy Kawalerowicz to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz pierwszy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Przegląd jest rzadką okazją, by obejrzeć najważniejsze filmy mistrza w odrestaurowanych cyfrowo wersjach. Będą to m.in.: Pociąg, Matka Joanna od Aniołów czy Faraon.

Projekcjom towarzyszyły będą rozmowy, w których Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek zachęcą swoich gości do odczytania współczesnych kontekstów filmów Jerzego Kawalerowicza.

Gdzie, kiedy i za ile?

Przegląd odbędzie się w dniach 15 – 19 stycznia 2022 roku, w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny, po odebraniu wejściówki w kasie kina Kultura. Wejściówki można odbierać od 14 stycznia. Miejsca są nienumerowane. Po wypełnieniu limitu epidemicznego na salę będą mogły wejść już tylko osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid.

Jerzy Kawalerowicz

urodził się 19 stycznia 1922 r. To jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, był nazywany artystą poszukującym, czego najlepszym wyrazem są jego filmy. Kino Kawalerowicza nabiera dziś wciąż nowych sensów. To cecha twórczości, która przetrwała próbę czasu. Był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym (później, wraz ze zmianą statutu funkcja ta została nazwana „prezes”) Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1966-1978.

Jest uważany za jednego z najznamienitszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Filmowej. Do jego największych osiągnięć zalicza się dzieła powstałe w Zespole Filmowym „Kadr”, którego był kierownikiem: „Pociąg” (1959), „Matka Joanna od Aniołów” (1960) i „Faraon” (1965).

Za reżyserię tego ostatniego otrzymał nominację do Oscara, natomiast za „Austerię” (1982) nagrodzono go Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W programie przeglądu znalazł się także ostatni film Jerzego Kawalerowicza – ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis (2002).

Program przeglądu

Kino Kawalerowicza. Przegląd z okazji 100. rocznicy urodzin.

  • sobota, 15 stycznia
    19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i Paweł Kowal
    19:30 Projekcja filmu Faraon

„Faraon” to fresk historyczny o ponadczasowej wymowie, poruszający problemy władzy, ujawniający mechanizmy rządzenia państwem i wpływ religii na życie społeczne. Jednocześnie jest to wielka polska superprodukcja i jeden z największych sukcesów eksportowych rodzimej kinematografii, zrealizowana wielkim nakładem środków, awangardowa pod względem metody i techniki operatorskiej. Film był nominowany w 1966 roku do Oscara. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

Jerzy Zelnik - w filmie Faraon

  • niedziela, 16 stycznia
    19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i ks. Kazimierz Sowa
    19:30 Projekcja filmu Matka Joanna od Aniołów

Jeden z najgłośniejszych filmów w dorobku reżysera, zrealizowany na podstawie opowiadania Jerzego Iwaszkiewicza. Jezuita Józef Suryna (Mieczysław Voit) przybywa do klasztoru na Smoleńszczyźnie, aby wypędzić złe duchy, które opętały tamtejsze zakonnice, wśród nich – tytułową matkę przełożoną (Lucyna Winnicka). Film otrzymał znakomite recenzje od polskich krytyków. Zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyser tak mówił o swoim dziele: „To jest film o naturze człowieka. Mimo bardzo specyficznego doboru postaci i realiów rozgrywa się tu konflikt uczuć ludzi w habitach o psychice ludzi bez habitów”. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

Kadr z filmu Matka Joanna od aniołów
Matka Joanna od aniołów – kadr z filmu
  • poniedziałek, 17 stycznia
    19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i Konstanty Gebert
    19:30 Projekcja filmu Austeria

W przydrożnej karczmie należącej do starego Żyda Taga chronią się uchodźcy – przedstawiciele małomiasteczkowej społeczności żydowskiej. Autor przedstawia zwielokrotnione wojennym napięciem konflikty międzyludzkie, dotąd nie ujawnione wprost uczucie zawiści i urazy. Dramatyczna ucieczka przerażonych wojną galicyjskich Żydów pozwoliła reżyserowi ukazać panoramę ginącego świata. Nie sposób oglądać filmu bez świadomości tragedii Holocaustu. „Austeria” przyniosła Jerzemu Kawalerowiczowi Złote Lwy w 1984 r. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

Franciszek Pieczka w filmie Austeria
Franciszek Pieczka – w filmie Austeria
fot. mat. prasowy
  • wtorek, 18 stycznia
    19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter
    19:30 Projekcja filmu Quo vadis

Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.
Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz zakochał się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce ją uczynić swoją nałożnicą. Dla Ligii, która wychowała się w domu chrześcijanki Pomponii Grecyny i jest również chrześcijanką, zostanie nałożnicą poganina byłoby ciężkim grzechem i hańbą. Wuj Winicjusza, epikurejczyk, esteta, znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny, lecz jej wierny sługa Ursus, olbrzym obdarzony ogromną siłą odbija Ligię z rąk ludzi cezara. Winicjusz wynajmuje cynicznego łotra, Chilona Chilonidesa, by odnalazł Ligię.

Rafał Kubacki i Magdalena Mielcarz w filmie Quo Vadis fot. materiały prasowe
Rafał Kubacki i Magdalena – w filmie Quo Vadis
fot. mat. prasowe
  • środa, 19 stycznia
    19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
    19:30 Projekcja filmu Pociąg

Marta (Lucyna Winnicka) i Jerzy (Leon Niemczyk) spotykają się w przedziale nocnego pociągu jadącego z Warszawy na Hel. Ich podróż przerywa wtargnięcie do pociągu milicji i poszukiwanie zbiegłego przestępcy. Kawalerowicz wpadł na pomysł filmu opierając się na własnym doświadczeniu. Z braku wolnych miejscówek trafił do przedziału z kobietą, która podczas ich wspólnej podróży opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser chciał pokazać „głód uczuć, marzenia człowieka o przygodzie, jego niezadowolenie z uczuć, których doznaje, jakimi obdarowuje, ponieważ zawsze zdaje mu się, że istnieją inne – lepsze”. Ciekawą drugoplanową rolę zagrał Zbigniew Cybulski. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

Zbigniew Cybulski, Tadeusz Gwiazdowski i nierozpoznana kobieta w filmie Pociąg
Zbigniew Cybulski, Tadeusz Gwiazdowski i nierozpoznana kobieta – w filmie Pociąg
fot. mat. prasowe

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

13 stycznia 2022 20:53
[fbcomments]