0

Kolejny teatralny jubileusz

Od lewej - Gołda Tencer, Remigiusz Grzela, Magdalena Piekorz, Agata Biziuk, Łukasz Chotkowski, Dawid Szurmiej
Od lewej – Gołda Tencer, Remigiusz Grzela, Magdalena Piekorz, Agata Biziuk, Łukasz Chotkowski, Dawid Szurmiej
fot. Roman Soroczyński

W 2020 roku przypada 70-lecie Teatru Żydowskiego. Na konferencji prasowej z tej okazji był Roman Soroczyński.

W 2020 roku przypada 70. rocznica istnienia Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. W ramach przygotowań do obchodów zorganizowano konferencję prasową, podczas której przedstawione zostały związane z tym plany.

Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego:

– Nadchodzący rok będzie dla nas szczególny. Mam wielką nadzieję, że wspólnie z widzami naszego teatru będziemy celebrować 70-lecie Teatru Żydowskiego. Towarzyszyć nam będą wybitni twórcy teatralni, koprodukcje i wspaniała literatura.

W programie obchodów znajdzie się wiele premier i imprez towarzyszących.

Spektaklem przygotowanym specjalnie na obchody 70-lecia Teatru będzie Dziedzictwo Isaaca Bashevisa Singera, według scenariusza Krzysztofa Teodora Toeplitza, w adaptacji i reżyserii Magdaleny Piekorz.  Dwadzieścia pięć lat temu Krzysztof Teodor Toeplitz napisał scenariusz serialu telewizyjnego na podstawie powieści Singera „Dwór” i „Spuścizna”. Nigdy go nie zrealizowano. Magdalena Piekorz przeniesie go na scenę. To jedne z najlepszych powieści noblisty i malują wspaniałą galerię postaci – ludzi nieszczęśliwych i walczących o przetrwanie, hrabiów, cadyków, upadłych kobiet, szaleńców, rewolucjonistów, grzeszników i świętych, to rzecz o ich wędrówce przez tereny Rosji, porozbiorowej Polski, Ameryki i Palestyny. Podczas konferencji prasowej pojawił się slajd zawierający dwa zdjęcia: autora i reżyserki. Widziałem zaskoczenie pani Magdaleny Piekorz faktem, że znalazła się na tym samym slajdzie, co noblista. Nie omieszkała zresztą podkreślić tego w swojej wypowiedzi.

Konsternacja Magdaleny Piekorz
Konsternacja – Magdaleny Piekorz

W koprodukcji z francuskim teatrem Les Comédiens Voyageurs powstanie spektakl według napisanej w jidysz powieści Izraela Rabona Bałuty (z 1934 roku), w adaptacji i reżyserii Marcela Bozonneta. Jej bohaterem jest siedmio- ośmioletni Jasi, który dorasta wśród robotniczej żydowskiej biedoty na Bałutach. Miejscami surrealistyczna akcja toczy się na krótko przed wybuchem I wojny światowej. Spektakl będzie grany w językach francuskim i jidysz z polskimi napisami.

Sztukę Mykwa. Opowieści o kobietach i miejscu Hadar Galron, w przekładzie Doroty Sikorskiej, wyreżyseruje Karolina Kirsz. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie, basenie wypełnionym wodą, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji. Bohaterkami jest osiem kobiet w różnym wieku, o różnych przekonaniach. Najmłodsza, 19-letnia Tehila, przychodzi do mykwy po raz pierwszy, noc przed ślubem. Delikatna, płochliwa, mało pewna siebie, tkwi w konserwatywnych normach wspólnoty, jednocześnie marząc o normalnym życiu. Akcja dramatu zaczyna się wraz z pojawieniem nowej pracownicy mykwy – Sziry. Każda z kobiet, niezależnie od religijnych przekonań, ma coś do ukrycia.

Kolejną jubileuszową premierą będzie Chaplin w reżyserii Wiktora Rubina, który jest również autorem przewrotnego i miejscami groteskowego tekstu. Chaplin był prawdopodobnie jednym z najsłynniejszych Żydów w historii, który w rzeczywistości nie był Żydem. Spektakl jest opowieścią o tym, jak do tej pomyłki doszło.

Sen o Goldfadenie Jakuba Rotbauma – to sztuka ułożona przez reżysera w czasie pobytu w Ameryce. Stefan Treugutt pisał: „Zaczyna się za kulisami, by ciągnąć się dalej jako sen suflera – suflera Ojzera”. A w tym śnie pojawiały się postaci ze sztuk Abrahama Goldfadena, nazywanego „ojcem teatru żydowskiego”. Spektakl wywołał zachwyt u widzów, doceniony został również przez krytykę teatralną. Jan Kott pisał: „Wychodziłem z teatru oczarowany!”.

