0

Kolejne nowinki festiwalowe

Szlagiery żydowskiego kabaretu jedna ze scen
Szlagiery żydowskiego kabaretu – jedna ze scen
fot. Marta Kuśmierz

Nadeszła pora na zapowiedź drugiej części wydarzeń Festiwalu Warszawa Singera. Prezentuje je Roman Soroczyński.

Wczoraj opublikowaliśmy pierwszą część zapowiedzi 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (zob. https://www.warszawa.pl/poczatek-kolejnej-dekady/). Pora napisać pokrótce, co będzie się działo na innych scenach Festiwalu.

W Austriackim Forum Kultury przy ul. Próżnej 7/9 będą odbywać się festiwalowe wykłady, wystawy, pokazy filmów. Prezentowane tu będą spotkania z cyklu Żydowski Salon Literacki pod opieką Remigiusza Grzeli. W tym roku gośćmi Salonu będą m.in. Jacek Leociak, Patrycja Dołowy, Elżbieta Ficowska, Grzegorz Gauden, Krostof Zorde czy Helena Lindskog. Tu także odbędą się spotkania z cyklu Opowiedz mi swoją historię prowadzone przez m.in. Jana Ordyńskiego. Podczas spotkań z cyklu Mistrzowie Czytają znów będzie można posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w interpretacjach znanych polskich aktorów, a pasjonaci jidyszystyki z pewnością zjawią się na spotkaniach Klubu Miłośników Kultury Żydowskiej.

Grzegorz Gauden z książką
Grzegorz Gauden – z książką
fot. AGORA - materiał Organizatora

Goście Centrum Kultury Jidysz, mieszczącego się przy ul. Andersa 15, będą mogli -podczas sesji naukowej i spotkań literackich – zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami polskiej jidyszystyki. W spiżarni CKJ czekać na nich będzie natomiast Katarzyna Batarowska z mirabelką – symbolem Muranowa i wakacyjnym skojarzeniem. Wszystkich chętnych zabierze w smakowitą podróż przez śliwkowe specjały. W pracowni plastycznej – warsztaty trójwymiarowej ilustracji skupione wokół motywu róży poprowadzi Dominika Ludwig. W programie znajdą się warsztaty krawiectwa artystycznego z Moniką Piterą połączone z dyskusją na temat złożoności żydowskiej tożsamości. W wątek cyrkowy w kulturze jidysz wprowadzać będzie Barbara Szablisty, nie zabraknie także tematycznych warsztatów jidyszowych omawianych z Karoliną Szymaniak.

W ramach dnia otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizatorzy zapraszają nie tylko seniorów m.in. do wspólnego projektowania ślubnego baldachimu z Moniką Krajewską, na warsztaty tańca izraelskiego z Kingą Kalupą, warsztaty zapomnianych przedwojennych piosenek żydowskich kompozytorów i autorów tekstów prowadzone przez Roberta Lipkę.

Houdini. Odyseja magiczna jedna ze scen
Houdini. Odyseja magiczna – jedna ze scen
fot. Pat Mic / Teatr Żydowski

Teatr Żydowski, będący stałym partnerem Festiwalu Singera, zaprasza na wydarzenia towarzyszące, które zostaną zorganizowane na Scenie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141a oraz na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35. Po raz kolejny będzie okazja do obejrzenia spektakli, wśród których znajdą się m.in.: głośny Dybuk w reż. Mai Kleczewskiej nagrodzonej za to dzieło „Laurem Konrada”; Circus Kafka w reż. Michała Walczaka – „cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania” oparty na motywach książki Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było”; Szlagiery żydowskiego kabaretu według scenariusza i w reżyserii Gołdy Tencer, zapewniające dawkę przedwojennej żydowskiej muzyki i humoru w postaci skeczy m.in. Tuwima, Hemara i Jurandota czy kolejne, arcyzabawne, choć już współczesne dzieło Daniela Simona w tłumaczeniu Janusza Tencera The Convertible Girl/Szabasowa Dziewczyna w reż. Marcina Sławińskiego. Na widzów czekają też najnowsze spektakle Teatru Żydowskiego: czerwcowa premiera, czyli spektakl Houdini. Odyseja magiczna w reż. Michała Walczaka, określany jako „musicalowy escape room”, Miasto bez Żydów w reż. Karoliny Kirsz – marcowa premiera na motywach pierwszej w Europie antyfaszystowskiej powieści autorstwa Hugo Bettauera. Zostanie też wystawiony spektakl Żydowski Pies w reż. Ewy Galicy, na podstawie książki Ashera Kravitza, który powstał w ramach projektu BIMA – Scena Młodych i we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Żydowski Pies jedna ze scen
Żydowski Pies – jedna ze scen
fot. Marta Kuśmierz

Warto zwrócić uwagę na wszechstronność programu 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Obejmuje on zarówno wielkie koncerty, jak i kameralne recitale, intymne rozmowy i cieszące się ogromną popularnością spektakle, zaś żydowska kultura, sztuka i tradycja będą interpretowane przez polskich i międzynarodowych artystów.

Festiwal Singera 2024 plakat
Festiwal Singera 2024 – plakat
fot. materiał Organizatora

Partnerem 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie dofinansowano ze środków: Miasta Stołecznego Warszawy; Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca; dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej; Ambasady Izraela w Polsce.

Wśród partnerów medialnych jest – jak już wspomniałem – portal www.warszawa.pl. Wkrótce przedstawimy więcej szczegółów programowych.

14 sierpnia 2024 18:31
[fbcomments]