0

Zmiana władzy na Ursynowie

Ursynów - Ratusz
Ursynów – Ratusz
fot. Boston9 (Wikia)

Robert Kempa z Platformy Obywatelskiej niespodziewanie został burmistrzem Ursynowa. Zagłosowała na niego radna stowarzyszenia „Nasz Ursynów” Teresa Jurczyńska-Owczarek. Została za to wyrzucona z klubu.

Robert Kempa jest mieszkańcem Natolina i byłym wiceburmistrzem Pragi-Południe. Jak twierdzą jego dotychczasowi współpracownicy, dał się tam poznać jako osoba kompetentna i pracowita. W piątek pokonał byłego szefa klubu radnych Nasz Ursynów Piotra Skubiszewskiego, który przed wyborami zrzekł się mandatu radnego.

Piotr Skubiszewski napisał w oświadczeniu:

„Moja rezygnacja z mandatu radnego była podyktowana koniecznością przeprowadzenia sprawnego wyboru Burmistrza i Zarządu Dzielnicy zgodnie z procedurami zawartymi w Statucie Dzielnicy Ursynów. Zbudowana większość, jak się wydawało, zapewniała przeprowadzenie tego procesu. Byłem też przekonany, że będę mógł realizować korzystny dla Ursynowa i jego mieszkańców program.

Okazało się jednak, że nie udało się nam utrzymać wewnętrznej spójności i mimo wcześniejszych zapewnień radnej Teresy Jurczyńskiej-Owczarek, składanych na spotkaniach klubu radnych, a także osobiście w rozmowach ze mną – nawet jeszcze kilka minut przed głosowaniem, zagłosowała ona na mojego kontrkandydata. Oczywiście, każdy radny ma prawo samodzielnie podejmować decyzje, niemniej jednak złamanie przez radną Jurczyńską-Owczarek wcześniejszych ustaleń i obietnic, urąga nie tylko standardom, które powinny obowiązywać w polityce samorządowej, ale i zwykłej ludzkiej przyzwoitości”.

Na tablicy fejsbukowej radnej Jurczyńskiej-Owczarek pojawiły się nieprzychylne komentarze.

„Ja bym na pani miejscu nie mógł sobie spojrzeć w oczy. Tak potraktować najlepszego radnego w historii Ursynowa Piotr Skubiszewski. Wstyd” – czytamy w jednym z nich.

Radna NU Goretta Szymańska skomentowała:

„Nie ma inwektyw, które opisałyby to co zrobiła Jurczyńska, do końca zapewniała Piotra Skubiszewskiego że go poprze, chłopak zrzekł się mandatu i planował rezygnację z pracy. Mogła na początku negocjacji powiedzieć mam was w d..ie i iść w cholerę, NU byłby w opozycji. Zrobiła to z premedytacją, przez nią najlepszy radny Ursynowa nie jest w radzie”

Koalicja Nasz Ursynów – PiS – jeden radny Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa straciła więc władzę na rzecz koalicji Platformy Obywatelskiej z drugim radnym IMU.

Ustępujący burmistrz Piotr Guział skomentował:

„Ursynów w rękach PO. No cóż, największe projekty padały przez czynnik ludzki. W tym przypadku przez jedną radną. Ale umiemy być opozycją”

Klub radnych „Nasz Ursynów” jednogłośnie podjął decyzję o usunięciu radnej Teresy Jurczyńskiej-Owczarek ze swoich szeregów.

W oświadczeniu klubu czytamy:

„Poparcie, jakie Pani Teresa Jurczyńska-Owczarek udzieliła kandydatowi Platformy Obywatelskiej przy jednoczesnej zgodzie na rezygnację z mandatu zasłużonego dla naszego Klubu oraz całej dzielnicy Ursynów radnego Piotra Skubiszewskiego jest niezgodne z wartościami Naszego Ursynowa, którego fundamentem jest zaufanie społeczne i przejrzystość działań.”

Przewodniczący klubu radnych NU Paweł Lenarczyk skomentował:

Teresa Jurczyńska-Owczarek już nie jest radną klubu NU. Jak to napisał dr Błażej Poboży niektórzy za dużo naoglądali się House of Cards, tylko wyciągnęli z tego serialu złe wnioski.

W oświadczeniu podpisanym przez Pawła Lenarczyka czytamy:

W dniu 20.12.2014 r. Klub Radnych „Nasz Ursynów” w radzie Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy (dalej: Klub) podjął jednogłośną decyzję o usunięciu Pani Teresy Jurczyńskiej-Owczarek z grona radnych Klubu.

Bezpośrednim i jedynym powodem podjęcia tej decyzji było poparcie przez Panią Teresę Jurczyńską-Owczarek kandydata Platformy Obywatelskiej na stanowisko burmistrza Dzielnicy Ursynów, o czym zostaliśmy poinformowani po zakończeniu głosowania. Pani Teresa Jurczyńska-Owczarek do samego głosowania zapewniała nas o poparciu dla naszego kandydata na burmistrza Pana Piotra Skubiszewskiego, który w wyniku tych zapewnień złożył mandat radnego i ubiegał się o objęcie funkcji burmistrza Dzielnicy Ursynów.

W trakcie przygotowywania wystąpienia prezentującego przyszłe działania burmistrza, Piotr Skubiszewski opierał się m.in. na radach i opiniach Pani Teresy Jurczyńskiej-Owczarek, w szczególności z dziedziny edukacji. Osoba ta w żadnym momencie przygotowań do sesji rady Dzielnicy Ursynów nie poddała pod wątpliwość programu, jaki miał być prezentowany przez naszego kandydata, a tym bardziej nie wnosiła żadnych uwag co do samego kandydata rekomendowanego przez Klub. Poparcie, jakie Pani Teresa Jurczyńska-Owczarek udzieliła kandydatowi Platformy Obywatelskiej przy jednoczesnej zgodzie na rezygnację z mandatu zasłużonego dla naszego Klubu oraz całej dzielnicy Ursynów radnego Piotra Skubiszewskiego jest niezgodne z wartościami Naszego Ursynowa, którego fundamentem jest zaufanie społeczne i przejrzystość działań.

Jednocześnie pragniemy zapewnić naszych mieszkańców, że jako Klub będziemy się domagali ujawnienia wszystkich korzyści, jakie osiągnęła Pani Teresa Jurczyńska-Owczarek głosując na kandydata Platformy Obywatelskiej. Gdyby te korzyści były niezgodne z prawem niezwłocznie poinformujemy o tym odpowiednie organy państwa.

Warszawski Serwis Prasowy

22 grudnia 2014 07:58
[fbcomments]