Nowe Dynasy czyli Klub Orzeł

Tor kolarski Klubu Orzeł a właściwie jego zgliszcza
Tor kolarski Klubu Orzeł – a właściwie jego zgliszcza
fot. MPawlik

Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło, pracuje nad nowym projektem z cyklu „Muzeum Społeczne”. Chce odświeżyć historię związaną z torem kolarskim „Orzeł”. Poszukuje osób, które kiedyś tam jeździły, były zaangażowane jako organizatorzy lub widzowie, mają wspomnienia związane z tym miejscem.

„Nowe Dynasy – wczoraj, dziś, jutro”

  • spotkanie i dyskusja
  • środa, 25 czerwca, godz. 19.00
  • Klubokawiarnia Kicia Kocia, ul. Garibaldiego 5A, Warszawa
  • Wstęp wolny.

Zapraszamy na dyskusję o historii i przyszłości Toru Kolarskiego „Orzeł” przy ul. Podskarbińskiej 11 na Grochowie. Szukamy mieszkańców Grochowa, Kamionka, sportowców związanych z klubem, jego pracowników, działaczy, cyklistów oraz entuzjastów warszawskiej Pragi – jednym słowem wszystkich tych, którzy pomogą nam odświeżyć historię tego wyjątkowego miejsca, przybliżą wydarzenia z dawnych lat i podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z klubem.

Dyskusja będzie ilustrowana pokazem archiwalnych i współczesnych zdjęć.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Muzeum Społeczne” Studia Teatralnego Koło, finansowanego ze środków m.st. Warszawy. Partnerami inicjatywy są klubokawiarnie Kicia Kocia oraz Dwa Osiem.

Klub Sportowy „ORZEŁ”
powstał w 1922 roku. Jego założycielami, działaczami, a zarazem zawodnikami byli młodzi mieszkańcy Grochowa. W 1972 roku oddano do użytku obiekt przy ul. Podskarbińskiej 11, w którego skład wchodził tor kolarski, hotel z zapleczem gastronomicznym, dwie sale sportowe, siłownia, sauna i gabinety odnowy biologicznej oraz ambulatorium lekarskie. Dziś obiekt popada w ruinę i jest wyłączony z eksploatacji. Projekt architektoniczny tego miejsca, autorstwa Macieja Nowickiego jest wspaniałą wizytówką odbudowującej się po wojnie Warszawy -Corbusierowski sposób operowania materiałem, nowatorska konstrukcja dachu przypominająca łupinę orzecha łączy funkcjonalizm z elementami nowego klasycyzmu. Nawet dzisiaj, w tym zapomnianym i zniszczonym obiekcie widać dawną lekkość, finezję i prostotę.

Serdecznie zapraszamy!

23 czerwca 2014 00:22
[fbcomments]