0

Polsko-ukraiński siłacz, który rozrywał łańcuchy

Aleksander Garkowienko. Siłacz był to niezwykły, rozrywający żelazne łańcuchy i gnący z łatwością podkowy.
Aleksander Garkowienko – Siłacz był to niezwykły, rozrywający żelazne łańcuchy i gnący z łatwością podkowy.
fot. MSiT

Muzeum Sportu o sportowych relacjach polsko-ukraińskich.

Zdecydowana większość społeczeństwa polskiego popiera broniącą się przed najeźdźcą Ukrainę. Pomoc naszym napadniętym sąsiadom przybiera różne formy.

Ciekawy przekaz solidarności z Ukraińcami poszedł z warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki. Tamtejsi muzealnicy nakręcili film o historii polsko-ukraińskich sportowych relacji z wypowiedziami: Jacka Wiśniewskiego, dr hab. Roberta Gawkowskiego, Marty Marek, Piotra Banasiaka i gościnnie komentującemu teraźniejszość red. Stefana Szczepłka. W 20minutowym programie, który można oglądać poniżej na naszym portalu i na stronie Muzeum Sportu i Turystyki, wystąpił też sekretarz ambasady ukraińskiej Mykola Hranovskyi.

Polecamy obejrzenie wszystkich wypowiedzi, które pokazują niełatwe dzieje stosunków sportowych polsko-ukraińskich. Wielu z nas wie, jaką rolę w polskim sporcie odegrała Pogoń Lwów czy Sokół, ale czy wiedzieliśmy, o istnieniu dumy lwowskich Ukraińców ST Ukrainy Lwów, albo Bohuna, Podilli Tarnopol, Prołomu Stanisławów lub przemyskiej Sianowej Czajki?

Aleksander Garkowienko. Podpis pod zdjęciem: ''Znakomity atleta polski Garkowienko, wybija się na czoło zapaśników w wielkim turnieju rozgrywającym się w cyrku warszawskim

Zapewne nie znaliśmy też postaci wielkiego siłacza Aleksandra Garkowienki (1892-1944). A był to siłacz niezwykły, rozrywający żelazne łańcuchy i gnący z łatwością podkowy. Mieszkał w Warszawie i był jednocześnie Polakiem (po matce) i Ukraińcem (po ojcu). O jego sportowych sukcesach i osobistych perypetiach opowiadał Piotr Banasiak, który zapraszał do podkastu o szczegółach niebanalnego życia Garkowienki (na stronie Muzeum Sportu już jutro!).

Dodajmy, że nie przez przypadek, publikacja filmu i podcast ma miejsce
w I rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę

Poniżej niektóre dokumenty z MSiT dotyczące sportu ukraińskiego po 1939 roku.

Dyplom trzeciego stopnia Dobrowolnego Wiejskiego Towarzystwa Sportowego "Kołchoźnik"
Dyplom trzeciego stopnia – Dobrowolnego Wiejskiego Towarzystwa Sportowego „Kołchoźnik”
fot. MSiT
Medal Pamiątkowy Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku odbywanych w Polsce i Ukrainie
Medal Pamiątkowy – Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku odbywanych w Polsce i Ukrainie
fot. MSiT
Proporczyk Federacji Futbolu Ukrainy
Proporczyk – Federacji Futbolu Ukrainy
fot. MSiT
23 lutego 2023 06:00
[fbcomments]