Ponownie ukazała się świetna książka o Ochocie. Prawdziwy rarytas dla miłośników Warszawy.
Jak ten czas leci. To przecież niby nie tak dawno, a jednak to już 5 i pół roku jak Wydawnictwo RM urządzało w ochockiej Mediatece Ochota (Przystanek Książka) premierę książki Joanny Rolińskiej. [LINK]
13 stycznia odbędzie się premiera wydania drugiego.
Przedwojenna Ochota. Najpiękniejsze fotografie.
WydANIE 2
Ochota dla każdego mieszkańca Warszawy oznacza co innego.
Dziś jest to dla jednych olbrzymi kompleks szpitala na Banacha z najnowocześniejszym w Europie, niedawno otwartym szpitalem dziecięcym, dla innych to tylko witający na wjeździe kolorowy Hotel Sobieski, jeszcze dla innych to Górka Szczęśliwicka i kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny, a jeszcze dla innych to gmaszysko „niebieskie miasto” i zagłębie korporacyjnych biurowców w pobliżu.
Ale są tacy, dla których ważny jest urok willowej Kolonii Staszica, jej wąskich uliczek, czy łagodnymi łukami wygiętych ulic Kolonii Lubeckiego. Są tacy co kawał swej młodości spędzili w akademiku przy pl. Narutowicza modląc się w kościele św. Jakuba o tróję na szynach z przekładanego egzaminu.
Od zawsze przyciągała mieszkańców ochocka część Pola Mokotowskiego ze swą zaciszną przestrzenią i znanymi w całej Warszawie knajpkami Lolek, Bolek, Tola czy Merlin.
Ci co pędzą przez Ochotę w kierunku lotniska lub swych pozawarszawskich pieleszy, Alejami Jerozolimskimi czy Grójecką, często nie widzą jaka czarująca i urokliwa jest Ochota już 50 metrów od ich standardowej trasy.
Warto więc spojrzeć na karty książki i zobaczyć jaka ona była gdy jeszcze tak ludzie nie pędzili, gdy się kształtowała jeszcze na długo przed atakiem betonowych osiedli i aluminiowo-szklanych biurowców a na krótko przed najazdem Tygrysów, Panther i pancernych rowerów.
Wbrew pozorom nowoczesności, wystającej tu i ówdzie jak Filip z konopi, Ochota niewiele straciła ze swego przedwojennego kształtu. Nadal pozostaje, w swych zakamarkach, zielonym i przytulnym miastem z zachowanymi dworkami i modernistyczną architekturą.
Książka „Przedwojenna Ochota. Najpiękniejsze fotografie.” To podróż w czasie. Podróż przepięknymi zakamarkami Ochoty fotografowanych pieczołowicie na prawdziwej kliszy, która utrwaliła klimat Ochoty lat międzywojennych.
Przedwojenna Ochota. Najpiękniejsze fotografie.
Wydanie 2.
- Wydawnictwo RM [LINK]
- ISBN 978-83-7773-515-2
- Stron 96
- Format 210×260 mm
- Oprawa twarda
- Cena nadrukowana 49,90 zł
- Dostępność w Internecie: sklep Wydawnictwa RM