0

Teatr Dramatyczny w maju

Niebezpieczna metoda jedna ze scen
Niebezpieczna metoda – jedna ze scen
fot. Katarzyna Chmura

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy przygotował na maj ciekawą ofertę online. Szczegóły przedstawia Roman Soroczyński.

W dobie pandemii COVID-19 nasz portal stara się sygnalizować przynajmniej część wydarzeń kulturalnych online. Wprawdzie osobiście tęsknię za spektaklami i koncertami na żywo, ale – jak wielu P.T. Czytelników – chętnie skorzystam z okazji, by dowiedzieć się co nieco o różnych aspektach życia teatralnego.

Taką szansę daje na przykład Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy.
Nie dość, że w każdą sobotę na jego e-scenie pojawiają się kolejne spektakle (o tym za chwilę), to Teatr prezentuje inne propozycje. W ramach nowego cyklu, pod nazwą Dramatyczny od kulis, widzowie zostaną zabrani na wycieczkę m.in. po teatralnych magazynach i pracowniach.

Przez wszystkie tajniki poprowadzi nas głos Adama Ferencego.

Czy ktoś zwrócił uwagę na ogromny żyrandol nad widownią na Scenie im. G. Holoubka? Zapewne trudno go nie zauważyć, ale jeszcze trudniej wyobrazić sobie, że można do niego wejść.

A może kogoś interesuje to, gdzie aktor spędza ostatnią godzinę przed spektaklem? Będziemy mogli zobaczyć, jakie elementy za kulisami sprawiają, że na scenie dzieje się magia, mimo że ich nazwy (na przykład „mosty” i „sztankiety”) brzmią dość surowo.

Przekonamy się także, że słowo „artysta” nie przynależy wyłącznie do aktorów, dramaturgów, reżyserów i scenografów, ale także między innymi do osób, które w piwnicznych pracowniach potrafią wyczarować najwspanialsze elementy dekoracji.

Będziemy mogli zbliżyć się do tego, co tworzy ducha teatru, a nawet poznać mity (bądź fakty!) o duchach twórców krążących po teatralnych korytarzach.

Nowy cykl Dramatyczny od kulis startuje już w najbliższy piątek, 8 maja 2020 roku, o godzinie 21:00, prezentując film Aktor przed spektaklem.

Kolejne odcinki (Jak to działa?, Duchy Teatru, Matematyka Teatru) będą pojawiać się również w piątki.

Linki do filmów będą podawane na bieżąco na Facebooku oraz stronie internetowej Teatru.

Nasza redakcja – w miarę otrzymywanych wieści z Teatru – też postara się na bieżąco informować  P.T. Czytelników.

Dramatyczny od kulis logotyp
Dramatyczny od kulis – logotyp
fot. materiał prasowy Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny kontynuuje również dotychczasowe cykle.

W poniedziałki
udostępniane są archiwalne nagrania najciekawszych czytań Laboratorium Dramatu z poprzedniego i aktualnego sezonu.
W najbliższy poniedziałek, 11 maja, o godz. 19:00, będziemy mogli posłuchać, jak Anna Gorajska, Anna Kłos, Kamil Siegmund i Mateusz Weber czytali jednoaktówkę Dziwne czasy, dziwna miłość, dziwne żywoty, której autorem jest Viliam Klimáček (przekład Andrzej Sławomir Jagodziński, reżyseria Magdalena Miklasz) W następne poniedziałki czytane będą: Lęki poranne Stanisława Grochowiaka w reż. Ewy Małecki i Dziki Zachód Anny Wakulik w reż. Anny Wieczur-Bluszcz.

We wtorki,
w ramach cyklu Mój Dramatyczny, są prezentowane fragmenty archiwów zdjęciowych, które zabierają widzów w podróż do teatralnej przeszłości. Najbliższa prezentacja, która rozpocznie się o godzinie 18:00, będzie związana z premierą – w Sali Prób Teatru Dramatycznego, w 1957 roku – awangardowej jednoaktówki Eugène Ionesco, zatytułowanej Krzesło. Reżyserem spektaklu był Ludwik René, a w rolach głównych wystąpili Halina Miko­łajska i Jan Świderski. W kolejce czekają Iwona, Księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza, którą w 1957 roku reżyserowała Halina Mikołajska, oraz kabaret satyryczny Koń z 1958 roku.

