0

Warszawski Googiel

Google w Warszawie. Logo na tle PKiN
Google w Warszawie

Firma Google uruchomiła dziś region ”Google Cloud Warszawa” jako pierwszy i jedyny (póki co) w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ten kawałek googlowej chmury (z ang. cloud – chmura), czyli jeden z jej 25 obłoków, wystartował dziś w naszym mieście.

Tak na prawdę to po prostu centrum serwerowe, napchane komputerami i macierzami dyskowymi, połączone światłowodowymi mackami z innymi obłokami Googla na świecie. Dość skomplikowana informatyczno-elektroniczna układanka. W języku fachowym określana jako infrastruktura.

Mamy się czym chwalić.
Inwestycja firmy Google to około 2 miliardy dolarów amerykańskich.
A już goni ją Microsoft, który inwestuje tu co najmniej połowę tej kwoty na podobną inwestycję.

Magdalena Dziewguć, dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce:

Region Google Cloud Warszawa to ogromnej skali infrastruktura, zlokalizowana w trzech niezależnych strefach, połączona hiperszybką siecią, niezwykle bezpieczna, wyposażona w szereg dodatkowych rozwiązań informatycznych, które umożliwiają korzystanie z zaawansowanych usług informatycznych .

Polskie firmy z każdej branży, a także firmy w sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, mają od teraz dostęp do pełnej mocy obliczeniowej zapewnianej przez naszą globalną sieć. Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii mogliśmy współpracować z firmami i instytucjami rządowymi, aby pomóc im przystosować się do tej nowej rzeczywistości dzięki naszej chmurze. W Polsce z dumą wspieramy firmy w każdej branży, od handlu i bankowości, po produkcję i sektor publiczny.

Z firmą Google współpracę podjął PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju. Utworzyły one spółkę o nawie Chmura Krajowa w 2019 roku i podjęły strategiczne partnerstwo z Google.

Michał Potoczek, CEO Chmury Krajowej:

Przed firmami, które chcą przyspieszyć swój rozwój dzięki technologii, stoją dziś nowe wyzwania. Chmura to zbiór komponentów, które pozwalają działać szybciej i być bardziej konkurencyjnym. Wyzwaniem jest umiejętność wkomponowania tej technologii w produkty i procesy tak, żeby uzyskać maksymalny efekt biznesowy. Chmura Krajowa wspiera przedsiębiorstwa i instytucje na tej drodze. Ułatwiamy proces transformacji pomagając efektywnie budować wartości biznesowe z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. Nasz zespół doświadczonych ekspertów chmurowych wspiera organizacje na każdym etapie transformacji, od zbudowania planu po jego skuteczną implementację.

Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług.

Do tej pory najbliższe Polski takie centra danych Google Cloud umiejscowione były w Finlandii i Niemczech.

Thomas Kurian, prezes Google Cloud:

Otwieramy nasz pierwszy region w Europie Środkowo-Wschodniej i siódmy w Europie. Nowy Region w Warszawie zapewni organizacjom lokalny dostęp do najbardziej innowacyjnej technologii chmury obliczeniowej. Przyspieszy to ożywienie gospodarcze po pandemii i pomoże w budowaniu dobrze prosperującej gospodarki cyfrowej w Polsce.

 

14 kwietnia 2021 23:02
[fbcomments]