0

Nowe Dynasy

Czy na Nowe Dynasy wróci życie, energia, sport i rekreacja? Zobaczmy jak. Warszawa czeka na to od lat.

Celem Inicjatywy Nowe Dynasy jest rewitalizacja i przywrócenie nieczynnego welodromu (dawnego toru kolarskiego Klubu Sportowego „Orzeł” przy ul. Podskarbińskiej) na styku Kamionka i Grochowa, oraz nadanie mu nowej formuły otwartego dla mieszkańców, wielofunkcyjnego centrum miejskiego o charakterze rekreacyjno-sportowym i kulturalnym.

Zamiarem Inicjatywy jest ożywienie zapomnianego miejsca, nawiązanie do jego historii i silnych tradycji kolarskich w kontekście rozwijającej się kultury rowerowej.

Działalność Inicjatywy Nowe Dynasy w sprawie przywrócenia nieczynnego toru kolarskiego (dawnej RKS „Orzeł”) trwa nie od dziś.

Wnioskowane przez Nowe Dynasy konsultacje społeczne w kwestii zagospodarowania terenu KS „Orzeł” przy Podskarbińskiej 11 (toru wraz z budynkiem klubowym) planowane są w kwietniu bieżącego roku.

Mamy nadzieję, że mimo iż konsultacje nie będą miały wymiaru ogólnomiejskiego, to zgodnie z deklaracją Burmistrza Pragi-Południe będą mogli wziąć w nich udział wszyscy mieszkańcy zainteresowani losem tego obiektu.

Do naszych głównych postulatów należą:

  • reaktywacja zabytkowego, 333-metrowego welodromu
  • reaktywacja budynku klubowego (autorstwa znanego architekta Macieja Nowickiego)
  • reaktywacja otaczającej je zieleni w formule otwartego, wielofunkcyjnego centrum miejskiego – parku rowerowego, sprzyjającego rekreacji.

Chcielibyśmy by w tym miejscu powstała zielona przestrzeń publiczna nastawiona nie tylko na wyczyny sportowe, lecz także na spędzanie wolnego czasu.

Kierując się kryteriami wielofunkcyjności i zieleni, oraz mając na uwadze rozbudowę najbliższego otoczenia a także napływ nowych mieszkańców, pozwoliliśmy sobie zaproponować wizję parku miejskiego z zachowaniem welodromu i poszanowaniem silnych tradycji rowerowych / kolarskich tego miejsca.

Poniżej poglądowa, przykładowa, niezamknięta i nieostateczna wizualizacja Parku Nowe Dynasy. To ledwie propozycja, punkt wyjścia do dalszej rozmowy o potencjale tego terenu, obiektów sportowych i ich użyteczności dla mieszkańców.

Zapraszamy na przechadzkę.

Nowe Dynasy 2020 - koncepcja
Nowe Dynasy 2020 – koncepcja
fot. mat. prasowy

Wchodzimy na teren parku wejściem obok hali sportowej Orzeł (9).
Tu mogłoby działać lokalne centrum dla mieszkańców, można by się tu napić kawy, spotkać towarzysko/sąsiedzko, od czasu do czasu wpaść na pokaz filmowy, itp.
Dzieci (jak to dzieci) najpewniej (biegiem) udałyby się na przylegający do budynku plac zabaw (8). Po drugiej stronie hali widać drewniany podest (1). To tam w ciepłe letnie wieczory, w świetle lampionów, odbywają się potańcówki dla mieszkańców.
Zimą ta przestrzeń zamieni się w nieduże lodowisko (4).

Idźmy dalej.
Wszędzie mnóstwo zieleni – aż do ronda szpaler rozłożystych drzew. Jedną z alejek obchodzimy wiraż zabytkowego welodromu. Od strony ul. Mińskiej napotykamy siłownię plenerową (5) – ćwiczą tu (na stacjonarnych rowerach treningowych, a jakże!) mieszkańcy okolicznych osiedli.

Idąc wzdłuż ul. Mińskiej, nadal wzdłuż drzew, dochodzimy do pumptrucku (3) w narożniku działki. Młodzi szaleją tu na rowerach (i innych wyczynowych jednośladach). Na przeciwko, na nasypie wirażu widnieje amatorska ścianka wspinaczkowa (2). Ci, którym uda się wejść na sam szczyt ujrzą wstęgę welodromu w całej okazałości.

Przejściem podziemnym (przewidzianym przez projektanta zabytkowego obiektu – J. Kalbarczyka), znajdującym się obok placu zabaw, wejdziemy na śródtorze.
Tu także dominuje zieleń.
Na polanie piknikowej (7) kilka rodzin odpoczywa na kocach, ktoś gra w badmintona; w tle przemykają kolarze. Mimo, że to amatorzy, mkną szybko, hipnotyzując widzów. Niektórych spacerowiczów kolarstwo torowe zainteresowało szczególnie – wspinają się, więc na centralnie umieszczony, drewniany pomost (6) – stąd dobrze widać pełny owal welodromu i jadących po nim cyklistów.

Czy macie już Zielone Dynasy przed oczami?

Nowe Dynasy

Jesteśmy ruchem społecznym, który skupia reprezentantów różnych środowisk i organizacji (nie tylko rowerzystów i kolarzy!) – osoby zaangażowane w rozwój dzielnicy, mieszkańców Kamionka / Grochowa / Pragi Południe, osoby, którym nie obojętne są kolarskie tradycje dzielnicy, dalsze losy i potencjał welodromu oraz zabytkowego budynku klubowego.

Czyż nie byłoby miło gdyby Warszawa podobnie jak Wrocław, Szczecin, Łódź, Barcelona, Kijów, Helsinki, Londyn, Tallin miała swój własny odkryty welodrom?

Gdyby w tym miejscu zabiło serce dzielnicy, a Nowe Dynasy zaistniały w świadomości warszawiaków jako synonim kultury rowerowej (podobnie jak Służewiec od 80. lat kojarzony z wyścigami konnymi czy Stegny z torem łyżwiarskim)?

Proponujemy oddolny proces decyzyjny w postaci ogólnowarszawskich konsultacji społecznych jako punkt wyjścia dla decyzji o zagospodarowaniu tego terenu.

Wystawa Nowe Dynasy

Zobacz też:

2 lutego 2020 21:40
[fbcomments]