0

Sala Kongresowa

Sala Kongresowa - modernizacja
Sala Kongresowa – modernizacja
fot. Andrzej Seta

Rozstrzygnięto przetarg na modernizację Sali Kongresowej, której koszt w 9 lat zwiększył się prawie 9 razy.

Modernizacja Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się w 2014 roku. Umowę z wykonawcą podpisywała wtedy ówczesna dyrektor PKiN sp. z o.o.. pani Renata Kaznowska (obecnie wiceprezydent Warszawy).

Miało być pięknie szybko i tanio bo koszt prac wyceniono na 45 milionów zł.
Pisaliśmy o tym w 2015 roku: [LINK]
Firma jednak rok później ogłosiła upadłość a kolejne oferowały już wykonie prac o ponad 100 milionów drożej.

Kolejne lata to kolejne unieważniane przetargi, aż do roku 2023 r.
Rok temu PKiN Sp. z o.o. poinformowała o kwocie jaką jest w stanie przeznaczyć na realizację prac. Było to 245.502.561,00 złotych brutto: [LINK]

W piątek, 8 września, urzędnicy poinformowali o wyłonieniu wykonawcy za kwotę

  • 393 350 310,00 zł

Najkorzystniejszą ofertę na realizacje zamówienia publicznego pod nazwą „Modernizacja Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wraz z pomieszczeniami niezbędnymi do jej funkcjonowania” złożyło konsorcjum ADAMIETZ Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) i Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (partner).

Z firmą Adamietz przegrała gdańska Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o., któa zaoferowała tańszą ofertę (378 672 843,00 zł) jednak zabrakło jej punktów za doświadczenie (12 vs 20).

Trzeci oferent, firma CONTROL PROCESS S.A., zapomniał podpisać ofertę.

Informacja prasowa zawiera również pochwałę inwestycji (podobną jak 9 lat temu):

Prace, które wyceniono na kwotę ponad 393 milionów zł, obejmą kompleksową modernizację Sali Kongresowej wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Pojawi się tu infrastruktura elektroakustyczna najnowszej generacji. Cały obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Zostanie też przebudowany pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Modernizacja jednej z najbardziej kultowych sal widowiskowych w Polsce pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych urządzeń technik audiowizualnych, mechaniki scenicznej oraz oświetlenia, a także zastosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa.

Planowany jest montaż 2600 nowych foteli oraz wielu innych elementów wyposażania. Zwiększona zostanie liczba toalet, również tych dla osób z niepełnosprawnościami. W zakresie robót modernizacyjnych znajdą się dodatkowo windy, strychy i pomieszczenia na poziomie piwnic. Historyczne, zabytkowe wnętrza zostaną wzbogacone o nowoczesne rozwiązania.

Zakończenie przebudowy planowane jest na przełomie 2026 i 2027 roku.

UM Warszawy, własne

11 września 2023 07:00
[fbcomments]