Konkurs Stolicy na najładniejszą polską nazwę w warszawskiej przestrzeni publicznej

Babka Tower
Babka – Tower
fot. Adrian Grycuk (Wiki)

Warszawiacy mają jednak dość tych wszystkich „pointów”, „house’ów”, „factorów”, „developmen-tów”, „shopping-centerów”, „towersów” itd.

Z powodu dużego zainteresowania STOLICA przedłuża termin nadsyłania zgłoszeń w Konkursie ogłoszonym w grudniowym numerze Stolicy na polskie nazwy w warszawskiej przestrzeni miejskiej.

Dziękujemy za dotychczasowe liczne zgłoszenia i oczekujemy na kolejne.

Wybieramy najładniejszą
polsk
ą nazwę
w warszawskiej przestrzeni publicznej.
Czekamy na zg
łoszenia nazw już istniejących
i propozycje nowych

Najbardziej poszukiwanymi najemcami powierzchni biurowych i handlowych są korporacje, sieci handlowe, firmy z różnych stron świata, które chętnie ściągają do Polski, a ich przedstawiciele nie znają naszego języka, ale chętnie wybierają Warszawę do robienia biznesu.

Nic więc dziwnego, że inwestorzy (polscy i zagraniczni) nowych biurowców i sieci handlowych nadają im obce -najczęściej angielskie – nazwy. Z ich punktu widzenia przemawiają za tym względy marketingowe.

Warszawiacy mają jednak dość tych wszystkich „pointów”, „house’ów”, „factorów”, „developmen-tów”, „shopping-centerów”, „towersów” itd. Dają temu wyraz, czasem w sposób dość emocjonalny, w Internecie i listach do naszej redakcji.

Niekiedy wywierają również zorganizowany, głównie za pośrednictwem mediów tradycyjnych i elektronicznych, wpływ na inwestorów. Niektórzy przyznają im rację – i tak wielkie centrum apartamentowo-biurowo-rozrywkowe Copernicus Sąuare powróciło do historycznej nazwy EC Powiśle, a inwestor podkreśla swój szacunek do tradycji miejsca. Istnieją też już inne polskie nazwy, podajemy niektóre przykładowo: Symfonia, Kolorowy Gocław, osiedle Pod Różami, Mozaika, osiedle Królewski Park, Żoliborz Artystyczny, osiedle Wiślany Mokotów…

Zwracamy się do naszych Czytelników o nadsyłanie najbardziej trafnych będących już w użyciu polskich nazw dla istniejących budynków biurowych i mieszkalnych, osiedli mieszkaniowych, centrów handlowych. Wraz z nazwą prosimy koniecznie podać adres inwestycji. W lutym ogłosimy wyniki konkursu na polską warszawską nazwę, a wśród uczestników rozlosujemy nagrody.

Na propozycje czekamy do końca stycznia. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres

info@warszawa-stolica. pl.

Więcej informacji o konkursie na www.warszawa-stolica.pl.

Warto przeczytać artykuł Pani prof. Kwiryny Handke o warszawskich nazwach: LINK
(ak)

3 lutego 2015 21:29