0

Romanse na jesienne wieczory

Książki romantyczne na jesień 2022 okładki
Książki romantyczne na jesień 2022 – okładki
fot. Anna Jankowska

Wcześnie zapadające, jesienne wieczory skłaniają do czytania. Kilka romantycznych powieści proponuje Roman Soroczyński.

Po zmianie czasu na zimowy szybko następują wieczory. A do „dobranocki” jeszcze daleko. Warto zatem sięgnąć po dobre książki. Jest wśród nich kilka powieści romantycznych i obyczajowych, napisanych przez debiutantki.

Zacznę jednak od osoby uznawanej za niedościgły wzór w kreowaniu scen miłosnych, za jaki uznawana jest Samantha Young. Autorka po raz trzeci objawia się naszym Czytelniczkom i Czytelnikom. Po raz pierwszy prezentowaliśmy ją jako autorkę powieści Wiele hałasu o ciebie (zob. [LINK]). Jej książki często trafiają na listy bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today”. Wielokrotnie była nominowana do prestiżowych wyróżnień, a między innymi do Goodreads Choice Award dla najlepszego autora oraz najlepszej powieści romantycznej. Z kolei kilka miesięcy temu miałem przyjemność opisywania książki Jutro będziesz mój, przewidując, że rozpoczyna ona nowy cykl powieści Samanthy Young (zob. [LINK]).

I oto słowo stało się ciałem!
Do posiadłości, w której mieszka bohaterka pierwszej powieści, Robyn, przyjeżdża jej młodsza siostra, Regan. Niegdyś serdeczne stosunki między siostrami popsuły się. Dlaczego? Akcja książki Nigdy nie będę Twoja jest poprowadzona w ten sposób, że stopniowo dowiadujemy się o tajemnicach skrywanych przez Regan. Pełni ona rolę narratorki, ale wkrótce autorka przedstawia (w trzeciej osobie) punkt widzenia innej postaci: Thane jest bratem narzeczonego Robyn.

Nigdy nie będę Twoja okładka książki
Nigdy nie będę Twoja – okładka książki
fot. Anna Jankowska

Samantha Young wykorzystuje tę książkę, aby w ciekawy sposób, słowami bohaterów książki, zaprezentować swój punkt widzenia na powieści romantyczne:

W tych książkach nie chodzi tylko o seks.
Naprawdę?
Naprawdę. (…) Są zabawne i romantyczne, a z bohaterkami można się utożsamić. Czasami sprawiają nawet, że nie czuję się samotna. Powieści romantyczne bywają błyskotliwe i emocjonalne. Czasem doprowadzają mnie do płaczu, ale takiego pozytywnego, oczyszczającego.

Książka Nigdy nie będę Twoja również jest – a jakże! – powieścią romantyczną. Ale nie tylko! Autorka wprowadza do niej aż dwa, niezależne od siebie, wątki sensacyjne. Jakie? Nie zdradzę tego. Napiszę jedynie, że splot różnego rodzaju przygód – romantycznych i sensacyjnych – powoduje, iż trudno oderwać się od tej opowieści.

Samantha Young

Nigdy nie będę Twoja

  • Przekład: Ewa Górczyńska
  • Redakcja: Olga Gorczyca-Popławska
  • Korekta: Anna Brzezińska, Beata Wójcik
  • Redakcja techniczna: Mariusz Teler
  • Projekt okładki: Katarzyna Ewa Legendź
  • Zdjęcia na okładce: Shutterstock
  • Layout, skład i łamanie: Beata Rukat/Katka
  • Wydawca: Słowne (dawniej: Burda Książki), Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-8251-282-3

Wróćmy do debiutantek, z promocji których słynie Wydawnictwo Novae Res z Gdyni.

