0

Wyścig o zdrowie. Książka – cegiełka

Ryszard Szurkowski - fragment okładki książki
Ryszard Szurkowski – fragment okładki książki
fot. Roman Soroczyński

W latach siedemdziesiątych XX wieku był idolem wielu młodych ludzi. Teraz uczestniczy w kolejnym wyścigu: o zdrowie.

W latach siedemdziesiątych XX wieku był wzorem wielu ludzi z mojego pokolenia. Gdy w radiu  były nadawane (najpierw co godzinę, a im  bliżej było do mety – co kilkanaście, kilka minut) meldunki z trasy Wyścigu Pokoju, przerywano niemal wszelkie prace. Rzucaliśmy wszystko, aby tylko zdążyć na transmisje telewizyjne z zakończenia poszczególnych etapów. W czasach, gdy nie było internetu, a najlepszych sportowców można było zobaczyć tylko w telewizji lub – dał Pan Bóg! – na żywo, organizowaliśmy podwórkowe wyścigi rowerowe. Czy muszę dodawać, że większość z nas chciała „być” Ryszardem Szurkowskim?

Nie sposób wymienić wszystkie sukcesy kolarskie Ryszarda Szurkowskiego. Wystarczy, że – w ślad za książką Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia – przypomnę, iż w latach 1964-1984 zajął pierwsze miejsca w 429 wyścigach (z mistrzostwami świata włącznie), 211 razy był drugi, a 149 razy – trzeci.

Ryszard Szurkowski. Wyścig - okładka książki
Ryszard Szurkowski. Wyścig – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Wspomniana książka – to rozmowa Krzysztofa Wyrzykowskiego i Kamila Wolnickiego z Ryszardem Szurkowskim. Nie, nie ma w niej chronologii. Są za to poruszane bardzo ważne tematy – przede wszystkim sportowe. Ryszard Szurkowski unika omawiania spraw prywatnych, ale zrobił wyjątek i opowiedział, jak przeżył śmierć – w jednej z wież World Trade Center – swojego syna, Norberta.

14 sierpnia 2019 18:16