Biografia pod choinkę

Mela Muter i jej przenikliwe oczy
Mela Muter – i jej przenikliwe oczy
fot. Fragment okładki książki/ Roman Soroczyński

Ktoś nie ma pomysłu na prezent pod choinkę? Może warto podarować książkę? Drugi z tytułów poleca Roman Soroczyński.

Na naszej stronie już zaprezentowaliśmy jedną z książek, które – naszym zdaniem – można podarować jako prezent pod choinkę (zob. LINK).

Dzięki drugiej pozycji miłośnicy malarstwa i biografii mogą bliżej poznać Melę Muter. O ile bowiem niemal wszyscy kojarzą, urodzoną nieco wcześniej, Olgę Boznańską, o tyle Mela Muter (właściwie: Maria Melania Mutermilch z domu Klingsland) nie została jeszcze w pełni odkryta. Może dlatego, że jej dzieła wróciły do Polski dopiero siedemdziesiąt lat po II wojnie światowej? Sądzę, że dużą pomocą w wydobyciu malarki z cienia okaże się książka Karoliny Prewęckiej, Mela MUTER. Gorączka życia.

Spod pióra autorki wyszło kilka niezwykle interesujących książek o ludziach kultury. Interesuje się zarówno żyjącymi w obecnym stuleciu, jak i tymi, którzy funkcjonowali na przełomie XIX i XX wieku.

Okazuje się, że Mela Muter opowiadała o sobie w obrazach. „Jej uczucia, przeżycia, troski, przemyślenia zostały zapisane w postaciach, które portretowała. Portretowała nie tylko bohaterów, ale również siebie” – mówi autorka książki. Obrazy Meli Muter można uznać za swoisty pamiętnik malarki. Mimo wielu trudności nie rezygnowała z malowania i w ten sposób wyrażała siebie. Robiła to w sposób emocjonalny, nie próbując nikomu przypodobać się. Prawdopodobnie „malowaniem prawdy” odstraszała wiele osób, a zwłaszcza kobiety. Niestety, większość z nas chciałaby widzieć siebie piękniejszymi, powabniejszymi i bardziej urokliwymi. Mela Muter twierdziła, że przedstawia swoich bohaterów tak, jak ich widzi. Nie stroili się oni do portretów, nikogo nie udawali. Ot, zwykli ludzie, którzy nie przeszli do historii, przekazywali swoje prawdy życiowe. Sama malarka zaś często stawała na drugim planie. Do tej pory recenzenci podkreślają, że jej obrazy mają w sobie prawdę widoczną od pierwszego wejrzenia.

Mela Muter. Gorączka życia - okładka książki
Mela Muter. Gorączka życia – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Karolina Prewęcka, Mela MUTER. Gorączka życia

Redakcja: Adam Lard

Korekta: Alicja Kobel

Projekt okładki i skład: Dymitr Miłowanow

Zdjęcie na okładce: Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Wydawca: Fabuła Fraza, 2019

ISBN 978-83654-1143-3

18 grudnia 2019 13:54

Komentarze