0

W tle wielkiej historii

W tajnej służbie... fragmenty okładek
W tajnej służbie... – fragmenty okładek
fot. Roman Soroczyński

Thriller historyczny przeplata pracę agentów z wielką historią. Roman Soroczyński prezentuje tetralogię na ten temat.

Na okładkach tetralogii W tajnej służbie II Rzeczypospolitej Krzysztofa Golucha dodano słowa: Thriller historyczny. Znalazły się one tam nie bez przyczyny. Bowiem dobra książka sensacyjna łączy opisy pracy rzeczywistych czy fikcyjnych agentów z wątkami historycznymi. By zdobyć najpilniej strzeżone tajemnice państwowe, trzeba być gotowym na więcej niż jedną bitwę. Autor starał się oddać realia historyczne z maksymalną dokładnością. Oczywiście, wypowiadane w kuluarach słowa polityków są zapewne wytworem fantazji pisarza, niemniej sama atmosfera ich rozmów została starannie odwzorowana.

W Wersalu rozpoczyna się spotkanie przywódców państw Ententy z udziałem premiera Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Zwycięskie mocarstwa usiłują zaprowadzić nowy porządek. Polska ponownie pojawia się na mapie, a wszystkie jej ziemie dążą ku zjednoczeniu – za pomocą dyplomacji lub czynu zbrojnego… I tu Krzysztof Goluch prowadzi nas na obrady niemieckiej generalicji, gdzie – w obliczu wybuchu Powstania Wielkopolskiego – powstaje iście szatański plan. Strategicznie myślący Józef Piłsudski domyśla się, że Niemcy prowadzą swoją grę, zmierzającą do tego, by nie oddawać Polsce, która dopiero co odzyskała niepodległość, ziem dawnego zaboru pruskiego. Deleguje swojego adiutanta, generała Bolesława Wieniawę-Dłogoszowskiego, do rozmów z bolszewikami.

Tymczasem młody Wiktor Adamczewski trafia w szeregi wywiadu. Walczy na froncie, którego nie widać, chroniąc młode państwo przed dawnymi zaborcami, czekającymi na szansę, by upomnieć się o swoje dawne granice i pomścić porażkę. Na wschodzie rodzi się nowy, groźny wróg, któremu wkrótce trzeba będzie stawić czoła. To początek gry, której reguły nie są ustalone, a jeden nieostrożny ruch może kosztować życie… W prasie niemieckiej pojawiają się, niby niewinne, artykuły pewnej dziennikarki, która – zdaniem polskiego wywiadu…

…była groźniejsza, niż trzy pułki wojskowe, bo wywierała wpływ na opinię publiczną.

Podczas konferencji w Wersalu…

… Czesi, Litwini i Polacy udawali, że nie widzą siebie wzajemnie. (…) Wszystkie te kraje rościły wzajemne pretensje terytorialne o fundamentalnym dla siebie znaczeniu.

Ale W tajnej służbie II Rzeczypospolitej – to nie tylko wielka historia, to nie tylko walka wywiadów. To również codzienne życie w powojennej rzeczywistości. To trauma wielu ludzi:

Tobie się wydaje, że na wojnie są zwycięzcy i pokonani. A ja ci mówię, że na wojnie wszyscy przegrywają. Ja do dziś budzę się w nocy z krzykiem, bo wydaje mi się, jakbym był w okopie, podczas gdy artyleria tłucze w nas, czym popadnie.

Jak to w życiu, pojawiają się tu osobiste stosunki między bohaterami powieści – od animozji czy wręcz nienawiści po wielką miłość: jedna z postaci, chcąc uratować męża, podejmuje współpracę z wrogim wywiadem. Jednocześnie są to zmagania nawet najwybitniejszych ludzi, jak Roman Dmowski, z metryką:

Po dojściu do pewnego wieku człowiek zdaje sobie sprawę, kiedy organizm wysyła mu czytelne sygnały, świadczące o tym, że ma dość. On również je odbierał, ale nie przywykł do tego, by pieścić się ze sobą.

Krzysztof Goluch urodził się w Puławach.
Od małego uwielbiał słuchać o minionych wydarzeniach, później fascynowało go opowiadanie o przeszłości, a teraz ma ogromną satysfakcję z popularyzowania przeszłości. Debiutował dwutomową powieścią Czerwona zemsta, wydaną przez Wydawnictwo Novae Res w 2019 roku.

W tajnej służbie... okładki tomów I-IV
W tajnej służbie... – okładki tomów I-IV
fot. Roman Soroczyński

W wywiadzie, opublikowanym na stronie granice.pl, Krzysztof Goluch powiedział, że – jeśli seria odniesie sukces – pojawią się następne tomy, sięgające do 1939 roku. Z późniejszych adnotacji wynika, że zrezygnował z tego pomysłu i postanowił o zamknięciu serii na 1926 roku. Tymczasem akcja IV tomu powieści W tajnej służbie II Rzeczypospolitej kończy się w dniu podpisywania traktatu wersalskiego, czyli 28 czerwca 1919 roku. Z niecierpliwością czekam zatem na ciąg dalszy. Sam autor enigmatycznie zachęca do oczekiwania na inne efekty jego pracy. Jeśli będą one pisane tak barwnie i świetnie wprowadzać w rozmaite arkana historii, to sądzę, iż czytelniczki i czytelnicy z dużą pasją zabiorą się do ich lektury.

Krzysztof Goluch

W tajnej służbie II Rzeczypospolitej;
tomy: I – Operacja Berlińska, II – Napad, III – Zdrajca, IV – Fortel

  • Redakcja: Paweł Pomianek
  • Korekta: Emilia Kapłan
  • Okładka: Paulina Radomska-Skierkowska
  • Skład: Michał Kacprowicz
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-646-7 / 978-83-8219-653-5 / 978-83-8219-655-9 / 978-83-8219-657-3
22 stycznia 2023 18:10
[fbcomments]