0

Miejskie spotkania technologiczne

Grafika: Przeglądy technologiczne
fot. UM Warszawa

Rozpoczyna się cykl spotkań pt. Przeglądy technologiczne, w celu prezentacji  innowacyjnych i technologicznych rozwiązań dla miasta.

Pierwsze, pilotażowe spotkanie odbędzie się w środę, 10 lipca.

Spotkanie Ochrona środowiska i klimat w Zodiaku przy pasażu Wiecha 4, o godz. 10:00, to doskonała okazja do wymiany wiedzy, prezentacji innowacyjnych pomysłów i prototypów, dyskusji o technologiach i perspektywach ich zastosowania w przestrzeni miasta. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele  instytucji otoczenia biznesu, organizacji, funduszy inwestycyjnych, korporacji i start-upów oraz samorządu.

Uczestnicy zaprezentują rozwiązania z sektora ochrony środowiska:

  • technologie wspierające walkę o ochronę środowiska i klimat,
  • innowacje ekologiczne związane z ochroną powietrza,
  • efektywność energetyczna,
  • ochrona klimatu,
  • transport,
  • odnawialne źródła energii
  • fotowoltaika.

Zostaną również omówione rozwiązania z zakresu szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju, w tym technologie służące circular economy i sharing economy.

Obowiązują zapisy: [LINK].

Warszawa dla klimatu

4 lipca stołeczni radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji.
Strategia wyznacza politykę działań zapobiegających i łagodzących negatywne skutki zmian klimatu. Odnawialne źródła energii, więcej zieleni, redukcja emisji CO2, inwestycje w transport publiczny to fundamenty warszawskiego planu.

Już teraz 40 proc. Warszawy pokryta jest roślinnością. Lasy Miejskie otrzymują kolejne hektary pod zalesienia. Na 43 ha w ciągu najbliższych trzech-czterech lat pojawi się dodatkowe 310 tys. drzew. Dodatkowo tej jesieni ogrodnicy posadzą 7 tys. przyulicznych drzew, a obecnie trwa inwentaryzacja zieleni.

Miejskie budynki mają być wyposażane w panele fotowoltaiczne oraz w zielone dachy, bogate w krzewy i pnącza. Miasto udzieli blisko 1700 dotacji na instalacje odnawialne źródła energii w Warszawie.

Ponadto dzięki podjętej decyzji o zwiększeniu wydatków na przyłącza, wszystkie miejskie budynki mieszkaniowe, gdzie będzie to możliwe, Warszawa podłączy do ciepła miejskiego lub sieci gazowej. Takie zmiany czekają 267 budynków z 3590 mieszkaniami. Dzięki temu w zasobie komunalnym nie będzie już kopciuchów, które nie spełniają zasad eko-projektu.

Kluczowy jest też transport publiczny. Już dziś 50% pasażerów w Warszawie jeździ środkami transportu publicznego, które nie emitują zanieczyszczeń – tramwajami, metrem, SKM czy autobusami elektrycznymi. Do 2022 roku ten wskaźnik Warszawa chce podnieść do 60%, przede wszystkim po przez rozbudowę komunikacji szynowej.

UM Warszawa

8 lipca 2019 09:59