0

1913 w Garderobie

Garderoba
1913 – Teatr from Poland
fot. Małgorzata Moryc

Częstochowski Teatr from Poland zaprezentował spojrzenie na rzeczywistość sprzed ponad stu lat.

Właśnie tworzy się duet Flip i Flop (to ich wstępne sceniczne pseudonimy: Flip już jest raczej OK, nad Flopem jeszcze pomysłodawcy popracują …), który ma zmienić oblicze teatru – niski gruby i wysoki chudy planują nowe „numery” w przerwach rozważając o otaczającej rzeczywistości. Początkujący aktorzy są przewodnikami po tym burzliwym i pełnym nadziei roku. Nie mają dobrych przeczuć – 1914 roku źle się zapowiada, ale raczej tylko w kulturze, bo większej tragedii od zatonięcia Titanica już raczej świat w XX wieku nie doświadczy …. W polityce ważnym wydarzeniem jest powstanie Tybetu, a wykładami niejakiego Uljanowa nie ma się co przejmować – typowy oszołom, który ma rację tylko odnośnie kina – wschodzącej najważniejszej ze sztuk. Komicy z nowymi pomysłami przy rozbieranych fotografiach (też nowum) i sylwestrowej lampce szampana wchodzą w nowy 1914 rok …

Humorystyczny w wydźwięku spektakl ma bardzo ciekawy kontekst. Spojrzenie z punktu widzenia historycznego, przy wiedzy o tym jak tragicznie wyglądał ubiegły wiek jest niezwykle ciekawe. A Flip i FlAp przetrwali próbę czasu.

Uzupełnieniem spektaklu są urywki filmowe i muzyczno-taneczne wykonywane przez Izabelę Walczybok, która znalazła uznanie Loży Teatrów Białołęckich XIX Przeglądu Teatrów Niezależnych Garderoba uzyskując wyróżnienie.

Fotogaleria:

Fragment spektaklu:

Opis:

Cofnijmy się w czasie. Tak równo sto piętnaście lat temu, czyli do roku 1913. Co tam się działo? Rok wcześniej zatonął Titanic, ale to już w 1913 roku spłonęła Zapałczarnia w Częstochowie, w Rosji obchodzono 300-lecie panowania domu Romanowów, w Paryżu odbyła się premiera baletu „Święto Wiosny” z muzyką Igora Strawińskiego. 1913 to rok ogłoszenia niepodległości Tybetu i wynalezienia zamka błyskawicznego. O tych i innych doniosłych, trwałych i nietrwałych wyczynach historii opowiemy w spektaklu. Jednak przede wszystkim bohaterami będą wschodzące gwiazdy kina – „najważniejszej ze sztuk”, która dopiero co się rodzi. Sto lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej, ale i było bardzo podobnie. Coś wisiało w powietrzu i wybuchło … prawie jak dziś.

  • Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski
  • Scenografia: Joanna Chwastek
  • Obsada: Izabela Walczybok, Wojciech Kowalski, Paweł Ziegler
28 marca 2018 12:39
[fbcomments]