Pierwszą z nich jest Karolina Glabisz, która zaprezentowała powieść Heaven.
Ostatni rok w życiu bohaterki książki, Aimee, nie należał do najłatwiejszych. Dziewczyna straciła ukochaną matkę i wpadła w nieodpowiednie towarzystwo, co ściągnęło na nią lawinę kłopotów. Przymusowy wyjazd na wakacje do ciotki mieszkającej w niewielkiej kanadyjskiej miejscowości ma być dla niej lekcją pokory. Czy to miejsce – jawiące się w jej wyobraźni jako odludne i przeraźliwie nijakie – stanie się jej czyśćcem, niebem czy piekłem? Nowo poznani przyjaciele oraz pewien młody, utalentowany chłopak odmienią jej spojrzenie na świat, ale przeszłość powróci do Aimee niczym bumerang i ponownie namiesza w jej życiu. Jedno jest pewne: to lato w Pickering wcale nie będzie spokojne…

Heaven okładka książki
Heaven – okładka książki
fot. Anna Jankowska

Karolina Glabisz jest absolwentką psychopedagogiki kreatywności Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Uważa, że kreatywność to jedna z ważniejszych cech, jakie posiada człowiek, a ograniczać ją może tylko brak wyobraźni. Wolny czas poświęca na czytanie, pisanie i tworzenie wszelkiego rodzaju DIY. Już od najmłodszych lat wymyślała własne historie, które z czasem zaczęła przelewać na papier. W swojej twórczości chce dawać czytelnikom nadzieję, poczucie zrozumienia, a przede wszystkim uśmiech. Heaven to jej debiutancka powieść, która – jak czytamy na stronie Wydawnictwa – bazuje na trudnych doświadczeniach autorki.

Nie wiem, jakie doświadczenia ma za sobą Karolina Glabisz i nie to jest tematem mojego artykułu. Widać jednak, że autorka pięknie napisała o dorastaniu, przyjaźni, stracie bliskiej osoby, braku wsparcia czy uciekaniu w niewłaściwe towarzystwo. Wydaje się, że adresatami powieści są osoby młode, które dopiero wchodzą w dorosły świat i poszukują siebie. Ale czy to zwalnia nas, starszych, z obserwacji świata i pomagania młodszym? Wszak wsparcie bliskich jest istotne – zwłaszcza wtedy, gdy młodzi poszukują go. Powieść Heaven powinna nam pomóc w zrozumieniu tego, a jej przeczytanie nie sprawi kłopotu nawet tym najbardziej opornym: autorka ma lekkie pióro, rozdziały są krótkie. Zachęcam więc do szybkiego, ale wnikliwego przepłynięcia przez tę opowieść.

Karolina Glabisz

Heaven

  • Redakcja: Kamila Recław
  • Korekta: Słowa na warsztat
  • Okładka: Wioleta Melerska
  • Ilustracja okładkowa: Karolina Glabisz
  • Skład: Michał Kacprowicz
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-991-8

Również Baśka – bohaterka następnej książki, zatytułowanej Przyjaciółka – dopiero wkracza w dorosłość. Jak chyba wszyscy z nas w tym wieku, szuka siebie, odkrywa świat. I, jak większość z nas, sama nie wie, czego chce: zaczyna od nowa, ucząc się na błędach. Jak wygląda szczęście? Czy chodzi tylko o imprezy i seks?

Autorka książki, Anna Pasternak jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Obecnie mieszka w stolicy. Przed przyjazdem do Warszawy trzy lata spędziła w Rotterdamie. Do niedawna pracowała w dużych korporacjach, pełnych wielu ciekawych osobowości. Nie zwykła opowiadać o sobie. Jest za to świetną słuchaczką, która nie wydaje osądów. Z doświadczeń innych wyciąga własne wnioski. Sądzę, że wiele z nich przedstawiła w powieści Przyjaciółka, która jest jej debiutem.