W środy
dziennikarka Dagmara Kowalska prowadzi wywiady z aktorkami i aktorami Teatru Dramatycznego. Już 6 maja, o godzinie 19:00, gościem będzie Agnieszka Wosińska, która debiutowała w tym teatrze w 1994 roku rolą Ofelii w Hamlecie Williama Shakespeare’a w reżyserii Andrzeja Domalika. Obecnie można ją zobaczyć w spektaklach: Sen nocy letniej W. Shakespeare’a w reż. G. Máté, Cabaret J. Masteroffa, F. Ebba, J. Kandera w reż. E. Pietrowiak, Bez wyjścia J.-P. Sartre’a w reż. B. Sass, Madame A. Libery w reż. J. Krofty. Następnymi gośćmi będą: Otar Saralidze, Łukasz Wójcik i Marcin Stępniak.

Czwartki.
Jak na porządną uczelnię przystało, przynajmniej jeden dzień – to wykłady.
W Teatrze Dramatycznym są one prezentowane w czwartki, o godzinie 18:00. Trzykrotnie wykładowcą będzie doktor archeologii Jerzy Tomasz Bąbel, który opowie o „Drodze wojownika”, „Świętym królu” i „Tradycji europejskiej przedchrześcijańskiej”. Jeden z wykładów, zatytułowany „Archetyp Zbawiciela”, zaprezentuje doktor Zenon Waldemar Dudek.

Bajkowa niedziela logotyp
Bajkowa niedziela – logotyp
fot. materiał prasowy Teatru Dramatycznego

W niedzielne wieczory,
o godzinie 19:00, aktorzy Teatru Dramatycznego zapraszają na wspólne czytanie baśni i bajek. W maju będą to kolejne baśnie Hansa Christiana Andersena: „Syrena” (czyta Marta Król), „Cień” (Maciej Wyczański), „Pod starą wierzbą” (Lidia Pronobis) i „Nowe szaty cesarza” (Sebastian Skoczeń). Autorką przekładów trzech pierwszych utworów jest Cecylia Niewiadomska, a czwartego – Franciszek Mirandola.

Niebezpieczna metoda rozmowa
Niebezpieczna metoda – rozmowa
fot. Katarzyna Chmura

Soboty.
Wreszcie obiecane spektakle online!
Są one prezentowane w soboty od godziny 19:00.
Warto tu zaznaczyć, że spektakle można obejrzeć tylko w danym dniu, ale … można włączyć się o dowolnej godzinie – do północy.

7 maja będziemy mogli obejrzeć Niebezpieczną metodę Christophera Hamptona, której tłumaczem jest Rubi Birden. Spektakl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej opowiada o początkach psychoanalizy, która ukształtowała dzisiejsze myślenie o człowieku. Jest to historia konfliktu dwóch wielkich uczonych wokół kobiety, która była im równa. Sabina Spielrein po nieskutecznym leczeniu elektrowstrząsami trafia do szwajcarskiej kliniki. Opieką otacza ją Carl Gustaw Jung i w terapii decyduje się na eksperymentalną metodę Zygmunta Freuda. Dramat miłości rozpoczęty psychologiczną kuracją, przeradza się w naukową rywalizację. Sabina zostaje pierwszą kobietą leczoną dzięki terapii rozmową.

Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2015 roku na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Grają w nim między innymi: Rafał Królikowski, Zuzanna Grabowska, Małgorzata Niemirska i Krzysztof Ogłoza.

Następne majowe spektakle online to Trzy siostry Antoniego Czechowa, Rzecz o banalności miłości Savyona Liebrechta i Coming out Jacka Góreckiego.

Postaramy się opisywać je w szerszym stopniu przed kolejnymi prezentacjami.

6 maja 2020 12:57
[fbcomments]