W tym szczególnym dla Teatru Żydowskiego roku Gołda Tencer zaprosi widzów na cykl Przy szabasowych świecach, w którym co miesiąc będzie prezentować twórczość znanych żydowskich kompozytorów, autorów, wykonawców, związanych nie tylko z polską estradą. Wśród nich będą m.in.: Jerzy Petersburski, Ludwik Starski, Jerzy Jurandot, Leo Fuchs, Adam Aston, Al Jolson, Wiera Gran, The Barry Sisters etc. Utwory będą wykonywane w języku polskim i jidysz.

Obchody urodzinowe zwieńczy Wielki koncert na 70-lecie Teatru Żydowskiego.

PeKiN - plakat proj. Przemek Sokołowski
plakat proj. Przemek Sokołowski – plakat proj. Przemek Sokołowski

Jubileusz – jubileuszem, ale w Teatrze Żydowskim trwa codzienna praca. Na początku obecnego sezonu prezentowano, wyreżyserowanego przez Wojciecha Kościelniaka, Śpiewaka Jazzbandu, którego światowa premiera odbyła się 14 czerwca. 8 listopada po raz pierwszy wystawiono Balkon Goldy w reżyserii Marty Miłoszewskiej – spektakl mówiący o słynnej premier Goldzie Meir. Z kolei 28 listopada odbędzie się premiera spektaklu PeKiN, którego autorką, scenarzystką i reżyserką jest Agata Biziuk. Koproducentem spektaklu jest Teatr PAPAHEMA. Podczas konferencji autorka stwierdziła, że widowisko ma przywołać duchy pałacu i przeszłości, jednocześnie zastanawiała się, czy socrealizm nie jest naszym antykiem.

Berek - plakat
Berek – plakat
fot. Materiał prasowy

7 grudnia zostanie pokazany Berek w reżyserii Mai Kleczewskiej. Główny bohater, Berek Joselewicz, podczas insurekcji kościuszkowskiej stał się symbolem zaangażowania Żydów w niepodległość Polski. Współscenarzysta spektaklu, Łukasz Chotkowski, przypomniał, że w Wojsku Polskim walczyło 200 tysięcy Żydów, spośród których 30 tysięcy poległo. Berek ma być nietypowym spektaklem, w którym, między innymi za sprawą Zbigniewa Libery, objawi się nowy synkretyzm, czyli połączenie sztuk. W spektaklu pojawi się również rzadko stosowany element – język jidysz. Przy tej okazji Gołda Tencer przypomniała, że na świecie są tylko cztery teatry, w których gra się w tym języku. Jednocześnie poinformowała o swoim pomyśle powołania Międzynarodowego Teatru Jidysz. Nie każdy z nas kojarzy, że kultura żydowska i kultura jidysz nie są tożsame: jidysz jest elementem znacznie szerszej kultury żydowskiej. Od lipca 2012 roku funkcjonuje Centrum Kultury Jidysz, które popularyzuje kulturę, sztukę i język Żydów aszkenazyjskich. Wśród propozycji znajdują się zajęcia dla studentów Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Międzynarodowe Seminarium Języka Jidysz oraz bogaty program edukacyjno-kulturalny.

Singers New York 2019 - plakat
Singers New York 2019 – plakat
fot. Materiał prasowy

Od szesnastu lat bogactwo kultury żydowskiej jest prezentowane podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Festiwal jest okazją do popularyzacji dorobku Isaaca Bashevisa Singera oraz dziedzictwa kultury żydowskiej w miastach, w których noblista żył i tworzył. Jednym z tych miast jest Nowy Jork, stąd między 17 a 19 listopada 2019 rokuSinger’s New York, po raz drugi, zawita do najbardziej prestiżowych lokalizacji życia żydowskiego tego miasta.

Ewa Dąbrowska w spektaklu Mur - pojawi się w Nowym Jorku
Ewa Dąbrowska w spektaklu Mur – pojawi się w Nowym Jorku

I co ciekawe, tak dużo dzieje się w – jak określiła Gołda Tencer – „Teatrze bez teatru”. Przypomnijmy bowiem, że pod koniec 2016 roku Teatr Żydowski utracił swoją siedzibę i gra w różnych miejscach Warszawy.

 

15 listopada 2019 09:41
[fbcomments]