0

Szczęście czy głupota?

Klucz do głupoty fragment okładki
Klucz do głupoty – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Jak młodzież szuka miejsca w otaczającym świecie? Powieść o pewnym poszukiwaczu prezentuje Roman Soroczyński.

Marcus nie potrafi znaleźć sobie miejsca w otaczającym świecie. Jest przekonany, że ludzie wokół niego są sztuczni i zakłamani, co nie ułatwia mu nawiązywania relacji. Dopiero tragiczny wypadek samochodowy sprawia, że sfrustrowany chłopak zaczyna postrzegać świat nieco inaczej. Szalona podróż na Kubę, w którą wyrusza wraz z grupą znajomych, wciąga go w wir zupełnie nieprzewidywalnych wydarzeń pełnych zmysłowych kobiet i zakazanych przyjemności. Jednak czy pośród nocnych klubów i internetowych celebrytów uda mu się zwalczyć wszechobecną apatię? Marcus pragnie uwolnić ludzi od głupoty, ale by to zrobić, najpierw będzie musiał uwolnić się od samego siebie…

Autor książki Klucz do głupoty, Antoni Kędzierski, pochodzi z Warszawy.
I to jest jedyna informacja, jaką zaprezentowało Wydawnictwo Novae Res.
Na pewnym portalu społecznościowym można wyczytać, że zdawał maturę w okresie pandemii. Jest więc młodym człowiekiem, co – w przypadku autora powieści opisującej przygody dwudziestokilkulatków – może być atutem. Nie inaczej jest w przypadku Antoniego Kędzierskiego.

Klucz do głupoty okładka książki
Klucz do głupoty – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Klucz do głupoty opowiada o dylematach młodego człowieka, nie ma w nim jednak – typowych dla nurtu teen drama [dramaty nastolatków – przyp. RS] – trywializacji problemów młodego człowieka. Głównym problemem Marcusa jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne problemy, które nurtują sporą część ludzi (niestety, nie wszystkich!) przez większość życia. Niby mimochodem poruszane są problemy filozoficzne, moralne, egzystencjalne i religijne. Jak to jest, że filmiki z wygłupami dwójki młodych celebrytów mają milionową oglądalność, a zwykły, mądry człowiek nie może przebić się do świadomości innych? Co się dzieje, że poglądy płaskoziemców łatwo zdobywają popularność? Dlaczego coraz więcej ludzi sięga po narkotyki? Nawiasem, autor przedstawił bardzo ciekawy opis wizji narkotycznej.

Marcusowi nie jest łatwo, bowiem nie potrafi on nawiązywać relacji międzyludzkich, jest przeświadczony o swojej wyższości. Mimo tego trafia on na kilkoro ludzi, którzy deklarują chęć udzielenia mu pomocy. Ale czy tylko pomocy? Niektórych z nich można podejrzewać o próby manipulowania Marcusem: narzucają one swoją wolę, a chłopak ulega im. Niestety, pojawiają się narkotyki, a za nimi różnorodne wizje. Ale uwaga: do czasu!

Autor zastosował modną w ostatnim czasie narrację wieloosobową, która pozwala dojść do głosu bohaterom drugoplanowym. W ten sposób mogły one zaprezentować rozwój wydarzeń ze swojej perspektywy, zaś czytelnik ma szansę zobaczenia tej samej opowieści z różnych punktów widzenia. Całość tworzy – widziany oczami młodego człowieka – psychologiczny portret współczesnego społeczeństwa, ze wszystkimi jego dziwactwami i patologiami oraz wnikającymi z nich problemami, możliwościami i nadziejami. W środku całego zamieszania stoi poszukujący mądrych ludzi Marcus – głos młodego pokolenia, które nie zawsze (wręcz, rzadko!) jest wysłuchiwane. Dlatego uważam, że – niezależnie od wieku – każdy czytelnik znajdzie w książce Klucz do głupoty coś dla siebie.

Antoni Kędzierski

Klucz do głupoty

  • Redakcja: Dominik Leszczyński
  • Korekta: Kinga Dolczewska
  • Okładka: Krystian Żelazo
  • Skład: Michał Kacprowicz
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-667-2
12 maja 2022 12:31
[fbcomments]