0

Jest nowy dyrektor Teatru Rampa

Teatr Rampa w Warszawie. Fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)
Teatr Rampa w Warszawie.
fot. Adrian Grycuk (Wikimedia)

Urzędnicy miasta stołecznego Warszawy ogłosili nowego dyrektora w Teatrze Rampa (dawniej Teatr na Targówku).

Michał Walczak to nowy dyrektor Teatru Rampa na Targówku.
Komisja konkursowa bezwzględną większością głosów poparła jego kandydaturę.
Urzędowanie rozpocznie od 1 września 2021 roku.

Jak napisali urzędnicy z biura prasowego:

Komisja uznała, że kandydatura Michała Walczaka w najwyższym stopniu spełnia przyjęte kryteria oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionej koncepcji programowej oraz koncepcji organizacyjnej Teatru Rampa na Targówku. Przedstawiona przez Michała Walczaka koncepcja jest nowoczesna i odważna. Rozmowa z kandydatem dała podstawę do stwierdzenia, że zna on specyfikę pracy w teatrze oraz posiada doświadczenie we współpracy z podmiotami zewnętrznymi i w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł innych niż dotacja od organizatora.

Postępowanie konkursowe

Jak informują urzędnicy, konkurs na dyrektora Teatru Rampa na Targówku został ogłoszony pod koniec grudnia 2020 roku. W pierwszym etapie postępowania konkursowego spośród 11 osób, które złożyły oferty do drugiego etapu przeszło 10 spełniających wymagania formalne.

Rozmowy z nimi odbyły się 8 i 9 kwietnia 2021 roku.

Pomysły na dyrektorowanie oceniała ośmioosobowa komisja (jedna osoba bez prawa głosu) pod przewodnictwem Artura Jóźwika, dyrektora Biura Kultury.

Prócz przedstawicieli urzędu miasta w komisji zasiadali także reprezentanci Teatru Rampa, przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich oraz Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Michał Walczak

to polski dramatopisarz i reżyser, który urodził sie w Sanoku w 1979 roku.

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku z 1998.

Studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a następnie w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze oraz Reżyserii.

Zadebiutował w 2002 roku dramatem Piaskownica, za który otrzymał nagrodę w konkursie My na progu nowego wieku. Sztuka została wystawiona w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a reżyserem był Piotr Kruszczyński. Ten sam reżyser zrealizował Kopalnię – dramat napisany przez Walczaka na specjalne zamówienie. Piaskownicę wystawiono również w Teatrze Narodowym (reż. Tadeusz Bradecki). W 2005 roku zrealizowano na jej podstawie spektakl Teatru Telewizji.

Jego sztuka Podróż do wnętrza pokoju wystawiona w Teatrze Powszechnym w Radomiu przez Adama Srokę zdobyła nagrodę na 9. Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sam autor zrealizował ją na scenie Garaż Poffszechny Teatru Powszechnego w Warszawie (2003), debiutując jako reżyser. Na jej podstawie nakręcono również spektakl Teatru Telewizji. Sztuka ta została nagrodzona na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w Sopocie za oryginalny polski tekst dramatyczny.

Ponadto Walczak napisał dramaty Rzeka, Kac (Teatr Nowy w Łodzi, reżyseria własna), Nocny autobus (Teatr Stary w Krakowie, reż. Jarosław Tumidajski), Całe życie Jarosława, Pierwszy raz (Teatr Narodowy w Warszawie, reż. Tadeusz Bradecki).

Od 2012 pisze scenariusze przedstawień kabaretu „Pożar w Burdelu”.
Jest też wraz z Maciejem Łubieńskim jego współtwórcą.

Twórczość

dramatyczna Michała Walczaka

  • Piaskownica (2002)
  • Podróż do wnętrza pokoju (2003)
  • Dziwna rzeka (2003)
  • Kopalnia (2004)
  • Pierwszy raz
  • Polowanie na łosia (2009)
  • Amazonia (2011)

Nagrody Michała Walczaka

  • 1995 – II nagroda w sanockim konkursie literackim im. Grzegorza z Sanoka za opowiadanie „Burza“.
  • 2002 – I nagroda dla „Piaskownicy“ w konkursie „My na progu nowego wieku“ Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi.
  • 2002 – Nagroda w konkursie „Radom Odważny” dla „Podróży do wnętrza pokoju”.
  • 2002 – Nagroda w konkursie warszawskiego Stowarzyszenia Drama za „Podróż do wnętrza pokoju“.
  • 2002 – III Nagroda na V Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka (kategoria: dramat i słuchowisko)
  • 2003 – Nagroda za oryginalny tekst sztuki „Podróż do wnętrza pokoju“ na 9. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie.
  • 2003 – Nagroda w konkursie Ministra Kultury za sztukę „Podróż do wnętrza pokoju“.
  • 2004 – Nagroda za dramat „Piaskownica“ na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty w Poznaniu[.
  • 2005 – Nagroda za sztukę „Kopalnia“ na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie.
  • 2005 – Nagroda za oryginalny tekst dramatyczny, w sztuce „Podróż do wnętrza pokoju“ na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie[8].
  • 2006 – Europejska nagroda autorska za dramat „Pierwszy raz“ na Heidelberger Stückemarkt[8].
  • 2007 – II nagroda za sztukę „O człowieku z bogiem w szafie“ na Konkursie na Dramat Inspirowany Życiem, Myślą i Twórczością Jana Pawła II.
  • 2011 – Nagroda za najciekawszą sztukę dla dzieci i młodzieży „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia“ na V Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty w Poznaniu.

biografii Wikipedia

15 kwietnia 2021 00:01
[fbcomments]