Przyjaciółka okładka książki
Przyjaciółka – okładka książki
fot. Anna Jankowska

Do rozterek Baśki dochodzi kolejne pytanie: czy duża liczba znajomych gwarantuje nam bliskość? Okazuje się, że nie. W dodatku nie akceptuje ona siebie i, krok po kroku, staje się coraz bardziej samotna. Dochodzi do wniosku, że musi zrobić porządek z relacjami w swoim życiu: odciąć się od toksycznych znajomych i skupić się na sobie. Jedyną osobą, na którą może liczyć, jest jej przyjaciółka, Hanka. Jednak i ona nie jest do końca szczera. Okazuje się bowiem, że Hanka – zakochana w Grześku – zdaje sobie sprawę, że nie odwzajemnia on jej uczuć, bo obiektem jego westchnień jest… Baśka. Jak rozwiązać taką sytuację?

Przyjaciółka ma niewiele, bo 115, stron. Można więc przeczytać ją w stosunkowo krótkim czasie. Najważniejsza jednak jest zawarta w niej głębia przekazu i możliwość poszukiwania rozwiązań problemów, przed którymi stoi wielu młodych ludzi. Choćby dlatego z niecierpliwością będę czekać na następne książki Anny Pasternak.

Anna Pasternak

Przyjaciółka

  • Redakcja: Katarzyna Darkiewicz
  • Korekta: Agnieszka Tabor
  • Okładka: Izabela Surdykowska-Jurek
  • Skład: Beata Kostrzewska
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-989-5

Równie życiowe, często spotykane, problemy pojawiają się przed bohaterką książki Mam tak samo! Czyli świat oczami dziewczyny, która chce za bardzo. Julia jest młodą kobietą, pracującą i mieszkającą w Zurychu. Jej kariera powoli nabiera tempa, ale życie osobiste – to pasmo nieustających porażek. Zauroczona Danielem, kolegą z firmy, wciąż ma nadzieję, że staną się parą.

Książka jest napisana w formie pamiętnika, połączonego z listami do koleżanek Julii: wspólnie z nimi analizuje zachowania różnych chłopaków i rozmaite wydarzenia. W czasie czytania książki łatwo można wpaść w uzależnienie i zacząć się zastanawiać: czy przypadkiem nie znam podobnej historii? Czy nie słyszałem podobnych dialogów? Dobrze to świadczy, o autorce i jej umiejętnościach związanych z wykształceniem.

Bowiem autorka książki, Beata Czerwińska, jest z wykształcenia magistrem inżynierem [mam nadzieję, że nie muszę tu stosować feminatywów…przyp. RS], co predysponuje ją do prowadzenia analiz i szukania rozwiązań. Lubi myśleć, zastanawiać się i wyciągać wnioski. Urodziła się w Nowym Sączu, rezyduje w Szwajcarii, a obecnie mieszka w Warszawie.

Mam tak samo okładka książki
Mam tak samo – okładka książki
fot. Anna Jankowska

Wśród wielu innych sytuacji, omawianych z koleżankami, Julia przede wszystkim analizuje każdy gest i słowo Daniela. Szuka sygnałów, które mogłyby sugerować coś więcej, niż zwykłą koleżeńską życzliwość. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że nic z tego nie będzie, a Daniel wcale nie ma ochoty na angażowanie się w poważny związek… Julia, zaplątana w sieć iluzji i złudzeń, powoli staje się zakładniczką własnych marzeń o szczęśliwym związku. Dokąd doprowadzi ją przedłużająca się gra niedopowiedzeń? Czy uda jej się oddzielić prawdę od fikcji i odnaleźć prawdziwe uczucie? Jeśli ktoś chce uzyskać odpowiedzi na te pytania, powinien zajrzeć do książki.

Beata Czerwińska

Mam tak samo! Czyli świat oczami dziewczyny, która chce za bardzo.

  • Redakcja: Kamila Recław
  • Korekta: Paulina Górska
  • Okładka: Magdalena Węgrzyńska
  • Skład: Katarzyna Dambiec
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-852-2
6 listopada 2022 13:47
[fbcomments]