Znaczek z odsłonięcia pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie

Znaczek upamiętniający budowę pomnika Fryderyka Chopina w WarszawieZnaczek upamiętniający budowę pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie
Znaczek upamiętniający odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie – ukazał się w marcu 1927 roku
fot. Jacek Kosmala

Ministerstwo Poczt i Telegrafów postanowiło upamiętnić odsłonięcie pomnika Chopina w Warszawie znaczkiem pocztowym.

Kolejna opowieść Jacka Kosmali o znaczkach z motywami warszawskimi.

Odsłonięcie pomnika
Fryderyka Chopina w Warszawie

Pomysł upamiętnienia Fryderyka Chopina pojawił się wśród członków Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w drugiej połowie XIX wieku. Władze carskie wydały zgodę na budowę pomnika na początku XX wieku. W 1908 roku rozpisano konkurs na projekt pomnika, który rozstrzygnięto rok później. Zwyciężył projekt Wacława Szymanowskiego, jednak rosyjskie MSW odmówiło zgody na budowę pomnika w pierwotnym miejscu realizacji na placu Wareckim. Prace rzeźbiarza i realizację wstrzymał wybuch I Wojny Światowej.

Do realizacji powrócono po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Odlew wykonała firma francuska Barbedienne z Paryża. Zdecydowano postawić pomnik w Łazienkach.

Znaczek upamiętniający budowę
pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie

Ministerstwo Poczt i Telegrafów postanowiło upamiętnić odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie znaczkiem pocztowym. Projekt wykonał Zygmunt Kamiński, malarz, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autor oficjalnego godła Rzeczypospolitej Polskiej z 1927 roku. Rysunek przedstawia głowę Chopina z profilu w pięciokątnej ramce.

Niestety z powodu opóźnienia dostawy papieru do druku znaczków z Anglii, znaczek ukazał się dopiero w marcu 1927 roku, podczas gdy uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w listopadzie 1926 roku.

Znaczek o nominale 40 groszy w kolorze niebieskim (fot. 1) wykonano drukiem typograficznym na papierze białym kredowym w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w nakładzie  3 miliony 59 tysięcy sztuk. Znaczek znany jest w wielu odcieniach niebieskiego koloru. 

Znaczek upamiętniający odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie ukazał się w marcu 1927 roku Fot. 1 (fot. Jacek Kosmala)
Znaczek upamiętniający odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie – ukazał się w marcu 1927 roku Fot. 1
fot. Jacek Kosmala

Obieg pocztowy znaczka

Nominał znaczka 40 groszy przeznaczony był na dodatkową opłatę, za nadanie listu jako polecony. Najczęściej spotyka się znaczki z Chopinem na listach zagranicznych, również lotniczych. Tu prezentuję rzadki list na Kubę z dwoma znaczkami z Chopinem (fot. 2). Jeden znaczek ma wytarty rysunek znaczka, co zdarzało się często ze względu na delikatną wierzchnią warstwę papieru kredowego, na którym drukowano znaczki.

Fot. 2. List na Kubę z dwoma znaczkami z Chopinem rok 1928. Fot. Jacek Kosmala
Fot. 2. List na Kubę z dwoma znaczkami z Chopinem – rok 1928
fot. Jacek Kosmala

Ministerstwo Poczt i Telegrafów nie zdążyło z drukiem znaczka na odsłonięcie pomnika, ale postanowiono upamiętnić ten fakt specjalnym datownikiem okolicznościowym. W listopadzie 1926 roku w urzędzie pocztowym Warszawa 2 stosowano nakładkę na wirnik o treści „ FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849 / WARSZAWA / ODSŁONIĘCIE POMNIKA” (fot. 3). Mimo faktu, że wirniki były stosowane do masowego wysyłania korespondencji, listów z tym datownikiem zachowało się niewiele i są one poszukiwane przez kolekcjonerów.

Fot. 3. Nakładka na wirnik stemplujący o treści „ FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849 / WARSZAWA / ODSŁONIĘCIE POMNIKA”. Fot. Jacek Kosmala
Fot. 3. Nakładka na wirnik stemplujący – o treści „ FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849 / WARSZAWA / ODSŁONIĘCIE POMNIKA”
fot. Jacek Kosmala

Zobacz też:

Jacek Kosmala
Klub Zainteresowań PZF VARSAVIANA

7 lutego 2021 21:11
[fbcomments]