Ministerstwo Poczt i Telegrafów postanowiło upamiętnić odsłonięcie pomnika Chopina w Warszawie znaczkiem pocztowym.
Kolejna opowieść Jacka Kosmali o znaczkach z motywami warszawskimi.
Odsłonięcie pomnika
Fryderyka Chopina w Warszawie
Pomysł upamiętnienia Fryderyka Chopina pojawił się wśród członków Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w drugiej połowie XIX wieku. Władze carskie wydały zgodę na budowę pomnika na początku XX wieku. W 1908 roku rozpisano konkurs na projekt pomnika, który rozstrzygnięto rok później. Zwyciężył projekt Wacława Szymanowskiego, jednak rosyjskie MSW odmówiło zgody na budowę pomnika w pierwotnym miejscu realizacji na placu Wareckim. Prace rzeźbiarza i realizację wstrzymał wybuch I Wojny Światowej.
Do realizacji powrócono po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Odlew wykonała firma francuska Barbedienne z Paryża. Zdecydowano postawić pomnik w Łazienkach.
Znaczek upamiętniający budowę
pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie
Ministerstwo Poczt i Telegrafów postanowiło upamiętnić odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie znaczkiem pocztowym. Projekt wykonał Zygmunt Kamiński, malarz, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autor oficjalnego godła Rzeczypospolitej Polskiej z 1927 roku. Rysunek przedstawia głowę Chopina z profilu w pięciokątnej ramce.
Niestety z powodu opóźnienia dostawy papieru do druku znaczków z Anglii, znaczek ukazał się dopiero w marcu 1927 roku, podczas gdy uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w listopadzie 1926 roku.
Znaczek o nominale 40 groszy w kolorze niebieskim (fot. 1) wykonano drukiem typograficznym na papierze białym kredowym w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w nakładzie 3 miliony 59 tysięcy sztuk. Znaczek znany jest w wielu odcieniach niebieskiego koloru.

Obieg pocztowy znaczka
Nominał znaczka 40 groszy przeznaczony był na dodatkową opłatę, za nadanie listu jako polecony. Najczęściej spotyka się znaczki z Chopinem na listach zagranicznych, również lotniczych. Tu prezentuję rzadki list na Kubę z dwoma znaczkami z Chopinem (fot. 2). Jeden znaczek ma wytarty rysunek znaczka, co zdarzało się często ze względu na delikatną wierzchnią warstwę papieru kredowego, na którym drukowano znaczki.
Ministerstwo Poczt i Telegrafów nie zdążyło z drukiem znaczka na odsłonięcie pomnika, ale postanowiono upamiętnić ten fakt specjalnym datownikiem okolicznościowym. W listopadzie 1926 roku w urzędzie pocztowym Warszawa 2 stosowano nakładkę na wirnik o treści „ FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849 / WARSZAWA / ODSŁONIĘCIE POMNIKA” (fot. 3). Mimo faktu, że wirniki były stosowane do masowego wysyłania korespondencji, listów z tym datownikiem zachowało się niewiele i są one poszukiwane przez kolekcjonerów.

Zobacz też:
- Polskie znaczki o tematyce warszawskiej
- Pierwsze samorządowe znaczki pocztowe
- Pierwsze polskie znaczki lotnicze